Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Грижа за стайните растения

3 posters

Go down

Грижа за стайните растения Empty Грижа за стайните растения

Писане by Dani Пет 09 Май 2008, 21:13

Грижа за стайните растения
Дори пролетта да се чувства вече навън, много вероятно е едно внезапно застудяване да върне нещата назад. Така че сега е подходящият момент да обърнете внимание на стайните си растения, да им дадете допълнителната грижа, която ще им липсва, когато вие излезете в градината.
Стайните цветя наистина могат да обитават всяка една стая от дома ви. Филадендрона, шведският бръшлян и др.са едни от лесните за отглеждане растения в домашни условия. С успех може да бъде отгледана и драцената, която обаче не бива да се преполива. Дяволският бръшлян (Pothos) и сингониумът (Syngonium podophyllum) също се справят добре при по-слаба светлина.
Ако имате зелени растения, трябва често да ги поливате, торите, присаждате и почиствате от мъртвите листа.В замяна те ще пречистват въздуха в дома ви, могат дори да цъфнат и да създадат уютна атмосфера.
През зимата стайните цветя, както и градинските, забавят растежа си. Ето защо те не се нуждаят и от наторяване до пролетта. По принцип те не се нуждаят и от много вода, но ако освен почвата и въздухът в стаята е много сух, тогава те ще изсъхнат по-бързо. Затова трябва често да проверявате почвата в саксиите, за да уцелите златната среда.
За да постигнете желания ефект можете да напръсквате регулярно растенията ( с изключение на мъхестите, каквато е например Африканската виолетка ). Също така можете да струпате растенията близо едно до друго, като поставите малки чинийки с вода помежду им. Така водата ще се изпарява и на практика ще осигури един малък оазис за вашите растения.
Тъй като повечето стайни цветя все още са в латентно състояние, моментът е подходящ те да бъдат разсадени. Ако са с добре развита коренова система и корените са започнали да се подават през дупчиците на сухата почва, то вие трябва да ги пресадите в по-голяма саксия. Но както винаги съществуват и някои изключения от това правило. Най-характерното от тях е красулата ( Crassula ).
Приблизително два часа преди да започнете, полейте обилно растението в старата му саксия. Когато сте готови, сложете ръка върху почвата и обърнете растението с листата надолу. Извадете растението от саксията и внимателно разплетете корените му. Отрежете всяка част от топката корени, която е счупена, изсъхнала, тъмно кафява на цвят или изгнила. В новата саксия започнете със слой от чисти камъчета или парчета от глина, за да осигурите отцеждането на водата. Отгоре изсипете слой почва и поставете растението в центъра на саксията. Наоколо насипете останалата пръст и я притиснете, докато се уплътни мястото, но не прекалявайте, за да има после място за поливане.
Ако сте решили да не присаждате вашето растение, то би се зарадвало на една баня или душ. Поставете саксията в умивалника или в кофа с вода и напълнете с вода, докато тя започне да прелива от ръба на съда. Оставете растението си в тази вода за час или два, за да се промие от натрупаните соли и изтощената тор. Междувременно можете да почистите листата с влажна кърпа, освен когато листата са мъхести. Преди да върнете растението на полицата или на масичката си за чай, внимавайте то да се е изцедило добре.
Когато отделяте време за вашите растения, хвърляйте по едно око за листни въшки, бели мухички и брашняни бръмбари.Тези вредители могат да виреят както навън, така и в дома ви. Можете да ги премахнете чрез инсектицид, но трябва да го прилагате периодично. Можете да смесите инсектицида и почвата на растението, но в такъв случай трябва да пазите децата и домашните си любимци далече от третираното растение и неговата саксия.
За всички тези малки прояви на грижа, вашите стайни растения ще ви се отблагодарят.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Re: Грижа за стайните растения

Писане by Dani Вто 13 Май 2008, 17:01

Зимна грижа за стайните цветя

През зимата всеки оценява стойността на стайните цветя. Те внасят живот, цвят и аромат във всеки дом. Ако сте си купили растение, което цъфти през зимата, ето няколко основни неща, които трябва да знаете за неговите нужди през зимните месеци.

По – слабата светлина през кратките зимни дни забавя по естествен начин растежа на стайните растения, поради което те не се нуждаят от много храна за фотосинтеза. През зимните месеци прекратете наторяването и ограничете поливането.

Излишната вода изпълва въздуха в почвата, като лишава корените от кислорода, от който имат нужда, за да се развиват добре. Така корените лесно загниват. За поливането се доверете на пипане, а не поливайте “по график”. Горният слой на почвата (около 2- 2,5 см.) в саксията или сандъчето трябва да изсъхне напълно. Добре е обаче често да пръскате зелената част на растенията, тъй като през зимните месеци в повечето жилища въздухът е изключително сух и влагата от растенията бързо се изпарява.

Торене. Правилото за поливането важи и тук. За цъфтящите растения използвайте 1/2 от количеството, което ползвате през останалото време на годината, а за декоративно листните – 1/4. Излишната тор прави растенията слаби и източени.

Добре е в помещението да поддържате температура на въздуха между 7 и 12 градуса.

Помислете къде в дома си да преместите растенията, така че те да получават възможно най – много светлина. Най – доброто място са южни или източни прозорци. Дръжте растенията далече от течение и отоплителни уреди. В противен случай листата ще започнат да пожълтяват и да падат.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Грижи за стайните цветя през ноември.

Писане by Dani Нед 31 Авг 2008, 17:11

В края на октомври и началото на ноември стайните цветя, които през лятото са се радвали на хубавото време на балкона или в градината, трябва задължително да бъдат прибрани вътре. Това е важно за тяхната аклиматизация – те трябва да свикнат с домашните условия, преди навън да са започнали големите студове и преди парното да е включено.

Растенията трябва да се поставят на закрито защитено място, преди да се внесат в стаята – на остъклена тераса или в антрето. Огледайте добре всяко растение и го почистете от изсъхнали листа или прецъфтели цветове. Саксиите и сандъчетата почистете старателно с четка и вода. Растенията трява да бъдат здрави – прегледайте ги за вредители, гъбички или други болести. Ако намерите такива, задъжително напръскайте с инсектицид или фунгицид.

Светлината е най – важният фактор за доброто развитие на стайните растения през есента и зимата. Без достатъчно светлина растенията ще растат слаби и изтънени и ще бъдат уязвими на много проблеми, докато тези, които растат енергично, са винаги по – здрави и атрактивни на вид.
Количеството светлина, от което растенията се нуждаят в домашни условия, зависи от съответния вид, но като цяло идеалното място е южен или източен прозорец или близо до такъв. Избягвайте обаче листата на растенията да се опират в рамката на прозореца, която е студена. В по – слънчевите дни растенията могат да понесат час или два директна слънчева светлина, без това да им се отрази отрицателно.

Всички стайни растения се нуждаят от редовно поливане, но количеството и честотата на поливане зависят от много фактори – вида и големината на растението, контейнерът, в който е засадено и т.н. Други фактори са светлината, температурата и влажността на въздуха в помещението. Растенията, които виреят при по – силна светлина, имат нужда от повече вода, и обратното. По – високата температура и по – ниската влажност на въздуха също изискват по – обилно поливане. При поливанете трябва да се съблюдава основното правило – растението се полива дотогава, докато водата започне да изтича през дупките на подложката. Излишъкът вода трябва да се изхвърли. Количеството нужна вода на растението вода мпо – опитните градинари и по повърхността на почвата в саксията или сандъчето. Например африканската теменужка и папратите трябва да бъдат поляти веднага, след като пръстта на повърхността на саксията изсъхне. Повечето сукулентни и кактусите се поливат едва, след като цялата пръст в контейнера стане суха. Като цяло трябва да се има предвид, че през зимата повечето растения забавят растежа си и затова не се нуждаят от много вода.

Оптималната дневна температура за стайните растения варива между 18 и 23 градуса, а нощната трябва да е около 10 градуса по – ниска. Ако растението се гледа на по – хладно, то ще се нуждае от по – малко количество вода и светлина. Стайните растения трябва да бъдат далече от течение, особено през есенно – зимния период. Трябва да се избягват и горещи и сухи места като това до радиатора. Добрата циркулация на въздуха в помещението е също от изключително значение.

Много стайни растения произхождат от влажните тропически гори. За доброто им развитие в домашни условия е много важно поддържането на оптимална влажност на въздуха. Заради изкуственото отопление през есента и зимата, тя рязко спада. Ниската влажност на въздуха води до по – голяма загуба на вода през листата на растенията, което изисква по- обилно поливане. Сигурен белег за недостатъчната влажност на въздуха е покафеняването на листата. Тя може да доведе и до друг проблем – много вредители виреят точно в топли и сухи условия и са истинска напаст за стайните растения. Избягвайте пръскането на листата с вода – то повишава влажността само моментно, но става предпоставка за развитието на гъбички или бактериална инфекция по листата. Вместо да пръскате листата, можете да повишите влажността на въздуха чрез електрически овлажнител за самото помещение, да поставите до саксиите няколко подложки с вода или да струпате няколко растения едно до друго и да използвате влагата, която се отделя от листата им.

Стайните растения сами си произвеждат хранителни вещества чрез фотосинтезата и имат нужда от наторяване само като добавка. Много важно правило за доброто им развитие е да не се прекалява с тяхното торене.В противен случй, растенията ще станат едри и сочни, но пък ще привличат повече насекоми, а и ще се налага по – честото им пресаждане. През есента и зимата поради забавения растеж, наторяването трябва да се сведе до минимум.

Ако сте осигурили необходимите количества светлина, вода и влажност на вашите растения, не би следвало да имате проблеми с вредители и болести и през този сезон. Все пак е задължително и през есента стайните растения да се прегледат старателно и ако е необходимо, да се лекуват с подходящ препарат.

Не забравяйте и през този сезон да почиствате листата на растенията от прах и нечистотия, която разваля добрия им външен вид, затруднява процеса на фотосинтезата, поради по – малкото количество слънчева светлина, и става идеална среда за на развитието на насекоми. Почистването става с гъба, напоена в хладка вода и няколко капки мек сапун за измиване на съдове. Растенията с по – фини листа могат да бъдат измити директно под слабо течаща вода, като саксията бъде наклонена и притиснато с длан растението да остане отдолу.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Полезни съвети за цветята

Писане by Dani Пон 02 Мар 2009, 15:30

:: 3а повече светлина - Илюзията за непрекъснат приток на светлина ще постигнете, като обградите растенията си със светъл плат.
:: Банановите обелки - Те са отличен тор. Нарязват се на дребно и се омесват с пръстта.
:: Бегонията - Пръстта в саксията се смесва с малко торф и повърхността й се покрива с дървени стърготини. По този начин бегонията може да се полива веднъж седмично.
:: Белите червеи - Отстраняват се бързо, като в саксията се налее чаша сапунена вода.
:: Босилекът - Той се нуждае от пропусклива и богата на хумус почва.
:: Бромелиите - Не обичат пряката слънчева светлина и директната струя вода. При поливането е най-добре водата да се сипва в саксията, а не върху самото растение.
:: Букетът от орхидеи - Ще се запази по-дълго време свеж, ако веднага след като се купи, се потопи не в студена, а в хладка.
:: Вместо тор - При липса на тор стайните цветя трябва да се поливат с водата, в която са варени яйца или цели необелени картофи. Използването на тази вода не бива да става по-често от веднъж в месеца.
:: Водата от аквариума - Не бива да се изхвърля. Тя стимулира растежа на стайните цветя.
:: Време за поливане - За да разберете кога трябва да полеете растенията си, опитайте да си пъхнете пръста в почвата им - ако не успеете, значи тя е прекалено суха.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Грешки при отглеждане на стайните цветя

Писане by Dani Съб 18 Юли 2009, 16:43

Грешки при отглеждане на стайните цветя



Често в края на пролетта - началото на лятото, вместо добро развитие и буен растеж на стайните цветя, които сме преместили на балкона или на по-светло място, търпим разочарования.
Цветята имат лош вид, нямат обилен цъфтеж, листата пожълтяват. Тук ще посочим няколко грешки в отглеждането, които ако бъдат преодоляни, растенията ни отново ще изглеждат чудесно.

- Увяхване и жълтеене на листата.

Много често това се дължи на недостатъчно азот в почвения субстрат. В този случай растението трябва да се подхрани. През пролетта и лятото цъфтящите саксийни цветя се подхранват на всеки две седмици с тор, разтворен в поливната вода или чрез листно торене. Често такива признаци се наблюдават при стайните растения, които постоянно пребивават в кухнята. Вероятната причина е високата концентрация на газове от пърженето и готвенето, както и от цигарения дим, ако в къщата се пуши. Ако е така, просто пренесете растението в друго помещение.

- Бели или жълти петна по листата.

Най-често тази повреда се дължи на използването на студена поливна вода. Водата с която се полива трябва да е със стайна температура.

- Бледи цветове.

Вероятно избеляването на баграта на цветовете се дължи или на много висока температура или на пряко попадение на слънчеви лъчи върху цвета.

- Растението не цъфти.

Предполагаемата причина е липса на достатъчно светлина. Това може да се дължи и на стрес от пресаждането. Понякога растението “не харесва" новата саксия.

- Опадане на цветните бутони.

Най-честата причина за това е сухият въздух или недостатъчно светлина и вода.

- Тънки изтеглени стъбла.

Причините са: недостатъчно количество на хранителни вещества в почвения субстрат и лоша светлина.


източник: daznaeshkak.com
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Топлина за растенията

Писане by Dani Пон 27 Юли 2009, 15:35

Топлина за растенията


стествената среда на повечето стайни растения са тропиците. В страните с умерен климат за търговски цели те се отглеждат в оранжерии. Тези два факта са породили убеждението, че стайните растения са отглеждат при високи температури.
Истината е, че много малко видове растат добре при температури над 24 ºC. В обикновена стая количеството светлина и количеството влага във въздуха са много по-ниски, отколкото на открито в тропиците или парника, ето защо и необхо-димостта от топлина е по малка.
Почти всички стайни растения ще виреят, ако температурата е между 13 - 24 ºC, а най-много видове се чувстват добре в стаи, които за хората са малко хладни. Правилото има изключения - много цъфтящи растения с кратък ефект и някои листнодекоративни се нуждаят от доста по-хладни условия - с максимална зимна температура 15 ºC. Но за чувствителните сортове 15 ºC е минимална температура. Топлолюбивите и влаголюбивите растения може да поставите на лавицата над радиатор. Повечето растения са приспособими и за кратко ще свикнат с температури леко под или над желаните от тях. Като правило растенията обичат през ноща да е малко по хладно, но внезапен по-голям спад с 10-15 ºC може да се окаже фатален. През зимата уплътнете прозорците и при много студено време преместете саксиите от перваза. Кактусите и сукулентите са изключение - в пустинята те са свикнали на горещи дви и студени нощи и температурните промени в домовете с парно отопление за тях не са проблем.

Правило за топлина:
Стайните растения имат нужда от сравнително постоянна и умерена температура през периода на растеж и от по-виска през периода на покой.

Белези, които са сигнал, че температурата е неподходяща:
1. Листата се свиват, появяват се кафяви листа, листата окапват
-причина: твърде е студено.
2. По-ниско разположените листа повехват, крайщата им стават кафяви, долните листа опадват.
-причина: твърде топло
3. Цветовете умират бързо.
-причина: твърде топло.
4. През зимата или началото на пролетта при добра светлина растението е източено и слабо.
-причина: твърде топло.
5. Листата бързо пожълтяват и опадват.
-причина: внезапна голяма температурна промяна.


източник: http://margaritaflowers.eu
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Най - лесните за отглеждане стайни цветя

Писане by sa6ito Пон 03 Авг 2009, 01:31

Грижа за стайните растения F_38082053
Ето няколко предложения за растения, които се отглеждат у дома, изискват малко грижи и са изключително издръжливи на засушаване.
Шефлера /Sheflera/.Полива се на две седмици. Обича по - хладните помещения, с идеална температура 18 градуса. Идеална е за влажни помещение - кухня, баня.
Бръшлян /Hedera/ - Основното е да се пази от листни въшки. Периодично е необходимо да се отстраняват връхчетата на растението, за да избуява по – бързо. Тези клончета можете да ползвате като резници.
Сансевиера /Sansevieria/ - Не се влияе от течения. Не изисква много вода.
По принцип може да се гледа и навън. След като прецъфти, може и да не се полива често.
Можете да размножите растението освен от семена и от листа, дълги около 7 см., поставени в пясък. Листата се нарязват на 2 -3 места. Така част от влагата излиза през отрязания край. Именно той се поставя в почвата, а самата саксия трябва да е предпазен от пряка слънчева светлина.
Грижа за стайните растения F_81266934
Хипеаструм /Amaryllis/ - Цъфти от декември до юли. Лесен за отглеждане и много красив. Ако се пази от ярка светлина, ще се запази за дълго време.
Алое /Aloe/ - Размножава се лесно чрез резници, сокът му се използва като лекарство при изгаряния. В стайна обстановка трябва да се държи в близост до източник на топлина и близо до прозорец, за да се набави нужното количество слънчева светлина.
Сенполия, Африканска теменужка /Saintpaulia, African violet/ - Трябва да се полива с мека вода, според сезона, като се поддържа умерена влага. Тори се всяка седмица, през зимата на 3-4 седмици. Противопоказно е да се пръска с вода, защото по листата се образуват кафяви петна.
За да цъфти, премахвайте прецъфтелите цветове и подхранвайте редовно. Пресаждайте в рохка хумусна пръст всяка година.
Фикус /Ficus/ - Поливайте растението само когато горната почва е суха на пипане. Ако Бенджамина е в саксия в дома, трябва да повишите влажността на въздуха през зимата. Лесен начин, който не е най-добрия, е да поставите съд с вода на радиаторите и често да улверизирате листата с хладка вода.
Бенджамина се нуждае от много светлина. Поставете на добре осветено място, но избягвайте директно слънце. През лятото може да поставите на балкона, като отначало предпазвате от силното обедно слънце за да на изгорят листата от слънцето.
Грижа за стайните растения F_40916989
Каланхое /Kalanchoe/ - Много лесно за захващане от резници. Полива се умерено, особено при по - ниски температури. При преполиване листата окапват. Не е необходимо да се опръсква.
Когато растението прецъфти, цветовете трябва да се орежат, а саксията да се постави на хладно и полутъмно място, без да се полива. След около 20 - 30 дена отново се мести на светло и се полива както преди.
Замиокулкас / Zamioculcas / -Едно от най - лесните за отглеждане стайни растения с драматичен вид. Листата му все едно са потопени във восък. Полива се един път седмично, а лятото е хубаво да е леко влажно. Издържа и на ниски температури, до около 0-4 С.
Дървото на живота /Crassula ovata/ - Много лесно се прихваща от резници. За да останат листата наситено зелени, не я дръжте на пряка и ярка слънчева светлина, за да не повехне.
Филадендрон /Philadendron/ - Напълно непретенциозно и издръжливо стайно растение.

www.zadoma.com
sa6ito
sa6ito
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Маранта

Писане by Lindzi Пон 25 Яну 2010, 12:46

Марантата е тропическо растение с широки овални листа. Известни са 23 вида. Най-разпространени са Maranta leuconeura.
Грижа за стайните растения 12205_0
Марантата израства до не повече от 30 сантиметра. Листата растат хоризонтално, най-много до 15 сантиметра. При липса на светлина се вдигат нагоре и се прибират едно към друго.

В зависимост от вида са с почти бял, светлозелен или маслинено зелен цвят.
Грижа за стайните растения 12205_1
Петурите на някои видове са „десенирани“ с червеникави или бели жили във формата на рибена кост. Някои растения имат кафеви петна, разположени в два реда. Цъфтят от късна пролет до ранно лято.

Цветчетата са бели или в нюанси на синьо и лилаво.

Семейство: Марантови (Marantaceae)

Родина: Бразилия, Тропическа Америка.

Светлина: През слънчевите месеци предпочита шарена сянка, умерена, непряка слънчева светлина. През зимата има нужда от много светлина. При оставяне на пряка слънчева светлина се наблюдава обезцветяване или изгаряне на листата.

Размножаване: Чрез издънки, които се оставят за известно време във вода, за да поникнат коренчета.

Почва: Добре е почвата да бъде леко кисела, силно пропусклива, бедна на варовик, с малко пясък, пресята листовка, прегоряла тор, торф.

Поливане: С престояла вода със стайна температура. Полива се, когато почвата е влажна, почти изсъхнала – не бива да се допуска подгизване. През зимата поливането се прави по-рядко. Добре е също да се напръсква редовно.

Може крайчетата на листата да изсъхнат или листата направо да опадат, поради сухотата на въздуха.

Ако поливането не е достатъчно, долните листа пожълтяват, а горните стават на петна и се извиват. Ако пък въздухът е студен и сте прекалили с полуването, стъблата вехнат и загниват.
Грижа за стайните растения 12205_2
Грижи: Отглежда се при температура 20-22 градуса. Обича влажен въздух. Пресажда се през пролетта на период от две години. Торенето се прави през пролетта и лятото, през две седмици. За подхранване се сменя горния почвен слой веднъж в годината.

Вредители: Акари.

Източник
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Грижа за стайните растения Empty Re: Грижа за стайните растения

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите