Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как да подготвим детето за детската градина?

+7
g-gimova
ddonna
natali 29
Lindzi
Беата Симеонова
Dani
mamazavinagi
11 posters

Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by mamazavinagi Пет 05 Сеп 2008, 14:43

Как да подготвим детето за детската градина?


Не допускайте то да възприеме детската градина като наказание.
Детето ви е вече достатъчно пораснало, за да се
замислите за завръщането си на работа след майчинството. И ако лятото е
сезонът на почивките, когато може да се разчита на помощта на бабите,
то през есента алтернативата често се свежда до детската градина.
Кога да запишете детето на детска градина?
Мненията за това, кога да се даде детето в детска градина, силно се разминават в различните страни. В Израел, например, майчинството продължава само 3 месеца, след което майката
трябва да се върне на работа. Противоположна тенденция се наблюдава в
САЩ. Американските психолози смятат, че детето на възраст до 1 година
се нуждае от майка си 24 часа в денонощието, до 3 годишна възраст -
може да потърпи, ако майката излезе за кратко в другата стая, а едва след 3 годишна възраст то е способно да остава само в продължение на няколко часа.
Съществува и мнение, че детето изобщо не трябва да се дава на детска градина, особено ако има баба,
готова да се грижи за него. Но детето, което живее под постоянна опека,
рискува да израсне напълно неприспособено към живота на възрастните,
към работа в колектив, може да стане зависимо и асоциално и да не
развие умения за общуване с другите хора.
Що се отнася до стреса, който детето изпитва през първите дни в детската градина, то той се равнява на стреса, който детето изпитва
и в училище. Не допускайте в никой случай то да възприеме детската
градина като вид наказание. Проучете внимателно детските заведения,
разговаряйте с директорите и персонала и се убедете, че атмосферата там
гарантира физическия и емоционален комфорт на малчугана.
В нашата страна преобладава мнението, че детето трябва да се даде на
детска градина след втората му година, а още по-добре е, ако това стане
след третата. Това е свързано с факта, че децата често боледуват, а
също и с това, че детските учителки и лелките не са в състояние да
осигурят достатъчно грижи за всяко едно от децата в групата, когато те
все още не умеят да държат лъжица или да се обличат самостоятелно.
Колкото по-малко е детето,
толкова по-слаба е неговата имунна система и толкова по-възприемчиво е
то към различни инфекции. Преди постъпването си в детската градина
детето трябва да има изградена самостоятелност, а също и определена
самодисциплина за да свикне бързо и безпроблемно с установения дневен
режим.
Подготовката на детето за детската градина
За да се избегнат честите заболявания, детето трябва да се закалява. За
тази цел не е необходимо да се правят сложни процедури - детето
просто трябва да се облича така, както се обличаме и ние. Температурата
на водата при къпане трябва да се понижава до 28-26 градуса. През
лятото то трябва да се къпе и в естествените водоеми. Детето на 2
години вече е в състояние да пие сок или айрян от хладилника. То трябва
да се научи на режим максимално близък до режима в детската градина. Не
се притеснявайте, ако детето ви все още не използва гърне. Като
правило, когато гледа другите деца, то само се отказва от памперсите и
започва да използва гърнето. Това се отнася и за самостоятелното
хранене.
Първите дни в детската градина
Адаптирането към детската градина трябва да става постепенно. Първоначално оставяйте детето само
за 1-2 часа, като му дадете възможност да си поиграе с другите деца.
Когато то свикне с новия колектив, може да го оставите, но го
предупредете, че тръгвате и ще се върнете в определен час. Понятието
“два часа” не означава нищо за детето и затова му обяснете, че ще се върнете веднага след обяда и задължително изпълнете обещанието си.
Адаптирането може да продължи 1-2 седмици, в зависимост от характера на детето. Ако детето ви е твърде затворено и силно привързано към вас, може да се обърнете за помощ към специалист.
Tia.bg
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Dani Пет 05 Сеп 2008, 14:59

Така написано изглежда много лесно,но далеч не е така.


tuci_iv написа: Първите дни в детската градина
Адаптирането към детската градина трябва да става постепенно. Първоначално оставяйте детето само
за 1-2 часа, като му дадете възможност да си поиграе с другите деца.
Колкото до това,в наща градина например не ми даваха да го взимам по-рано,защото щял по-трудно да се адаптира.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Беата Симеонова Сря 24 Юни 2009, 16:13

Възпитателките в детската градина,в която искам да запиша детето си пък ме съветват да го изпратя до 3 годинки в ясла и сега не знам как да постъпя?!А сега сме на 2.
Беата Симеонова
Беата Симеонова
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Lindzi Сря 24 Юни 2009, 16:34

Лазар тръгна на градина на 2 г. и 8 месеца, по-рано по закон неможе да се пусне детето на градина.
На ясла не е ходил, защото нямаше места, а и бяха прекалено много, затова прецених, че като тръгне да се разболява, по-добре да е, малко по голям.
Неуспях да го задържа да тръгне на следващата градина, защото нямаше кой да го гледа.
Преди да го пусна, му разказвах дълго време за градината, учителките, децата. Водих го да види къде ще бъде, в самата група, когато беше ясно, къде е разпределен, с учителките, лелята и децата дори.
Постоя около 20 мин с мен, после се прибрахме и като тръгна на градина, рева една седмица, но бързо се адаптира и всеки ден го убеждавах, че по хубаво място от там няма, и така ще порасне здраво, щастливо и силно дете.
А за взимането - не ми разрешаваха, защото щял да свикне на половин ден, а и те не плачат, много, след като си тръгнем ние - родителите.
Всичко зависи от обстановката, говоренето на детето, действията на родителите, когато го оставят в яслата или градината, учителите - техният подход към децата.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Беата Симеонова Чет 25 Юни 2009, 15:11

Каката я дадох направо на градина на 3 годинки.Смятам,че на тази възраст децата вече доста от нещата правят сами.Не съм я взимала на обяд,защото,ако знаеше,че има такъв вариант,щеше да плаче да я вземам всеки ден по това време.След това свикна,а и когато детето е по-голямо,вече разбира и може да му са обясни.Само,че сега малкия няма кой да го гледа и ще трябва да го дам на ясла за да се върна на работа,понеже майчинството ми свърши
Беата Симеонова
Беата Симеонова
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by natali 29 Сря 22 Юли 2009, 08:08

Баткото го дадох на 2г и 1 седмица на детска градина и сравнително бързо свикна .Сутрин плачеше малко ,но щом влезе вътре и се успокои, като види другите дечица и се заиграе.И така постепенно започна да ходи с желание .От септември ще давам и малкия на градина в същата където е баткото и се надявам всичко да е ОК .
natali 29
natali 29
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by ddonna Сря 09 Дек 2009, 15:19

и двамата ми сина трагнаха направо на градина,без ясла.и двамата ми плачеха сутрин,докато свикнат. аз мисля че каквото и да говориш-децата просто незнаят за какво става вапрос-дали не си мислят че ги изоставяме.ужас...
ddonna
ddonna
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by g-gimova Сря 09 Дек 2009, 19:21

на мен ми предстои да го дам и все още се чудя как ще е той е много привързан към мен и баща си и като ни види да излизаме реве със цяло гърло,а за градина идея си нямам.
g-gimova
g-gimova
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Lindzi Чет 10 Дек 2009, 10:50

ddonna написа:и двамата ми сина трагнаха направо на градина,без ясла.и двамата ми плачеха сутрин,докато свикнат. аз мисля че каквото и да говориш-децата просто незнаят за какво става вапрос-дали не си мислят че ги изоставяме.ужас...

Немога да се съглася с теб, че неразбират нищо. Напротив, колкото повече обесняваме на децата, толкова повече те започват да разбират, и усещат кога ги лъжем и кога не спазваме дадените обещания и след време и те започват да не ги спазват.
Нетрябва да мислим, че се все малки и нищо не разбират. Аз съм забелязала, че като ме попита нещо и му обесня с простички думи, остава удовлетворен, а иначе те засипва с куп въпроси, защо щъркелите носят бебетата или на чурката се вика паца или други подобни глупости.
Много по лесно е да обесня на детето, че поредната ваксина е защото ще му боцнат в крачето или ръката лекарство, което ще го предпази от лоши болести и той да е спокоен, отколкото да го закарам там и като види иглата да се разреве. Та точно с обясненията ми на 4 ри години, въобще не плака, като му взимаха кръв и сега ходим без проблеми на ваксини. А повечето деца, само като видят иглата и започват да пищят неистово!!!
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Bori Пет 12 Мар 2010, 21:48

Аз се притеснявам с какво ще хранят нашите деца.Ако е с кренвирши и тестени закуски,благодаря ще трябва да измисля друг вариант.
Bori
Bori
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Lindzi Пон 15 Мар 2010, 09:44

Бори, ако става въпрос за това с какво хранят децата в градините, менюто го има в сайта на всяка община. Отвори страницата и на Здравеопазване и съответно - Градини или Ясли, ще намериш всяка седмица меню в детските учебни заведения.
Храната е хубава и разнообразна.
Няма дете което да стои гладно, да изгладняват, но свикват с реда в детската градина и постепенно започват да се хранят.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Ani76 Пон 26 Апр 2010, 22:37

Мили мами, вижте какво инфо ми попадна за детската градина, като цяло. Заглавието е доста интересно.Мился, че донякъде е така- условията не са такива, каквито ние, родителите желаем, храната също, някой от Вас по-горе се интересуваше от храната. Аз, като дадох Боги на ДГ толкова много се притеснявах, че ревях сигурно повече от нея. Прочетете я статията- много е интересна наистина !!!


Яслите и детските градини са първия ад за децата


Детската градина би трябвало да е мястото, където децата започват своето социално общуване. Опознават свои връстници, научават се на нов режим на спане, на хранене и въобще на възпитание. И всичко това далеч от роднини, баби, дядовци. Съвсем нормално е всяка майка да иска детето й да е в, ако не в идеални, то в почти перфектни условия на отглеждане. А и родителите трябва да знаят какво точно консумира детето им там, да се запознаят с педагозите, да видят обстановката, сред която детето им ще расте. Само че действителността ни показва, че перфектната детска градина звучи като утопия. Да запишете детето си на детска градина в София и някои други по-големи градове, си е водене на истинска война, в която вземат участие администрация, родители, ръководство, а никой не забелязва, че от всичкo това страдат децата. Само и само, за да бъде прието детето им някъде, където ще прекарва времето си, докато мама и тати са на работа, много семейства въобще не обръщат внимание на условията или просто ги преглъщат, прекарани, защото просто нямат друг избор. Майка разказва за ужаса си, щом видяла условията, при които трябвало да оставя всеки ден петгодишната си дъщеря. И още на първата родителска среща родителите поели инициативата да обновят занималнята и спалното помещение. Това обаче струвало по 70 лв. на всяко семейство.

Материалните условия, обаче са само една част от проблемите на детските градини. Най-лошото е, не че няма къде да спят и с какво да играят, а самото отношение на персонала и педагозите към децата. Например в много градини леличките и учителките забраняват на децата да ходят по голяма нужда на децата, като им казват, че това се прави само у дома. А целта им е просто да не се налага да бършат наакани дупета. И става така, че детето по цял ден се стиска, прибира се и си свършва работата, но това изгражда вреден навик на стомаха и червата, който може да остане дълги години наред.

Храната пък в детските заведения е под всякаква критика. Това е един от най-неразрешените и закостенели проблеми в историята на заведенията. Сякаш напук на многобройните изследвания за нуждите на децата от здравословни хранения, вместо да се премахнат вредните храни, нарочно те консумират всичко забранено в хранителен план. И вместо банани, мюсли, и др. в детското меню може да срещнете такива неща като вафли, бисквити, филии от бял хляб, Крехкото пилешко месо е заменено от тлъстите и пълни с кой знае какво, наденички и кюфтета. А най-големият абсурд е, че в много детски градини количеството храна се редуцира наполовина от общинския бюджет. Например вместо всяко дете да получи по един банан или портокал, то тези плодове биват разделяни на половина между няколко деца. Майка на дете, което посещава детска градина в София, разказва, че има позната готвачка, която слага не повече от четири малки рибки, когато се готви рибена чорба, и това количество трябва да стигне за 20 деца. Това няма как да стане ясно е на всички. Хората са повече от възмутени. А поведението на персонала, който трябва да ги възпитава е също много шокиращ.
Жена разказва, че на нейна позната детето е в група, в която основната команда за заспиване следобед се изразява в „Лапай палеца и заспивай!“ И това от медицинска сестра, каквито работят в яслите или бивши служители намерили си работа в детските градини. Детето на тази жена е изпълнителен и по този начин се научил да си смуче пръста на четири години. А дори и като бебе не го е правило. Жената казва, че е съжалила сто пъти, че го е пратила на градина.

Няма спор, че детската градина е това стъпало, което превръща децата ни в пълноценни личности и ги подготвя за бъдещия училищен режим. Но детските заведения трябва да са мястото, където децата получават адекватни грижи и възпитание, а това зависи от всички нас – родители, учители и помощен персонал, дори от административните служители. Затова не превръщайте градината в ад за децата си.

ИЗТОЧНИК : Svejo
Ani76
Ani76
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by vilijov Пет 20 Авг 2010, 16:51

Момичета,я да ви питам,какво ще е необходимо за първия ден на яслата?
Като дрешки,пособия,ей такива неща?
vilijov
vilijov
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by styyni Пет 20 Авг 2010, 17:00

Ако детето е с памперс,носиш поне 3-4 бройки.Ако не- слипове пак толково бройки Как да подготвим детето за детската градина? 58058 Пантофки и дрешки поне 2 комплекта Как да подготвим детето за детската градина? 999340 Връхна дрешка също!Поне на нас това ни искаха Как да подготвим детето за детската градина? 999340
И любима играчка Как да подготвим детето за детската градина? 84556 Вили да споделиш как е минал първия учебен ден Как да подготвим детето за детската градина? 704135
styyni
styyni
властелина на форума
властелина на форума


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by vilijov Пет 20 Авг 2010, 17:17

Благодаря ти,Стъни!
Още не е сигурно дали ще го пускам.
vilijov
vilijov
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да подготвим детето за детската градина? Empty Re: Как да подготвим детето за детската градина?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите