Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Проблеми с родителите...

3 posters

Go down

alert Проблеми с родителите...

Писане by Дени :) Нед 25 Май 2008, 19:10

Това е едно мнение на една моя фр. от друг форум...
С настоящата
тема,целя да бъда полезна за по-голямата част от тийнейджърите,които
имат проблеми със семейството си,в частност с родителите.От лични
наблюдения съм забелязала,че не е никак малък броя на
тийнейджърите,които са се озлобили към родителите си,заради така
наречената-,,Дупка между поколенията,,която пречи в
общуването.Тийнейджърите,често пъти се чувстват пренебрегнати и
неразбрани от по-възрастните-не визирам единствено родителското
тяло.Потиска ги факта,че по-големите не възприемат на сериозно тяхното
лично мнение или пък се отнасят с тях,като с малки деца,неспособни да
взимат самостоятелни решения.Склонни са да навлизат в излишни
спорове,защото родителите не винаги ги разбират или просто не са в
състояние да погледнат на обстоятелства през техните очи.Често пъти са
пускани теми в,които открито се изразява недовлство от
неразбирателстовото между родители-деца .Изчитала съм множество
редове,пропити с очевидно озлобление,границещо с омраза,заради
перманентната наличност на проблеми от семейно или битово естество.

Родителите от своя страна също не отстъпват,а отдават всичко на
възрастта,бощуващите хормони и прекомерната емоционалност в децата
си.Улисани в ежедневието си,те не успяват да отделят,необходимото
време,а после недоволстват,че децата им допускат основни и възлови
грешки.

В следващите редове,Ви представям,част от най-често срещаните пробеми и малко съвети как да ги преодолеете.

1.Вечер час-Ядосвате се понеже родителите не позволяват да стоите
до късно навън,а това ви кара да се чувсвате малки...Спокойно,има време
да осъмвате по купони,нощни дискотеки и т.нНормално е ваще да се
притисняват,още повече,ако сте от голям град.

2.Не ме пускат по купони,дискотеки и други подобни мероприятия-Ако
не познават нито един човек от компанията ви,са до някъде в правото си
да не ви позволят или да го правят с предварителни уговорки и безкрайни
молби.Погрижете се нещата да се променят,запознай ги с приятелското си
обкръжение,така ще бъдат по-спокойни.

3.Домашните задължения-На родителите също не им е леко,достатъчно
са напрегнати в службата.Нищо няма да ти стане,ако помогнеш малко
вкъщи,да пуснеш прахосмукачка,да измиеш чиниите или пък да изгладиш
прането са чудесни поводи да зарадваш ваще.

4.Не ми гласуват достатъчно доверие-Погрижи се да го спечелиш и да
го доказваш,когато е необходимо.Винаги дръж мобилния си телефон включен
и се постарай да е със заредена батерия.Ако предварително знаеш,че ще
си на място,където няма да можеш да говориш,уведоми ги,така те ще са
спокйни всичко ще е на ред.Също така,когато те помолят да направиш нещо
го изпълни,а когато дадеш обещание,отстоявай до край думите си.

5.Противоречия заради музиката и стила на обличане-покажи на
родителите си,че имаш своя индивидуален вкус.Дори той да не сходен с
техния не е коректно да ти създават проблеми за това.Не говорим за
твърде оскъдно или фрапиращо облекло в конкретни случай.За музикато
важи обощо взето същото-важното е на теб да ти оставя
удоволствие.Хубаво би било,ако родителите са широко скорени хора и
разберат това.Ти от своя страна също бъди коректен,като не изразяваш
твърде високи претенции към музикалните им предпочитания и
стилистически усет.

6.Дребнава работа-Някои родители имат склоността да се захващат,на
пръв поглед за съвсем дребни неща.Като това,че не си изхвълил
боклука,не си изтупал покривката или не си измил добре чиниите.За да
избегнеш подобни глупави поводи за кавги,се постарай да бъдеш
изряден.Така те няма да имат основателен повод да ти правят заБележки.

7.Ученето-Вашите изискват от теб това да си отличник и да се
ползваш сздобро име в училището.Е реално погледнато в това няма нищо
лошо.Научи се се успешно да съчетавате обрзованието с удоволствията,ще
бъде чудесно да си добър ученик и същевременно,душата на
компанията.Отделяй време и за книгите.Сега може да не осъзнаваш тяхната
полза,но с времето,ще разберетш колко добре ще повлияят на речника ти и
колко врати ще ти отворят.

8.Консервативни родители-Е и това го има.Просто хората с а с
по-остарели възгледи към живота и общо взето не пропускат взможност да
не идзкажат негативно мнение към съвременната младеж.Покажи им,че ти
избираш сам как да живееш,те могат единствено да ти помогат и да те
напътстват към това да не излизаш от правия път.

9.Тривиалната фраза-,,Ех,едно време беше...,,-Да,но ти живееш тук
и сега,а не в миналто,колкото и прекрасно да е било то,за твоите
родители.Научи се да си гъвкав,лесно да се адаптираш към ситуацията и
да си способен да взимаш своевременни иотговорни решения.Само так,с
тези възможности,ще можеш да си осигуриш едно перспективно и обещаващо
бъдеще.

Надявам се да съм помогнала поне малко да се подобрят отношенията
между родители-тийнейджъри.Знам,че понякога е трудно да се сдържат
натрупалите се емоции,но това може би единствения начин да се избегнат
излишни скандали,които не водят до нищо добро.Научете се да се
поставяте на мястото на родителите си и да погледнете на нещата от
тяхната позиця.Раздавайте го по-спокойно и се радвайте на
живота.Стремете се към това да сте в нормални отношения с родителите
се,защото те винаги искат най-добро за вас.
Дени :)
Дени :)
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Проблеми с родителите...

Писане by lady sibel Сря 19 Май 2010, 11:39

Незнам,аз лично почти съм нямала конфронтации с родителите си.Дори и да съм имала със сигурност и аз съм проявявала капризи като всички свои връстници.Не съм ги разбирала или не съм искала.Но днес след като и аз съм майка -знам,те никога не ми мислят злото.Обичам ги,добре,че ги имам. Проблеми с родителите... 461806 Проблеми с родителите... 465484
lady sibel
lady sibel
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Тийнейджърите и околните

Писане by Lindzi Чет 19 Юни 2014, 15:32


Виктория Кълева




      В днешно време взаимоотношенията между тийнейджърите и родителите могат да се характеризират по-точно като разпадаща се връзка между тях, тъй като повечето родители вече не отделят достатъчно време на децата си. И може би това е една от причините тийнейджърът да се отчужди от родителите си и дори да тръгне по пътя на лошите навици. Освен това разпадащата се връзка между родителите и тийнейджърите влияе и на взаимоотношенията между учителя и ученика и затова преподавателят все по-трудно успява да проведе нормален час. Но по кой път ще тръгне тийнейджърът, не зависи само от родителите, а и от компанията (обкръжението), в която се намира.      

      Всеки тийнейджър има проблеми, с които се опитва да се пребори. Едни от най-наболелите за обществото са агресията и зависимостите на личността. Причините за това падение са много и от най-различно естество - губещата се връзка между тийнейджъра и родителите, приятелският кръг, любовни разочарования. Друга причина биха могли да бъдат и медиите, които показват потресаващи кадри и разказват за тях, при което повечето хора се възмущават, докато има и такива, които си казват: "Ето, те могат и го направиха! Елементарно! Значи и аз мога!". Така медиите заемат двете крайности.


      Таим проблемите си в себе си и не търсим помощ, защото се страхуваме, че няма да ни разберат правилно и ще ни отблъснат, точно затова ние сами се опитваме да се справим с проблемите или поне отчасти. Но колкото и да се опитваме, те остават неразрешени може би защото не се борим достатъчно или просто не се борим всички заедно, а само някои.


Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert ИЗГРАЖДАНЕ НА ПОЗИТИВНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ

Писане by Lindzi Чет 19 Юни 2014, 15:34

автор: Стоян Георгиев

Стремежите и ценностите на тийнеджърите могат и да се различават, но всички млади хора си приличат по едно – по желанието си да се убедят, че животът им има смисъл, както и че наоколо има някого, когото го е грижа за тях.

     Съществуват три различни пътища, по които тийнейджърите поемат, и тези пътища са пряко свързани с отговора на въпроса: “На кого му пука за мен?”. Тези пътища могат и да променят посоката си на движение след известен период от време, но при повечето случаи те оставят трайни следи в по-нататъшния живот на момчето или момичето.


Път 1: Пътят на успеха

     Ако тийнеджърът е уверен, че родителите са неподправено загрижени за него и го обичат безусловно; ако той е сигурен, че може винаги да се обърне към родителя за помощ, това е сигнал, че детето ви е поело пътя към успеха. Тогава твоята роля ще бъде роля на някого, който подкрепя, насърчава и дава тласък.


Път 2: Пътят на случайността

      Ако това, което най-много интересува тийнейджъра, е мнението на приятелите му или пък основното нещо, което го интересува, са забавленията, бъдещето му трудно може да се предвиди, понеже то ще зависи до голяма степен от външни фактори и влияния.


Път 3: Пътят на провала

     Макар и не непременно задължително, много тийнейджъри избират пътя на дрогата или самоубийството именно поради преживяно отхвърляне. Ако отговорът на въпроса: “На кого му пука за мен” е “На никого”, това е отворена врата, канеща провала на гости в живота на съзряващото момче или момиче.

      Безспорен е фактът, че детето ще трябва да навлезе в етапа на зрелостта с позитивен възглед за живота, за да може да успее и да налучка верния път. То трябва да се чувства значимо, прието и със стойност, за да се развива успешно.


     Проблемът с изграждането на приятелствата не може да бъде пренебрегван, тъй като позитивните взаимоотношения могат да съдействат за позитивния растеж, докато негативните взаимоотношения ще променят посоката на движение право надолу. Може би следващите няколко предложения ще ти помогнат да си създадеш картина за твоята роля в тази така важна задача:

     - Наблюдавай кои са приятелите на тийнейджъра, но все пак не се прави на много заинтересован.

     Без да бъдеш досаден, опитай се да се сприятелиш с приятелите на твоя тийнейджър. Ако си отзивчив, можеш да събереш у вас цяла банда. Постарай се да изглеждаш, звучиш и да се обличаш актуално.

     - Изисквай тийнейджърът да прояви отговорност и отчетност по отношение на това, с кого, кога, къде и  до колко часа се среща. Това е валидно най-вече за ранния и междинния етап на юношеството.

     - Ако тийнейджърът реши да се среща с някого, който е провокативен, използва циничен език, консумира цигари и алкохол (или още по-зле – наркотици), вземи решителни мерки. Обясни на тийнейджъра, че ще трябва да се среща с подобен индивид единствено у вас и то под надзора на възрастен, без да остават двамата на затворена врата. Ако установиш, че твоят тийнейджър усвоява лошите навици на приятелчето си, вземи още по-решителни мерки, като ги разделиш перманентно.

      - Тъй като тийнейджърите много често сформират различни социални групи и общности, постарай се да разбереш какво влияние се освобождава оттам. Ако влиянието е позитивно, окуражавай подобни събирания, но ако не е, предизвикай тийнейджъра да си намери друга група по интереси.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Проблемът родители - деца

Писане by Lindzi Чет 19 Юни 2014, 15:40

автор: Радослава Фиркова

Има всякакви родители. От странни по-странни. Така може да ни се струват сега, но след години, когато и ние имаме деца, ще ги разбираме отлично.

     Има родители, които постоянно казват на децата си какво да правят и избират вместо тях в кое училище да учат или с какво да продължат след това. Всъщност някои от тях го правят, защото те не са успели да постигнат мечтите си поради една или друга причина и сега искат от своите деца да продължат това, което те не са направили навремето. Но децата им може и да не искат. Все пак всеки си има различно мислене, различни желания. Болната амбиция на някои родители може да провали живота на техните "последователи".

      В семейства, в които родителите са разведени или някой от тях е починал, ситуацията е друга. Родителят, който е останал сам, много често ограничава детето си в едни неща, но от друга страна, се опитва да му даде всичко и да не го лишава от абсолютно нищо, за да може то да има нормален живот, като всички останали. Опитва се да бъде и баща, и майка едновременно, а това е много трудно. Той живее за и заради детето си, опитва да го предпази от целия свят. Затова понякога е по-строг от обикновено.

     Има родители, които още от самото начало позволяват на децата си много и след това им "изпускат края". И когато децата им станат на 14-15 години, се сещат, че трябва да ги наказват. Но тогава е прекалено късно. Какъв е смисълът? Все още се учудвам, когато мои връстници ми се оплакват, че били наказани цял месец да не излизат или пък да не гледат телевизия една седмица. Тази отчаяна мярка на родителите им няма да доведе до нищо. Децата пак ще продължават да правят същото и ще чакат с нетърпение да навършат пълнолетие, когато вече съвсем ще бъдат извън контрол. Така става, когато не си взел мерки навреме. Не искам да упреквам родителите, но просто наблюдавам ставащото и трупам опит за момента, когато и аз ще имам същите проблеми. Защото тогава няма да мога да махна с ръка и да оставя нещата така.

     Моите родители винаги ме оставят да вземам сама решенията, когато се отнасят до мен, разбира се. Не ми казаха в кое училище да отида след седми клас, нито ще изберат в кой университет да уча след това. Те са много либерални. Винаги ме пускат да изляза, не ме ограничават във времето. Естествено и те се тревожат за мен. Но ми се доверяват и разчитат на моята отговорност. Сигурно си мислите, че съм щастливка. Вярно е. Но не си мислете, че е толкова лесно. Понякога е много трудно, като знам, че трябва да оправдая доверието им и че след като избирам и решавам сама, само аз нося отговорност за действията си. Винаги, когато получа слаба оценка, майка ми ми казва: "То си е за тебе". Понякога предпочитам да ми се скара, отколкото само с едно изречение да ми казва, че каквото си надробя, това ще сърбам и да оставя нещата в моите ръце, с което се освобождава от всякаква отговорност. Така след години ще може да се оправдае с това, че ме е била предупредила, и ще ме упреква, че не съм направила нищо. И аз, вместо да обвинявам нея, ще обвинавям себе си. А това е по-гадното!

     Както сами разбирате, да имаш пълна свобода също не е лесно. Няма нищо лесно в този живот. За съжаление или не, не можем да избираме родителите си. Затова трябва да се примирим с тези, които имаме, и да се опитваме да ги разбираме и слушаме. Така, ако не друго, ще живеем по-добре и в мир със себе си. Поне докато не ни дойдат същите грижи на главата.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Re: Проблеми с родителите...

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите