Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

5 posters

Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by cveti555 Сря 16 Апр 2008, 13:20

Родители от Варна ще заведат съдебен иск срещу Министерството на здравеопазването и Сдружение "Стоматологично здраве" заради безотговорност към здравето на децата. Това заяви Юлия Джакова от Инициативния комитет на родители и граждани във Варна. Повод за съдебната процедура е провежданата от близо 12 години флуорна профилактика срещу кариес на децата във Варна. Родителите твърдят, че тя е една от причините за появилите се през последните години случаи на флуороза, основно сред 7-годишни деца във Варна. Флуорозата е нелечимо заболяване, което се причинява от предозиране с флуор. То води до пожълтяване и ронене на зъбния емайл, като първите признаци са поява на бели и кафяви петна върху зъбите. Едно от засегнатите варненчета е момиченце на 7,5 години. Не знаех за допълнителната профилактика с флуор в детските градини и затова давах на дъщеря си флуорни таблетки, предписани от зъболекар, заяви майката Александра Францева. Юлия Джакова съобщи за още едно 7-годишно дете от училище "Св. Климент Охридски" във Варна със същата диагноза, което е посещавало 4 години детска градина и не е приемало допълнително флуорни таблетки или минерална вода, богата на флуор.

Едва в началото на тази година, след сигнал на родители, община Варна разпореди на директорите на детски градини да информират за провежданата от нея политика на профилактика срещу кариес с флуорирано мляко. Незнанието за приема на флуор може да доведе до предозиране с елемента, който над определени стойности е токсичен, алармират от Инициативния комитет на родители и граждани във Варна.

Флуорът се съдържа в множество хранителни продукти, в околната среда, в минералната вода и дори в детските пасти за зъби, които често се поглъщат от децата. Предозираното му води до нарушения във функцията на ДНК и хромозомите, чупливост на костите, метаболитни нарушения, стерилитет при мъжете, увреждане на щитовидната жлеза, карценоми и др. При някои заболявания като тези на бъбреците, черния
дроб и алергии, дори може да доведе до фатален край.

У нас няма нито една лицензирана лаборатория, която да изследва количеството на флуор в хранителните продукти, показва проучване на Инициативния комитет от Варна. Това означава, че и млякото, което се поема от децата в градините, е с неустановено количество на флуор,
посочва Юлия Джакова. На хасковската фирма, произвеждаща флуорираното мляко "Дея", само преди месец е съставен акт от Държавен ветерирано-санитарен контрол за несъответствие на технологичната документация с маркировката на опаковката на млечните продукти. Освен това баркодовете на млякото с и без флуор не се различават, показаха днес родителите от Инициативния комитет.

Питам се дали това не е поредния зловещ експеримент на държавата, с гражданите й! И то от най-малката възрастова група!
Голямата ми дъщеря,също беше подложена на него . Допълнително се изписваха и таблетки "Зимафлуор",от личният лекар ,за "изключително здрави зъби"!
Само за сведение тя на 11години е с 4пломби в устста си!
Бих се радвала ако някой от вас ме обори с друга по-благоприятна за здравето теза!


Последната промяна е направена от cveti555 на Сря 16 Апр 2008, 14:20; мнението е било променяно общо 1 път
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by mavi Сря 16 Апр 2008, 14:01

Чух за това в новините.Направо не знам какво да кажа. ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР 515974
mavi
mavi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by Гост Сря 16 Апр 2008, 18:05

И аз чух по новините.Моята зъболекарка също каза да давам Зимафлуор,но не съм го правила.Ние сме на 2г2м.,не ходи на ясла и се надявам ,че не предозирам флуора,който приема с храната и течностите.А от седмица насам да знаете как ме боли зъб,ако пия прясно мляко-направо не издържам!
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by Dani Вто 22 Апр 2008, 23:48

]Децата и флуорната профилактика

Флуорна профилактика на зъбния кариес.

Флуорът постъпва в организма чрез водата и храната в количество 0,2-0,3 мг. дневно. Киселата среда на стомаха го йонизира. Флуорният анион е много малък и преминава през клетъчните мембрани чрез пасивна дифузия, резорбира се в кръвта и оттам във всички течни среди на организма - плазма, слюнка, мляко. От тях 50% се отлага в минерализираните тъкани и 50% се изхвърля с урината.

При малки постъпления се създава отрицателен флуорен баланс с извличане на флуора от депата.

Флуорът има най-голям афинитет към калция и се включва в калциево-фосфатните кристални структури, които минерализират костите и зъбите.

Флуороапатитът е най-устойчивото на киселинно разтваряне съединение, което стои в основата на профилактиката на кариеса. Той стимулира образуването на по-едри и правилни кристали, които са по-устойчиви и намалява неапатитните примеси в кристалната структура.

В някои райони флуорът във водата достига до 1,5-2,0 мг./л., което е причина за появата на флуороза. При поглъщане на количества от:
- 1,5-2,0 мг. - хронична интоксикация
- 2,0 мг. - остра интоксикация
- 2,5 г.- смъртоносна доза за възрастен
- 0,5 г. - смъртоносна доза за дете


Когато в питейната вода липсва флуор е необходимо неговото допълнително приемане.

Методи за набавяне на флуор:

1. Ендогенна профилактика:
- Приемане на флуорни таблетки - дневна профилактика

2. Екзогенна профилактика:
- Локална апликация на флуориди (извършва се от детски стоматолог)
- Миене на зъбите с флуоридни пасти за зъби

Флуорната профилактика е основна мярка в борбата със зъбния кариес. Необходимо е всяко дете да я получи в първите години от своя живот. Ето защо всяко дете навършило 1 година е нужно профилактично да посети детски стоматолог.

Кога е редно да започне грижата и предпазването от стоматологични заболявания?
Превенцията - предпазването от заболявания на зъбите и на устната кухина трябва да започне като грижа на бременната жена и да продължи интензивно до осемгодишна възраст на детето. След това индивидът продължава сам.

Индивидуалните усилия на дадена личност за добро зъбно здраве са предопределени от наследството, което му оставят неговите родители, по-конкретно неговата майка по време на вътреутробното развитие, цялостното му хранене и възпитание докато стане съзнателна личност.

Какво е нужно:
Бременната жена, трябва да се пази от остри инфекциозни и температурни заболявания, които нарушават обмяната на веществата и особено на минералната обмяна.

Особено важно е правилното хранене и задоволяване на енергетичният разход на организма. Има научни изисквания за задоволяване на пластичните нужди на организма за изграждане на тъканите на подрастващите. Важен е добрият пластично - енергетичен баланс по отношение на протеини, мазнини, витамини, минерални вещества и особено калциевата и фосфорна обмяна.
Дневната доза калций за подрастващи е 1гр. дневно, за бременните - 2 гр. дневно.
В 1 литър мляко се съдържа около 1.5 гр. калций, а в 1 кг. сирене - около 5 гр. калций

Как започва хигиената на зъбите:
От поникването на зъбите до 3 год. възраст родителите трябва да пoчистват съзъбието на детето - вечер се прокарва надлъжно на зъбите тампон с 1-2 % кислородна вода.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by деси Сря 23 Апр 2008, 10:03

Искам да ви кажа че от известно време подписвам разни петиции за флора,но няма никакъв резултат.Те са решили да ни "тровят",да "убият"всеки жител на Варна.Не стига че живеем в мръсна среда,а сега и това.Аз където живея водата мирише на белина,и като си сипеш в чаша,не пиеш прозрачна вода ,а бяла хлорирана вода.Е това ако е държава която милее за народа си.................. Ядосан съм
деси
деси
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by mamazavinagi Сря 23 Апр 2008, 14:07

деси написа:Искам да ви кажа че от известно време подписвам разни петиции за флора,но няма никакъв резултат.Те са решили да ни "тровят",да "убият"всеки жител на Варна.Не стига че живеем в мръсна среда,а сега и това.Аз където живея водата мирише на белина,и като си сипеш в чаша,не пиеш прозрачна вода ,а бяла хлорирана вода.Е това ако е държава която милее за народа си.................. Ядосан съм
И аз съм се подписвала, ама като гледам наистина няма файда. Дали изобщо стига до ушите на управниците всичко това или отново ще си затворят очите, както и за много други наща свъпзани със здравето на Децата ни и не само. heaven heaven heaven heaven heaven heaven Ааааама ха Ааааама ха Ааааама ха Ааааама ха
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

ВНИМАНИЕ !  ФЛУОР Empty Re: ВНИМАНИЕ ! ФЛУОР

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите