Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Майка орлица.

+7
lady sibel
KALI
techii76
Lindzi
ssoonniiaa
teqnstal
деси
11 posters

Go down

Майка орлица. Empty Майка орлица.

Писане by деси Сря 28 Окт 2009, 10:58

Майка орлица е събирателен образ на всички жени, които прекаляват непрестанно да обгрижват, закрилят и напътстват детето си. Къде е границата между добрите родителски грижи и прекаленото закриляне, която майката орлица преминава?
Възможно ли е любовта, ласките, вниманието, грижите да са вредни за детето ни?
Възможно е! Когато са в повече, грижите за нашия наследник се превръщат в опасни за развитието на характера му. Както и за нашата нервна система.
Майка орлица не е термин, а нарицателно, което решихме да използваме, за да опишем правилно този сорт родители. Нека дадем някои примери, за да покажем какво се има предвид под „майка орлица“:
.Добрата майка дава съвети на детето си как да се справи с нещо. Майката орлица му показва какво да прави всеки път, когато то трябва да свърши нещо.
.Добрата майка налага норми на поведение на детето си, например – да не се лигави. Майката орлица прави забележка на детето и на околните всеки път, когато се наруши правилото.
.Добрата майка е загрижена и помага на детето си, когато то не се справя в училище. Майката орлица от сутрин до вечер мисли за това, ходи да говори с учителите, драматизира създалата се ситуация, вместо да я възприеме като нормална.
.Добрата майка оставя детето да играе на площадката с останалите деца. Майката орлица следи всяко негово действие и му се кара да внимава и да не вземе да падне, да бяга по-бавно, да не се катери, да не се люлее силно на люлката.
Майката орлица често преувеличава проблемите на детето си. Тя живее с мисълта, че то има постоянна нужда от нея и не може да се справи с нищо, ако тя не е до него и не му помага. Този сорт родители живеят в непрестанен страх, че нещо може да се случи, че детето го грози опасност, че те са единствените хора на земята, които му мислят доброто и ако не е до тях, детето не е в пълна безопасност.
Много съвременни родители страдат от непрестанен страх нещо да не се случи на детето им. Това ги кара да се превръщат в прекалено, дори болезнено загрижени, неосъзнавайки колко много вредят на детето си. В резултат на това детето не е самостоятелно и често е плахо. Всяко негово действие се следи и наставлява, а то знае, че трябва да има разрешение за най-елементарни дейности. Всява му се чувство на стрес, още преди да се е научило само да разпознава опасностите.
Американски изследователи твърдят, че засилването на тази черта в много родители се дължи на медиите и киното. Странно, но факт. Причината е, че новинарските емисии и вестниците отразяват всякакви страховити истории, след които ние не спираме да живеем в страх, че може да ни сполетят и нас. България, въпреки всичките й недостатъци, далеч не се нарежда сред най-опасните държави в света.
Съвременният начин на живот категорично сочи, че трябва да сме много загрижени и внимателни родители. Свръх грижите обаче са безполезни и вредни.
Преди няколко години американката Ленор Скенази стана известна с прякора „най-лошата майка в САЩ“. Причината е, че тя позволила на деветгодишния си син Изи да се прибере до вкъщи сам с метрото в Ню Йорк, което е едно от най-големите и натоварени в света. Дала му 20 долара и монети за телефон, в случай на опасност. Детето се прибрало невредимо и се чувствало адски гордо с героизма си. След това Ленор разказа историята си, за да защити тезата си, че родителите не трябва да са прекалено обсебващи, а да оставят детето да расте свободно и щастливо. Тази история й спечели медийна популярност и хиляди противоречиви мнения.

Малко са родителите, които биха се решили на тази смела и малко безразсъдна постъпка. Важното е да извлечете поуката – не ставайте обсебващи майки орлици, а оставяйте децата си да имат лично право на избор, да се развиват самостоятелно и да се сблъскват с трудностите в живота.
Защо не бива да сме майки орлици?
Последиците от такова възпитание са по-лоши, отколкото повечето хора подозират. Вредите са преди всичко за децата:
Не развиват достатъчно способността да се грижат сами за себе си. Живеят с мисълта, че друг трябва да се погрижи за проблемите им.
Стават егоисти и не зачитат околните. Чувстват, че са центърът на света и не се досещат за нуждите и чувствата на околните.
Изпитват неувереност да вършат нещата сами. Непрестанно имат нужда от наставления.
Често обвиняват другите за несполуките в живота си.
Не достигат емоционална зрялост и стабилност.
Майките, които прекаляват с обгрижването, също носят своите последици:
тават прекалено нервни и напрегнати.
Изпитват чувство на самота, когато детето порасне.
Преживяват тежко периодът, когато детето реши да вземе живота в ръцете си.
Понасят по-тежко провалите и трудните моменти на детето, отколкото самото то
Всеки родител трябва да се научи да намира границата между добрите грижи и здравословната любов и моментът, в който методите ни за възпитание стават вредни. Не е толкова трудно да го постигнете, но е изключително важно. Просто се замислете какво самите вие искахте от родителите си

Така Добра майка или майка орлица сте?

източник
деси
деси
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by деси Съб 14 Ное 2009, 17:30

Аз май повече клоня към 'МАЙКА ОРЛИЦА"все гледам да не се нарани,да не пострада,да не се изцапа,все съм над нея и напътствия давам. Срам ме е
деси
деси
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by teqnstal Нед 15 Ное 2009, 05:44

След като прочетох обстойно всичко.Мисля,че клоня повече към майка орлица.Макар не напълно.Но 90% може да се каже.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by ssoonniiaa Чет 19 Ное 2009, 15:24

И аз май съм от това ято. Майка орлица. 999340
ssoonniiaa
ssoonniiaa
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by Lindzi Чет 19 Ное 2009, 21:58

Аз не съм точно орлица - като е навън го оставям да се натича, ако падне, нормално е, но не го следя изкъсо или както някои майки правят, не дават нито да сяда в пясъка да не се изцапа, нито да играе с топка, да не се удари.
Интересувам се от това какво учат в градината, и когато трябва се намесвам, но все пак малкото човече трябва да свикне и сам да отстоява своите неща.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by techii76 Нед 09 Май 2010, 20:56

Аз не съм от майките орлици!
По скоро съм на принципа . Каквото е писано това ще стане- дори и аз да съм там Майка орлица. 999340
techii76
techii76
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by KALI Нед 06 Юни 2010, 16:00

АЗ СЪМ ОТ МАЙКИТЕ ОРЛИЦИ Голяма усмивка
KALI
KALI
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by techii76 Пет 11 Юни 2010, 21:08

Горките дечица Майка орлица. 84556
techii76
techii76
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by lady sibel Нед 04 Юли 2010, 17:56

Мога с гордост да се похваля,че моята майка е добрата майка,а не орлица.За себе си не мога да преценя все още понеже синът ми е още много малък и не сме изпитали всичко на гърба си.
lady sibel
lady sibel
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by ZVEZDA Вто 20 Юли 2010, 08:38

Мисля,че съм майка орлица.
Все се притеснявам ,че ще се нарани,следя го..какво и как го прави.
Казвам му да не тича прекалено бързо,да не се люлее много силно..
avatar
ZVEZDA
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by Рени Сря 28 Дек 2011, 09:49

Ами надявам се да не съм майка орлица-макар че в определени моменти може би се държа като такава.Тъй като аз съм доста срамежлива ми се иска дъщеря ми да не е такава, но за съжаление не мога да и дам личен пример. И сега когато сме някъде на гости тя се вкопча в полата ми или за възрастния с който е отишла и и трябва доста време за да се отпусне.
Рени
Рени
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by Dani Вто 10 Яну 2012, 15:19

На скоро се убедих ,а и от горе прочетеното,че аз съм 101 %,"майка орлица"
На моменти се усещам,че прекалявам,но всичко правя в името на това детето ми да е добре...
Нека някой да ме обвини в обратното........... Майка орлица. 999340 Майка орлица. 78814
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by Buntarka Пет 27 Яну 2012, 16:42

Абе да си призная, че и аз на моменти се улавям, че съм майка-орлица ;)) На моменти прекалявам с шашкането, паниката и грижите :) Подигравах се преди години на майка ми, че ме е обсебила и че е досадна, но аз май съм като нея :)
Buntarka
Buntarka
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Майка орлица. Empty Re: Майка орлица.

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите