Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дразнещите навици

3 posters

Go down

Дразнещите навици Empty Дразнещите навици

Писане by Dani Вто 16 Сеп 2008, 09:48

Гризането на нокти

На какво се дължи
Майките често пъти си мислят, че когато детето им си гризе ноктите, то прави това от притеснение. Въпреки това много хора смятат гризането на ноктите за нервен навик. Притеснението и чувствотото на безпокойство са само едно от възможните обяснения за гризането на ноктите. Причините могат да бъдат и не толкова обезпокоителни като например – скука, за отпускане на напрежението, за убиване на време или просто по навик. От всички нервни навици - смученето на палеца, въртенето на косата, чопленето на носа, гризането на ноктите е най-често срещаният (почти всички деца го правят в някакъв момент) и запазващ се и в по-късна възраст навик. Всяко трето дете в началното училище и всеки втори тинейджър си гризе ноктите. Все пак има шансове детето ви да се откаже само от този навик, в случай че загуби интерес към него или пък ако приятелите и съучениците му се подиграват.

Какво да правите
Дръжте ръцете му заети с нещо

Ако успеете да установите времето и мястото, в които детето ви най-често си гризе ноктите – например докато гледа телевизия, вози се в колата – дайте му тогава някакви играчки, с които да се занимава (животни, които се слагат на пръстите и с тях се прави куклен театър, топка за мачкане, нещо, което да се огъва и т.н.). Изрежете ноктите на детето къси, така че да не го изкушват да ги гризе.

Проявете търпение и не се отчайвайте
Като изключим заместването на този навик с играчки, второто най-добро нещо, което можете да направите, е да игнорирате това поведение. Гризането на нокти е неосъзнат навик, което означава, че детето не го прави нарочно и това е така, докато не привлечете вниманието му към него. Затова не се заяждайте и не наказвайте детето. Всяко натякване за това колко лош и грозен навик е гризането на нокти би могло да насърчи детето да го прави още по-често. Ако детето ви е в периода на отричане – когато отговаря на всичко, което му кажете с „не”, то може да отговори на натиска да прекрати навика си с упоритото му превръщане в неразделна част от поведението. Разбира се можете да използвате като решение на проблема и горчивите отвари от аптеката, но имайте предвид, че на тази възраст, подобно насилствено мазане върху пръстите ще бъде сметнато от детето като несправедливо наказание. Те биха могли да бъдат полезни по-късно през първите години в училище, когато детето ви вероятно само ще иска да се оттърве от този неприятен навик.

Вземете мерки, в случай че...
В някои случаи, особено ако гризането на нокти е съпроводено и от други нервни състояния, това може да е сигнал за някакво напрежение. Ако например детето си гризе ноктите толкова много, че разкървави крайчетата на пръстите си или пък дъвче ноктите си и едновременно с това дърпа косата си, в такива случаи най-добре е да се консултирате с педиатъра си. Детето може да преживява по-голям стрес или напрежение от обличайното за деца на тази възраст.

Повечето деца се отдават на един или повече навици (смучене на палеца и човъркане на носа), по-късно лесно губят интерес към тях. Като родители се опитайте максимално да игнорирате тази навици и изведнъж ще дойде денят, в който ще забележите, че те са изченали като пелените и бибероните-залъгалки.


Скърцане със зъби (бруксизъм)

Защо малкото дете скърца със зъби?
Специалистите не знаят точната причина за скърцането със зъби, но смятат, че това се дължи на напрежение или [b]безпокойство, болка (в ушите или зъбите) или „лоша” захапка (когато зъбите не са подредени добре). Някои дори смятат, че това може да се дължи на алергии. Има доказателства, че понякога виновника за скърцането със зъби са някои стомашно-чревни паразити. И на последно място, малкото дете просто може би свиква с чувството да има зъби в устата си.

Има по-голяма вероятност детето ви да скърца със зъби, ако и вие го правите. То може да скърца със зъби и ако говори или се лигави, докато спи.

Около 38% от децата скърцат със зъби според изследване, правено през 2005г., публикувано в специализирания годишник Journal of Dentistry for Children. Средната възраст, на която се появява този навик е 3 1/2 години, а средната възраст, на която детето спира да го прави е 6 години, въпреки че хора от всички възрасти скърцат със зъби. Най-често скърцането със зъби се проявява през нощта.

Лошо ли е за детето, ако скърца със зъби?
В повечето случаи скърцането със зъби е безвредно. Малко вероятно е детето да увреди зъбите си като скърца и можете да бъдете почти сигурни, че скоро то ще преодолее този навик. Споделете за този навик на стоматолога ви. Той ще прегледа зъбите за износване или друг проблем като увреждане на пулпата, кариесни кухини в зъбите и счупвания.

Как да помогнете на детето да спре да скърца със зъби?
Въпреки че звукът, който се чува при скърцането със зъби е смущаващ, ще трябва да изчакате детето да преодолее този навик. Можете да опитате някои успокоителни за детето процедури, които го отпускат преди заспиване вечер - топла вана, разтриване на гърба, сгушване в люлеещ се стол. Ако скърцането е в период на никнене на зъбите или детето страда от ушна инфекция, бихте могли да му дадете ацетаминофен или ибупрофен, за да облекчите състоянието му.

При по-големите деца през нощта може да се използват защитни протези, които се поставят в устата и така детето не може да стиска зъбите си и да скърца с тях. Но вероятно стоматологът ви ще ви посъветва да не прибягвате до тях, преди да са поникнали постоянните зъби на детето т.е. до около 6-годишна възраст.


Смукане на палеца

На какво се дължи
Малките деца смучат палеца си, защото това ги успокоява. Вероятно детето е смукало палеца си още в утробата на майка си и сега усъвършенства този навик. Освен като начин да се успокоят, малките деца смучат палеца си, когато са уморени, изплашени, оттегчени, болни или пък когато им предстои нещо ново и непознато като постъпване в детската градина или пък дълго пътуване. Смукането на палеца е и начин за заспиване вечер или за присписване след като детето се е събудило посред нощ.

Какво да правите
На първо място не се тревожете. Според американската стоматологична асоциация смукането на палеца няма да доведе до лоша подредба на зъбите или увреждане на челюстта, докато не започнат да растат постоянните зъби на детето (обикновено те не израстват до 6-годишна възраст). Освен това евентуалните нарушения зависят от честотата на смукане на палеца и изтласкването с езика, което деформира зъбите и налага по-късното носене на бреки (скоби). Деца, които държат езика си пасивно в устата ще имат по-малко проблеми, отколкото деца, които смучат палеца си агресивно. Наблюдавайте детето си и установете точно поведението му. Ако детето смуче енергично палеца си , вероятно ще се наложи да го оттучите от този навик по-рано, например на 4 -годишна възраст.
Ако палеца на детето се зачервява и напуква от смукане, можете да го мажете с овлажняващ крем или олио, докато спи.

Оставете детето да смуче палеца си. Детето обикновено не осъзнава какво прави и затова не бива да му правите забележки или да го наказвате. Напротив, ако постоянно му натяквате да спре да смуче палеца си, то може да започне да го прави много по-често от преди. Не се опитвайте и да слагате някаква превръзка на палеца на детето си, защото то ще изтълкува това ваше действие като несправедливо наказание, особено имайки предвид, че то смуче палеца си, за да се успокои или пък за да се почувства по-сигурно. Опитайте да изчакате. Децата обикновено се отказват сами от този навик, когато открият нещо друго, което ги успокоява и ги кара да се чувстват комфортно. Например, понякога малкото дете смуче палеца си, защото е гладно. Когато детето стане на 3-4 години, то просто отива до хладилника и си взема нещо за ядене или пък моли родителите си да му дадат нещо да си хапне.

Отклонете вниманието на детето от смукането на палеца към други дейности
Ако успеете да установите времето и мястото, когато детето най-често смуче палеца си (например докато гледа телевизия), опитайте да занимаете ръцете му с нещо интересно като играчки за пръстите, с които се прави театър, топка, която се мачка или нещо друго. Ако детето смуче палеца си, когато е изплашено, опитайте се да го предразположите да ви разкаже от какво го е страх.


Блъскане на главата

Защо малкото дете нарочно блъска главата си?

Блъскането на главата се среща учудващо често. Около 20% от бебетата и малките деца нарочно блъскат главата си. Момчетата правят това много повече от момичетата. Блъскането на главата започва през втората половина на първата годинка и се усилва между 18-тия и 24-тия месец. Този навик може да продължи няколко месеца или дори години, повечето деца се отказват от него на тригодишна възраст.

Какви са вероятните причини за появата на този навик?
За собствено удоволствие. Колкото и странно да ви звучи, някои деца си блъскат главата, за да си починат. Те удрят главата си ритмично, както когато се приспиват, ако са се събудили посред нощ, а дори и когато спят. Някои деца се клатят на четири крака, докато го правят. Според някои експерти ритмичното движение, като например люлеенето в стол, помага на детето да се успокои.
За облекчаване на болка. Детето може да си блъска главата, когато му никнат зъбките или страда от ушна инфекция. Блъскайки главата си, децата се отвличат от болката и се чувстват по-добре.
В моменти на безсилие. Ако детето ви блъска главата си в изблик на гняв, по този начин то вероятно изразява емоциите си. Тъй като все още не може да изкаже чувствата си чрез думи, го прави чрез действия. Не на последно място това е начин за успокоение.
Нужда от внимание. Чрез блъскането на главата детето може би иска да привлече вниманието ви. Разбираемо е да се чувствате загрижени, когато виждате детето си да върши нещо подобно.
Проблеми, свързани с растежа. В някои случаи блъскането на главата се свързва с аутизъм или други нарушения в развитието, но обикновено това е поведенчески проблем. Рядко блъскането на главата е само по себе си сериозен проблем.


Какво да правите?
Обръщайте внимание на детето си, но не и когато блъска главата си.

Погрижете се да обръщате достатъчно много внимание на детето си. Ако детето ви продължи да блъска главата си, за да привлече вниманието ви, опитайте да не се впрягате, за да не го предизвикате да продължи да го прави още повече. Ако не успеете да игнорирате това поведение на детето си, не му се карайте и не го наказвайте. Детето все още е твърде малко, за да проумее какво прави и вашето неодобрение може само да влоши нещата.

Пазете детето от наранявания.
Проверявайте конструкцията на леглото на детето поне веднъж в месеца. От клатенето и блъскането, болтчетата на леглото може да са се разхлабили. Сложете на краката на леглото гумени подложки, а между стената и леглото някаква мека материя. Така ще намалите шума и търкането в стената и по пода.

Не слагайте в леглото допълнително възглавници и одеала, за да го направите по-меко, тъй като съществува риск от задушаване на детето.

Опитайте да не се безпокоите.
Детето ви може и да получи някое и друго насиняване, но не се тревожете, блъскането на главата е саморегулиращо се поведение. Това означава, че е малко вероятно, детето да си удари главата толкова силно, че да се нарани. То добре познава прага си на чувствителност и ще намали темпото, ако усети болка.

Насърчавайте любовта на детето към ритъма по други начини.
Експертите често препоръчват родителите заедно със своите деца да танцуват, маршируват, бият барабан или да пляскат с ръца в ритъма на музиката. Освен това се старайте да изпълвате деня на детето си с колкото се може повече физически дейности, за да може по този начин детето да израходва енергията си и да не я пренасочва към блъскането на главата си.

Създавайте на детето ускояваща атмосфера преди лягане.
Ако детето си блъска главата в края на деня като начин за успокоение от пълния с всякакви емоции ден, опитайте да го успокоите по някакъв начин вечер преди лягане. Можете например да го полюшкате в скута си, да му прочетете приказка, да му попеете песнички или пък просто да го изкъпете в топла вана.

Консултирайте се с лекар, ако поведението на детето стане по-лошо.
Ако детето ви блъска главата си много пъти през деня или пък продължава да го прави, въпреки че се е наранило, ще се наложи да се обърнете към лекар. Въпреки че е рядко, блъскането на главата може да е свързано с аутизъм или някакво друго нарушение в развитието, които понякога се забелязват в ранна или предучилищна възраст.


Чопленето на носа

Какви са причините

Най-вероятно детето си чопли носа, просто защото го има, понякога от любопитство, понякога от скука. Както и останалите навици чопленето на носа е начин детето да се оттърве от стреса или пък да убие време. Въпреки че някои го причисляват към „нервните навици” каквито са смукането на палеца, гризането на ноктите, въртенето на косата и скърцането със зъби, чопленето на носа не винаги значи, че детето е силно обезкопоено от нещо.

Най-пристрастените към този навик деца обикновено страдат от алергии и тъй като в носа им се събират секрет и корички, те постоянно са обезпокоени от това и им е трудно да оставят носа си на мира. Причина за появата на този навик може да бъде и заобикалящата ги среда, като например прекаленото изсушаване на носните канали от отоплението в стаята или климатика. В тези случаи е добре да се погрижите за носа на детето като го изчистите с физиологичен разтвор.

Добрата новина е, че за разлика от гризането на ноктите, чопленето на носа е навик, който е малко вероятно да продължи и в по-късна възраст. Повечето деца се отказват от този навик от само себе си или защото губят интерес или защото другите деца ги подиграват за това.

Какво да правите
Въпреки че този навик ви смущава, не казвайте нищо. Тъй като детето често пъти не осъзнава какво точно прави, забележките и наказанията няма да помогнат. Освен това, ако притискате детето си, то може да започне още по-настървено да го прави. Разбере ли веднъж, че това е нещо, което ви дразни, детето със сигурност ще се възползва от това и ще го прави с още по-голямо удоволствие.

Дръжте ръцете му заети с нещо. Ако успеете да установите точното време и място, в които детето обикновено си чопли носа (например гледайки телевизия, пътувайки в колата), измислете му някакви занимания (топка за стискане, играчки за пръстите на ръцете за куклен театър). Няма да е зле да опитате да научите детето да си издухва носа.

Ако детето си бърка в носа толкова много, че дори го наранява и разкървява и ако имате съмнение, че това е в резултат на нервно поведение, ще се наложи да се посъветвате с педиатър.

Чакайте и се надявайте. Когато детето поотрасне и започне да използва ръцете си за по-сложни дейности като подреждането на Лего например, шансовете да се откаже само от този навик са много големи. Ако пък продължи да си чопли носа и в началното училище, в някакъв момент вероятно ще се намери дете, което ще започне да подиграва вашето и това ще е достатъчна причина за отказване от този лош навик. Дотогава дръжте ръцете на детето заети с нещо и запазете спокойствие.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Дразнещите навици Empty Re: Дразнещите навици

Писане by mamazavinagi Пон 13 Окт 2008, 15:13

Да Ви кажа, Алекс скърца със зъби и аз наистина се притеснявах, да не би да си износи зъбчетата, не съм мислела, че има и други причини за това явление, но пък си мисля, че още не е свикнала да има зъби в устата си и затова го прави- поне се надявам да е така. Усмивка
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Дразнещите навици Empty Re: Дразнещите навици

Писане by Гост Пон 13 Окт 2008, 17:21

tuci_iv написа:Да Ви кажа, Алекс скърца със зъби и аз наистина се притеснявах, да не би да си износи зъбчетата, не съм мислела, че има и други причини за това явление, но пък си мисля, че още не е свикнала да има зъби в устата си и затова го прави- поне се надявам да е така. Усмивка
И с Вики имам същия проблем
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Дразнещите навици Empty Re: Дразнещите навици

Писане by cveti555 Вто 14 Окт 2008, 07:18

Не се тревожете мили мами! Голямата ми дъщеря още има такъв навик, а е вече на 12(почти).
Отначало се притеснявах,ходихме по лекари.
Но всъщност причината се оказа,самия темперамент на детето Усмивка
По буйните,впечетлителните и чувствителни деца имат този малък "дразнещ навик"
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Дразнещите навици Empty Re: Дразнещите навици

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите