Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Прословутата сьомга

Go down

Прословутата сьомга Empty Прословутата сьомга

Писане by sa6ito Пет 09 Окт 2009, 07:33

Сьомга за здраве, сьомга за отслабване, сьомга за мускулна маса, ползите от тази уникална риба от семейство Пъстървови са неоспорими. Но като погледнем цената й в магазина, често забравяме да я купим. Заслужава ли си парите сьомгата?

Прословутата сьомга 11551_0

Сьомгата не е чак толкова скъпа като трюфелите, но определено попада в категорията "деликатес". Всеки може да си я позволи, но за същата сума може да купи няколко, не толкова скъпи и не по-малко полезни храни. Така че, ако бюджетът ви за храна е ограничен (постоянно или временно заради кризата), може да заместите сьомгата с пъстърва, риба тон, скумрия, сардина или херинга. Те също са "мазни" риби като сьомгата и са не по-малко полезни.

Прословутата сьомга 11551_1
Но ако не се "скъпите" в магазина за хранителни стоки и се стремите да се храните здравословно, "инвестирайте" в сьомгата поне 2 пъти седмично (по 100 г за член от семейството). Ето защо:

Сьомга – най-нискокалоричната и най-диетичната риба
Сьомгата е най-диетичната риба - нискокалорична и лесносмилаема. Изключително богата е на незаменими полиненаситени мастни киселини (Омега-3 и Омега-6), белтъчини (пълноценни и лесноусвоими), минерали (калий, фосфор, калций, магнезий, цинк) и витамини (от групата В, карнитин, холин).
Понижава “лошия” и повишава “добрия” холестерол в кръвта.
Омега-3 мастните киселини ускоряват метаболизма и изгарянето на калории. Белтъчините в сьомгата са лесноусвоими и това я прави много подходящ продукт за тези от вас, които спортуват активно и се борят за здравословно отслабване.

Хранителни стойности на 100 г сьомга: 182 ккал; 19 г мазнини; 12 г белтъчини; 0 г въглехидрати

Сьомга – здравословни ползи
Сьомгата дължи здравословните си качества предимно на богатото съдържание на Омега-3 мастни киселини. Те се съдържат в почти всички риби, но в сьомгата са най-лесноусвоими от човешкия организъм. Сьомгата понижава риска от сърдечносъдови заболявания, предпазва от различни видове рак, особено на шийката на матката, ставни болести (остеопороза, артрит), болест на Алцхаймер и депресия, намалява кръвната съсирваемост, регулира кръвното налягане и т.н.

Прословутата сьомга 11551_2
Сьомга, но каква?
Когато купуваме сьомга, рядко се интересуваме от какъв източник е. Тя може да е дива (живее на свобода) или отглеждана във ферми. От дивата сьомга най-полезни са тихоокеанската и сьомгата от водите на Аляска, тъй като в атлантическата вода има много канцерогенни замърсители.
Суровото месо от сьомга обикновено е оранжево на цвят, въпреки, че има някои видове дива сьомга с бяло месо. Естественият цвят на сьомгата е резултат от каротеноидни пигменти в месото.
Дивата сьомга получава тези каротеноиди от яденето на крил и други малки миди.

Тъй като потребителите отказват да купуват сьомга с бяло месо, към фуража на сьомгата, която се отглежда във ферми, се добавят изкуствените оцветители астаксантин E161 и кантаксантин E161. В повечето случаи астаксантинът се произвежда химически или се извлича от брашното от скариди.
Друга възможност е използването на сушени червени дрожди, които осигуряват същия пигмент. Въпреки това, синтетичните смеси са най-евтиният вариант. Сами преценете дали предпочитате да консумирате естествено оранжева или "боядисана" сьомга!

Най-често сьомгата се приготвя: сурова на сашими суши, пушена, маринована, задушена, панирана или печена на скара.

Прословутата сьомга 11551_3

www.Rozali.com
sa6ito
sa6ito
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите