Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола

3 posters

Go down

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола Empty Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола

Писане by mamazavinagi Чет 09 Апр 2009, 10:56

Въпрос. „ Със съпругата ми планираме скорошна бременност и във
връзка с това лекарят от женската консултация ме посъветва да си
направя ваксина против рубеола. Наистина ли е необходимо? Близките ми
твърдят, че в детството си съм боледувала от тази шарка? "



Вашият лекар е абсолютно прав. На пръв поглед тази болест изглежда
съвсем безобидна - лесно се понася, бързо идва пълното оздравяване. Но
ако съвпадне с бременността, е опасна, особено за плода, защото може да
предизвика отклонения в развитието му. Заплахата е най-голяма в ранните
месеци, когато се формират органите на бъдещото дете. Последствията са
тежки: катаракта, глухота, изоставане в умственото развитие, захарен
диабет. Да се подложите на такъв риск само заради едно „убождане", не
си струва. Колкото до това, дали сте боледували в детството си от
рубеола - не трябва да разчитате само на вашата памет или на спомените
на родителите си, защото заболяването често се греши с други видове
шарки, а не е изключено повторно боледуване. Рубеолата обикновено
създава имунитет, но понякога той не е достатъчно сигурен, а и с
времето защитните сили отслабват. Направете си изследване на кръвта —
ако в нея има антитела към болестта, значи не съществува риск от
заболяване. Но, ако отсъстват — ваксинирането е необходимо, независимо
че сте боледували в детството си. Препоръчва се забременяването да
стане три месеца след това, за да си изработите силен имунитет срещу
рубеолата.

http://lekar.bg/
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола Empty Re: Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола

Писане by sevi77 Съб 01 Авг 2009, 20:27

Здравейте аз съм нова във сайта и искам да изкажа и моето мнение по темата .Наистина по добре се ваксинирай отколкото да рискуваш.Аз не знаех за това и докторката не ми каза и на три месеца и половина загубих бебето си.Сега се чувствам много зле немога да погледна бременна жена без да ми се насълзят очите .Болката е много голяма и едва ли скоро ще утихне.Не прави моята грешка прочети повече по темата за да си наясно със нещата.
sevi77
sevi77
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола Empty Какво е поведението при рубеола и бременност?

Писане by Lindzi Чет 27 Фев 2014, 12:53

Какво е поведението при рубеола и бременност?

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола 1-rubeola-i-bremennost
Много е важно поведението при бременни жени, контактни или болни от рубеола. Ако бременната е болна от рубеола през първото тримесечие на бременността, опасността от раждане на дете с вроден рубеолен синдром е много голяма. Настоятелно се съветва прекъсване на бременността по медицински показания.
Ако бременната е контактна на болен от рубеола се изследват две серумни проби за рубеолни антитела с интервал най-малко 14 дни като:
- ако в двете серумни проби титъра на антителата е нисък, вероятно е преболедувала в миналото асимптомно рубеолна инфекция. Бременността може да не се прекъсва.
- при нарастване на титъра на антителата във втората проба – това е ясен признак за прясна рубеолна инфекция (с или без симптоми) – съветва се прекъсване на бременността.
- ако при същата постановка вторият титър на антителата намалява, т.е. има динамика, това също е израз на прясна инфекция – съветва се прекъсване на бременността.
Ако бременната не е била ваксинирана против рубеола според действащия имунизационен календар, в никакъв случай не бива да се ваксинира по време на бременността.
Рубеолната инфекция е опасна, поради склоността и да уврежда нероденото дете. Заразяването на бременната жена с вируса на рубеола според периода, в който става по време на бременността може да предизвика спонтанен аборт, преждевременно раждане или раждане на новородено с тежки аномалии.
Вроденият рубеолен синдром при новороденото от майка, заразена с рубеола по време на първото тримесечие на бременността се наблюдава при най-малко 25% от новородените. Поради тази причина бременните жени трябва да избягват всякакъв контакт с хора, които са болни от или биха могли да са заразени с рубеола.
Други профилактични мерки при рубеола и бременност са:
- строга изолация на болните от рубеола.
- предпазване на бременните от контакт със заболели от рубеола.

- извършване на серологични кръвни изследвания на контактните бременни с цел отхвърляне, респ. доказване на заболяване.
- доказване IgM антитела срещу рубеола при липса на скорошна ваксинация.
- доказване на специфичен антитяло - отговор срещу рубеола при липса на скорошна ваксинация.

Бременните жени, работещи в детски или болнични заведения, в които има рубеола също трябва да се изолират.
Рубеолният вирус е един от най-тератогенните вируси. Повечето от усложненията, до който води се развиват при кърмачета, родени от майки, които придобиват рубеолната инфекция през първите 16 седмици от бременността. Деветдесет процента от кърмачетата с вродена рубеола са тези, при който майката е инфектирана в рамките на първите 12 седмици, а 20% са тези, при който инфектирането е станало между 12 и 16 седмица. Наличието на катаракта у новороденото в резултат на рубеолна инфекция е налице, когато инфектирането е станало между 3-та и 8-та седмица на бременността, наличието на глухота- при заразяване между 3 и 18 седмица, и сърдечни аномалии при разболяване между 3-та и 10-та седмица на бременността.

Повечето жени в детеродна възраст или са били ваксинирани в детството си или са имали рубеолна инфекция. Имунитетът придобит и в двата случая е за цял живот и 95% от всички ваксинирани придобиват този имунитет. Така остават само една малка част от жените в детеродна възраст, които могат да бъдат чувствителни по време на бременността. Ако не сте сигурни дали сте боледували от рубеолна инфекция и дали сте имунизирани може да се свържете с Вашия личен лекар незабавно след контакт с болен от рубеола и ако се налага да проверите серумните нива на рубеолните антитела с кръвен тест.

 Източник: framar.bg

Лично аз съм я преболедувала в ранна детска възраст и не са ми слагали допълнителна ваксина, но когато това не е ясно дали човек я е прекарал или не, е хубаво да се вземат всички допустими превантивни мерки, за избягване на евентуален аборт. И пак всичко е индивидуално, винаги има риск.

Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола Empty Re: Преди бременност се ваксинирайте срещу рубеола

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите