Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За и против спиралите

+21
lady sibel
Dani
Ani76
schatz
bisyto
iletoili
petia_18
silvenaiv
bozlyo
zornica.gencheva
fionna_sv
Tiny
mimi281977
tanqpetrova
Lindzi
qna_georgieva
bobeto
cveti555
teqnstal
bambolina
mamazavinagi
25 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by schatz Сря 21 Апр 2010, 11:10

Tiny,сегашните хапчета не са като едно време,всички сме чували легенди от майки и баби.
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Tiny Сря 21 Апр 2010, 13:36

Миличка, знам че сегашните хапчета не са като предишните, само че всички хапчета които внасят хормони, произвеждащи се от човешкото тяло правят жлезите мързеливи и оттам след 40 се получават много кофти ситуации.
Аз съм сменила поне 6 спирали за 20 г, никакви проблеми с нито една от тях.
Tiny
Tiny
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by schatz Нед 25 Апр 2010, 11:06

То си е до организъм,при всеки един от двата метода си има рисковете най-важното е редовни посещения на доктора.
А вярно ли е че със спиралата кървенето ти е по-обилно
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Ani76 Вто 04 Май 2010, 22:20

По- скоро НЕ, въпреки, че никога не съм ползвала такова чудо и съм си изградила някакво мнение от чужди разкази, а това е доста погрешно, като цяло Усмивка
Ani76
Ani76
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Lindzi Сря 05 Май 2010, 11:03

Да - за въпроса на Диди, лекарите предупреждават че винаги в началото се увеличава кървенето при цикъл. След това би трябвало да се нормализира.
Но при "Мирена" заради хормоните, лигавицата на матката не нараства много и респективно самото кървене е по-оскъдно.
При останалите нехормонални спирали, цикълът е възможно да стане по-обилен и дълъг.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Гост Пон 31 Май 2010, 17:19

Здравейте,
доволна съм от спиралата. Сложих я преди около 3 години и половина, но на скоро се замислих, че на си спомням какъв и беше срока. Смятам тия дни да отида да ми я сменят с друга.
Някой знае ли какви биха били евентуалните последствия ако срока и е бил за 2 год.?
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Контрацепция - хормонални средства

Писане by Lindzi Пет 04 Юни 2010, 09:32

Какви хирургични методи се прилагат?

Имплантанти - съществуват различни препарати от този клас. Най-старият е Norplant, пуснат в употреба през 1990г. Съставен е от 6 малки гумени пръчици, които постепенно освобождават естроген и прогестерен. След първата година нивото на отделения естроген намалява, докато нивото на прогестерона е ефективно в рамките на 5 години. Обикновено устройството се поставя подкожно, най-често в областта на рамото, където лесно се напипва. Механизмът на действие на Norplant е комбиниран - потискане на овулацията, сгъстяване на мукуса, изтъняване на маточната лигавица, потискане синтезата на гонадотропните хормони, имащи значение за нормалното протичана на менструалния цикъл.

Ефективността на метода е значителна - около 0,2% от женита забременяват през първата година и 1,1% от тях - през петата. Освен това методът е приложим и за кърмещи жени. Основните му недостатъци са свързани с необходимостта от хирургична интервенция за поставянето му, трудности при премахването му и честата поява на акне, главоболие, промени в настроението. Често води и до алергизиране на жените.

Jadelle е друг вид имплантант, който се различава от предния по по-малките размери на пръчиците, по-малкия им брой и различните активни компоненти, които освобождава. Подобно на Norplant, и Jadelle се използва максимум пет години, след което се премахва. По характаристики е много сходен с предишния имплантант.

Implanon е третият вид имплантант, който се състои само от една пръчица с много по-малки размери от предишните два модела. Одобрен е като ефективно контрацептивно средство през 2006г. Той съдържа значително по-активно вещество - преработен вариант на прогестерона, което да обезпечава протекцията на жената. Използва се в рамките на три -пет години и само три седмици след премахването му се наблюдава възстановяване на фертилитета на жената. Недостатък е по-честата поява на а- и олигоменорея (съответно липсващ или оскъден менструален цикъл). Страничните ефекти и контраиндикациите му са подобни на останалите хормонални препарати.
Вътрематочни устройства - за първи път този метод на контрацепция е разработен през 1970г. Тогава обаче в резултат на много случаи на септични аборти, свързани с приложението му, е спрян от употреба. Понастоящем има три основни вътрематочни устройства, осигуряващи ефикасна протекция - Copper T380, Progestasert, Mirena - последният разработен в края на 2000г. В зависимост дали средството на избор съдържа или не хормонално-активно вещество, те се разделят на вътрематочни системи и вътрематочни устройства. Към първите се причислява само Mirena.

Copper T380 е представен като метод през 1988г. Има Т-образна форма и е изграден от полиетилен с нежни медни жички, усукани около вертикална основа. Това е т.нар. спирала. Тя осигурява контрацептивна защита в рамките на 10 години, след което трябва задължително да бъде премахната. Защитата в този случай се обезпечава от наличието на мед, който има спермициден ефект и унищожава както сперматозоидите, така и яйцеклетката.

Progestasert е средство, което се базира на освобождаването на прогестерон в маточната кухина, където се поставя. Осигурява протекция в рамките на около 400 дни.

Mirena е метод, подобен по структура и начин на действие на Copper T380. Също както и останалите средства, и този е видим за рентгеновите лъчи, с което може да се преценява и следи за положението му в маточната кухина. Изграден е на принципа на постепенно отделящ се прогестевон, който осигурява протекция.

Ефикасността на методите е безспорна - само около 2% от жените забременяват, като с най-новият модел - Mirena, рискът е сведен до 0,1%. Предимствата са липсата на системен ефект върху организма. При поставянето на средството обикновено жените напълно забравят за него и така рискът от евентуален пропуск на прием на противозачатъчното средство, което е напълно възможно при употребата на оралните контрацептиви, отпада.

Основните недостатъци на този конрацептивен метод е реалната опасност от маточна перфорация при поставянето му и възникването на възпалителна реакция в областта на таза. Освен това не се осигурява предпазване от полово-преносими болести. Болките и кървенето по време на ментруалния цикъл са засилени, поради което жени с анемичен синдром не трябва да използват този начин на предпазване от забременяване. Често устройството може да се изхлузи незабелязано и така действието му да се прекрати. Ако в хода на употребата на вътрематочните средства обаче възникне по една или друга причина бременност, рискът тя да е извънматочна е значително по-голям в сравнение с другите методи на протекция.
За и против спиралите - Page 2 Ovarium_functionяйчник
www.puls.bg
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Lindzi Пет 04 Юни 2010, 09:43

kremivasileva написа:Здравейте,
доволна съм от спиралата. Сложих я преди около 3 години и половина, но на скоро се замислих, че на си спомням какъв и беше срока. Смятам тия дни да отида да ми я сменят с друга.
Някой знае ли какви биха били евентуалните последствия ако срока и е бил за 2 год.?

Каква спирала използваш?
Годността на спиралите е от 1,3, 5 до 10 години.
Ако е дошло време за смяна, но всичко е наред, може да остане още една година след срока на изтичане.

Някои лекари са за период на изчакване от месец до три, други са за веднага след махането да се сложи нова спирала.
Затова е най-добер да се консултираш с гинеколог.

След 40 - 45 със сигурност лекарите се въздържат да слагат спирала.

Тогава идва на помощ МИРЕНА-та. Скъпичка е но е много ефикасна. Наистина регулира хормоналното ниво и всякакви други аномалии след определен период! И предпазва на 200% За и против спиралите - Page 2 Wink
Не се прилага на нераждали и на такива, които все още искат да имат деца - обикновено се слага след 40 год.....но пак казвам, всеки гинеколог, определя според човека.

Усложненията от спиралата са:


  • Ендометрит - възпаление на лигавицата на матката.
  • Септичен аборт.
  • Възпаление на малкия таз и бяло течение.
  • Перфорация (пробив) на маточната стена.
  • Извънматочна бременност - (като чели оплодената яйцеклетка разбира, че като слезе от тръбите в матката ще бъде изхвърлена и затова се задържа в тръбите и там започва да се развива. След което се пука тръбата и се получава голям кръвоизлив. Това изисква бърза хирургическа намеса.)
  • Около 4% от жените получават инфекции и безплодие.
  • 290 случаи на инфаркт и спонтанен аборт са причинени от спирали (за 1 година).
  • Тридесет и девет случаи на смърт са причинени от спирали (за 1 година).
  • Опасност от миоми, рак, смъртността е голяма.
Надявам се да съм помогнала поне малко.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Dani Пон 07 Юни 2010, 22:32

schatz написа:То си е до организъм,при всеки един от двата метода си има рисковете най-важното е редовни посещения на доктора.
А вярно ли е че със спиралата кървенето ти е по-обилно

Аз никога не съм слагала спирала но няма и да си сложа точно по тази причина!
Всичките ми познати ,които са си слагали са крайно недоволни.Всички се оплакват от по-обилен цикъл.
Да,наистина,предполагам обаче,че всичко си е до организам,но аз не бих си сложила!
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by lady sibel Пон 28 Юни 2010, 13:26

Незнам,не съм си слагала,но си мислех от доста време дали да не си сложа,но като чета как си патят жените се отказвам.А и ме е страх много. За и против спиралите - Page 2 34184
lady sibel
lady sibel
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by pumpal21 Пон 28 Юни 2010, 18:03

и аз несъм си слагала и не бих си сложилаЗа и против спиралите - Page 2 34184
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by ani_kushleva Пет 02 Дек 2011, 23:29

Zdraveite imam edin vapros. Tuikato predi postavqneto na spiralata minaha dosta godini a nesi spomnqm koq postavih tazi za 5 godini ili tazi za 10 godini. Kato se ima v predvid 4e tova mi e 8-mata godina ot postavqneto i !! Mnogo me e sram da spodelq tozi problem no mai shte se naloji zapisah 4as pri genekolog no e sled dosta vreme nqmashe kak po skoro mnogo se pritisnqvam kakvi moje da sa posledstviqta molq za otgovor na vaprosa!!! Blagodarq predvaritelno!!!!! За и против спиралите - Page 2 446871

Здравейте имам един въпрос.Тъй като преди поставянето на спиралата минаха доста години ,а не си спомням коя поставих тази за 5г.или тази за 10г.Като се има впредвид че това ми е 8-та година от поставянето и!
Много ме е срам да споделя този проблем но май ще се наложи.Записах час за гинеколог,но е след доста време нямаше как по скоро много се притеснявам какви може да са последствията.Моля за отговор на въпроса!!!
Благодаря предварително!!!

Мнението е редактирано от Admin
Писането на кирилица е задължително - точка 1.9 от
ПРАВИЛАТА!
ani_kushleva
ani_kushleva
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by techii76 Нед 13 Апр 2014, 14:25

Здравейте !
Моя приятелка слага спиралата през 2000г с 6 г. годност . Но и до сега не е отишла да я махне. Дали ще има проблем?
techii76
techii76
любител
любител


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by angelova.t Вто 15 Апр 2014, 19:41

Аз съм си слагала спирала и от моя гинеколог знам, че трябва да се махат след изтичане на срока, посочен на опаковката.
angelova.t
angelova.t
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

За и против спиралите - Page 2 Empty Re: За и против спиралите

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите