Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Извънматочна бременност.

4 posters

Go down

alert Извънматочна бременност.

Писане by Dani Пет 25 Апр 2008, 20:23

Извънматочната бременност – това е състояние, при което оплодената яйцеклетка се прикрепва и започва да се развива извън кухината на матката. В по-голямата част от случаите (примерно в 90%) това става в маточната тръба, по-рядко в яйчника, а понякога и в перитонеалната кухина.

Причини за извънматочна бременност
Това опасно усложнение възниква тогава, когато оплодената яйцеклетка не може свободно да се придвижва в маточната тръба.

Непроходимостта на маточните тръби е свързана или с наличието на сраствания (в резултат на възпалителен процес), или с вродена недоразвитост на тръбите. Сперматозоидите са способни да преодолеят стеснения участък от тръбата, тъй като са значително по-малки от яйцеклетката. За нея това препятствие е непреодолимо и тя не може да попадне в матката.

Тъй като диаметърът на маточната тръба не може да удовлетвори изискванията на растящия зародиш, рано или късно се случва трагедия: руптура на тръбата. Това е много опасно за здравето на жената състояние, тъй като се повреждат многочислени кръвоносни съдове, от което следва силно кръвотечение в перитонеалната кухина. Ако своевременно не се направи операция, загубата на кръв може да стане животозастрашаваща.

Извънматочна или не?
Да се определи извънматочна бременност е доста сложно, тъй като тя се маскира като обикновена бременност или просто като закъснение на менструацията. Не всички жени навреме обръщат внимание на дърпащите болки ниско долу в корема (вляво или вдясно). Често си го обясняват с това, че липсата на менструация и болките са свързани с ненормален цикъл, или прекарано простудно заболяване, или стрес ... Обясненията са много, а причината често е една – извънматочна бременност.

Като правило, симптомите й са следните: закъснение на менструацията с 10 – 15 дни, типични признаци на бременност, слабо кръвенисто течение. При появата на течението жената решава, че е настъпила менструация със закъснение и не предприема нищо. Обаче скоро след това заедно с продължаващото течение тя усеща резки коликообразни болки ниско долу в корема, вляво или вдясно, обща слабост заради кръвотечението в перитонеалната кухина. В тези случаи е необходима хоспитализация. След уточняване на диагнозата веднага се пристъпва към операция, по време на която най-често се отделя цялата разкъсана тръба или само на повредения й участък.

Най-сложната ситуация възниква, когато кръвенисто течение от влагалището въобще отсъства и внезапно се появява рязка болка (включително до загуба на съзнание), свидетелстваща за кървене в перитонеалната кухина. В такъв случай трябва незабавно да се извика бърза помощ и да се хоспитализира болната в хирургично отделение.

Как да предотвратим бедата?
Ако жената се отнася внимателно към себе си, тя ще може да контролира ситуацията и да не допусне руптура на маточната тръба и перитонеално кървене. За това на 7 – 10 ден от закъснението на менструацията е желателно да се обърне към лекар, особено ако има цапащо кръвенисто течение. Съвременните диагностични методи позволяват да се определи бременността в много ранен срок, до първия ден от закъснението на менструацията. За да се убедим, че бременността е разположена нормално в матката, е необходимо да се проведе ултразвуково изследване с трансвагинален трансдюсер, който дава най-точна информация в ранните срокове на бременността.

Рискови групи
Особено внимателни към себе си трябва да са жените, страдащи от хронични възпалителни заболявания, с причинена инфекция от хламидия, микоплазма или уреаплазма, а също и тези жени, които са провеждали лечение по повод на тубарен или ендокринен стерилитет. В групата на риска са и жените с ендометриоза, вродени аномалии на матката и маточните тръби. Използвана в качеството на контрацептив вътрематочна спирала също предразполага към извънматочна бременност.

ВНИМАНИЕ!
Специалистите са установили, че при всяка шеста жена, при която е имало извънматочна бременност, това се случва и втори път. Това се обяснява с факта, че в другата тръба обикновено протичат същите изменения, както и в първата, отделена.

Една от главните причини за извънматочна бременност се явява абортът. Тъй като в голямо число от случаите след изкуствено прекъсване на бременността се развива възпалителен процес на органите в малкия таз (вътрешни полови органи). В резултат на възпалението в тънките маточни тръби се образуват сраствания, пречещи на оплодената яйцеклетка успешно да достигне матката.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 20:30

туко що написах че съм преживяла ужаса да разбереш че имаш извънматочна бременост,прови ли се кафяво течение 10 дена и болки в крака
мойте стана точно 3 дена преди свадбата и не ме питайте как беше
но слава на Бога забременях след 2 месеца с малкия
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Dani Пет 25 Апр 2008, 20:33

Това което си преживяла е ужасно! Не те ли беше страх да забременееш толкова скоро след това?
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 20:33

за щастие и 2 тръби за ми запазени само ми отвориха и махнаха плода и ме залепиха
на какви случай се нагледах в болницата
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 20:35

не доктора ми каза да изчакам 2 месеца,да се пазим и после когато му дойде времето а то взе че стана още щом спряхме да се пазим
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Dani Пет 25 Апр 2008, 20:40

Супер
Браво ,че нещата при теб са минали добре(като изключим ,че изобщо това се е случило)
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 20:45

ммм да така си е,дано на никой не му се случва
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by teqnstal Нед 08 Юни 2008, 00:36

Направо си е страшно като прочетох какво се случва при извън маточна бременост.Браво Цвети789 ти си герой найстина.За това се иска кураж.Да ти е жив и здрав мъника.И много да те радва.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Cveti789 Сря 14 Яну 2009, 15:30

мн благодаря Теди за думите
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Lindzi Сря 14 Яну 2009, 15:37

Браво Цвети, за твоята сила и борбеност!
Не го пожелавам на никого! Моята най-добра приятелка имаше 3 такива бремености, но накрая успя да забременее и сега се радва на едно здраво детенце.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Симптоми на извънматочната бременност

Писане by Lindzi Чет 27 Фев 2014, 13:32

д-р Иван Костов обяснява какви са причините, симптомите и последствията на извънматочната бременност

Какво представлява извънматочната бременност?
Как започва бременноста? Оплодената яйцеклетка се спуска по маточната тръба в матката и се закрепва за лигавицата в най-подходящия участък. Този процес се нарича „имплантация”. Понякога настъпва отклонение в този процес и оплодената яйцеклетка се прикрепва за „неправилно място” - маточната шийка, или по-рядко - за яйчник или за коремната кухина. В този случай лекарите говорят за извънматочна бременност.

Какви са симптомите на извънматочната бременност?
Как да разпознаем извънматочната бременност така, че от една страна да не се загуби излишно време, а от друга - да не се подозира наличието на несъществуващ проблем? Симптомите при извънматочна бременност могат да бъдат същите както при нормална бременност - забавяне на поредната менструация. В същото време на фона на това забавяне могат да се наблюдават и слузести кървави изтичания от влагалището (понякога такива изтичания са признак за началото на прекъсване на нормална бременност).

Понякога менструацията настъпва в срок или с леко забавяне, но кръвотечението, по правило, е по-оскъдно. Други симптоми на извънматочната бременност са болките: те се локализират ниско долу на корема, по правило от страната на маточната тръба, където се е прикрепила яйцеклетката, и имат характерен „дърпащ” характер.

Какви могат да бъдат последствията от извънматочната бременност?
До какво води извънматочната бременност? Стените на маточната тръба, непредназначени за това да бъдат „дом” на плода, се разтягат и настъпва разрив. По-рядко такава бременност завършва с попадане на ембриона в стомашната кухина по кръвен път. Прекъсването на извънматочна бременност често е съпроводено от вътрешно кръвотечение, шок, загуба на съзнание и силни болки - в този случай е необходима спешна хоспитализация за оказване на неотложна хирургическа помощ.

Кога най-рано може да се диагностицира извънматочната бременност?
Диагностиката понастоящем е възможна в много ранен етап - положителните резултати от тестовете за бременност дават възможност да се открие дали въобще има такава. Ако има подозрения за извънматочна бременност (кръвотечение, болки) е препоръчително да се направи ултразвуково изследване на малкия таз с използване на трансвагинален датчик (ултразвуков датчик се поставя във влагалището). При отсъствие на оплодена яйцеклатка в матката, изследването се повтаря след няколко дни или жената се хоспитализира за проследяване на нейното състояние.

В болницата, ако има съмнения за диагноза на извънматочна бременност, лекарите често прибягват до диагностична лапароскопия. Това е операция, при която под упойка се разглеждат органите на малкия таз с цел диагностика. Ако извънматочната бременност се потвърди, то диагностичната лапароскопия се превръща в лечебна манипулация.

В миналото единствен вариант за такава манипулация беше отстраняването на маточната тръба. Операцията се провежда по пътя на лапаротомията - коремна операция с отваряне на коремната кухина. С развитие на лапароскопската хирургия стана възможно провеждането на щадящи операции - при лапароскопския подход се осъществява достъп до вътрешните органи през няколко малки отвора на коремната кухина.

При лапароскопия може да се отстрани маточната тръба (тубектомия) или да се извърши пластична операция, при която се премахва оплодената яйцеклетка с възстановяване целостта на маточната тръба, като най-важен орган на репродуктивната система.

Какво трябва да направим след извънматочна бременност?
За по-леко протичане на следоперативния период и подобряване на състоянието на маточната тръба спомагат мадикаментозно лечение и физиотерапия (магнитотерапия). Дори в случай на тубектомия маточната тръба от противоположната страна се нуждае от терапия, най-вече в случай на силно вътреутробно кръвотечение.

След извънматочна бременност е необходимо особено внимание по въпросите на контрацепцията. Не е препоръчително забременяване в продължение на минимум 6 месеца след интервенцията. За да не възникват сериозни проблеми със зачеване, свързани с напроходимостта на маточните тръби, и за да не настъпи повторение на извънматочна бременност, за жената е необходимо да премине курс на възстановително лечение, включващ физиотерапевтични процедури и прием на медикаменти с противовъзпалително действие. Тези мерки ще спомогнат за бъдещото благополучно зачеване и износване на бебето.

Какви са основните причини за извънматочна бременност?
 

  • Най-често причина за извънматочна бременност се явяват прекарани в по-ранен жизнен етап възпалителни заболявания на органите на малкия таз, които водят до изменение във функционалното състояние и структурата на стените на маточните тръби: те загубват своята съкращаваща способност и не могат докрай да извършат транспортиране на оплодената яйцеклетка към матката. В резултат на това имплантацията настъпва в самата маточна тръба.


  • По-рядко причина за извънматочна бременност стават други фактори: изменение на свойствата на самата яйцеклетка, анатомични особености (твърде дълги и извити маточни тръби при недоразвита репродуктивна система -инфантилизъм).


  • Извънматочната бременност понякога се наблюдава и при използване на спомагателни репродуктивни технологии: стимулация на овулацията, екстракорпорално оплождане, и т.н.


При всички случаи трябва да се знае, че ранното диагностициране на извънматочната бременност е важен фактор в борбата с последиците от нея. Затова и при най-малко съмнение за такава, жената трябва незабавно да посети своя лекар с цел своевременно лечение.

д-р Иван Костов
II-ра САГБАЛ Шейново
Мобилен тел.: +359 886 398703 
 Извънматочна бременност. Numbers_button_skype_logo+359 886 398703 
e-mail: dr_kostov@mamatatkoiaz.bg

Източник:  http://ladyzone.bg
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Re: Извънматочна бременност.

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите