Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Матурите!!!!

+9
Ani76
teqnstal
momoni
gerito_81
cveti555
mamazavinagi
Cveti789
Dani
Дени :)
13 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

За или против матурите

Матурите!!!! Vote_lcap29%Матурите!!!! Vote_rcap 29% 
[ 4 ]
Матурите!!!! Vote_lcap21%Матурите!!!! Vote_rcap 21% 
[ 3 ]
Матурите!!!! Vote_lcap50%Матурите!!!! Vote_rcap 50% 
[ 7 ]
Матурите!!!! Vote_lcap0%Матурите!!!! Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Матурите!!!! Vote_lcap0%Матурите!!!! Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Общо гласове : 14
 
 

alert Матурите!!!!

Писане by Дени :) Пет 25 Апр 2008, 18:50

Български език и литература
Формат на изпита
Държавният зрелостен изпит включва 41 задачи:
1.-40 тестови задачи с максимален брой точки-70.
-задачи от затворен тип с четири възможни отговора, от които само един е верен;
-задачи със свободен отговор.
2.Задача за създаване на аргоментативен текст, свързан с художествена творба, или с откъс от нея, с Максимален брой точки-30.

Общия максимален брой точки е 100.


Математика
Форма на изпита


Изпитът съдържа 28 задачи от три типа:
-тестови задачи от затворен тип с четири възможни отговора, от които има само един верен;
-тестови задачи със свободен отговор, на които зрелостникът записва само отговора;
-задачи, за решаването н акоито се предлагат аналитико-синтетични разсъждения.Решенията на задачите с необходимите обосновки се представят в писмен вид.

Общия максимален брой точки е 100.


География и икономика
Формат на изпита


Държавният зрелостен изпит се състои от три компонента:
-Компонент А включва две писмени разработки-на една тема върху от география на света и една тема върху учебното съдържание от география на България.
Максимален брой точки е 45.
-Компонент Б включва тестови задачи от затворен тип с четири възможни отговора, от който само един е верен, и тестови задачи със свободен отговор.
Максимален брой точки е 30.
-Компонент Б включва две практически задачи-по една върху от учебното съдържание от география на света и география на България.
Максимален брой точки е 25.

Общия максимален брой точки е 100.

История и цивилизация
Формат на изпита

Държавния зрелостен изпит се състои от два компонента, които може да не са обвързани тематично помежду си:
-20 тестови задачи-от затворен тип с четири възможни отговора, от които само един е верен, и със свободен отговор с различен брой елементи.
Максимален брой точки е 60.
-създаване на текст по зададен исторически въпрос или по исторически източник(или комбиняция от източници).
Максимален брой точки е 40.

Общия максимален брой точки е 100.


Биология и здравно образование
Формат на изпита

Държавния зрелостен изпит се състои в решаването на 50 тестови здачи:
-тестови задачи от затворен тип с четири възможни отговора, от които само един е верен;
-тестови задачи със свободен отговор.
Общия максимален брой точки е 100.

Физика и астрономия
Формат на изпита

Държавният зрелостен изпит се състои в решаването на 50 тестови задачи:
- тестови задачи от затворен тип с четири възможни отговора, от които само
един е верен;
-тестови задачи със свободен отговор.

Общия максимален брой точки е 100.

Химия и опазване на околната среда
Формат на изпита

Държавният зрелостен изпит се състои в решаването на 50 тестови задачи:
- от затворен тип с четири възможни отговора, от които само
един е верен;
-тестови задачи със свободен отговор.

Общия брой точки е 100.

Философия
Формат на изпита

Държавният зрелостен изпит се състои от две части.
- Част І включва 50 тестови задачи от затворен тип с четири възможни отговора,
от които само един е верен, с максимален брой точки 50.
-Част ІІ включва създаването на философско есе върху зададени фрагменти или
анализ на философски текст с максимален брой точки 50.

Общия брой точки е 100.

Чужд език
Формат на изпита

Държавният зрелостен изпит се състои от четири компонента:
-слушане с разбиране;
- четене с разбиране;
- езикови задачи (лексика и граматика);
- създаване на писмен текст.

Първите три компонента включват решаване на 60 тестови задачи – от затворен
тип с възможни отговори, от които само един е верен, и със свободен отговор.
Максималният брой точки е 70.
Създаването на писмен текст е с максимален брой точки 30.
Общият максимален брой точки е 100.







Дени :)
Дени :)
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Dani Пет 25 Апр 2008, 19:43

Ами не съм сигурна.Сега незнам как е ,но по мое време можеше да се освободиш от матурите,ако успеха ти е над 5.00.Аз се освободих Голяма усмивка
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 20:22

аз завърших 2006 год и се отървах от матурите
но имах държавни изпити и то 2 на брой
не съм сигурна дали за да или против матурите
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Гост Вто 29 Апр 2008, 16:16

И аз незнам вече... Тъжен
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by mamazavinagi Вто 29 Апр 2008, 16:21

Аз също се освободих от матурите през 1998година, но държах два държавни изпита от по 50 въпроса на всичките си специални предмети- за средното(специалност- Организатор на фирмен мениджмънт) и да Ви кажа въпреки, че не бяха по Български или Математика не бяха леки- даже сега като се замисля, май е било по- добре да са били по тях, че ги чатках. Голяма усмивка Не съм сигурна дали е добре за младите това сега да има матури и дали те ща са им от полза при кандидатстване във висше учебно заведение. Чеша се по главата
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by cveti555 Вто 13 Май 2008, 16:53

Мен ако питате,съм против.Излишен стрес за учениците. Какъв е смисъла? Оценката няма да се взима под внимание,освен по желание на ученика?! Е защо тогава се прави? Ами нали правят контролни,класни,от там да разберат на какво ниво са. Айде стига съм се обяснявала,това ми е мнението: не виждам смисъл. Шокиран Шокиран Шокиран
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Дени :) Чет 15 Май 2008, 07:51

cveti555 написа:Мен ако питате,съм против.Излишен стрес за учениците. Какъв е смисъла? Оценката няма да се взима под внимание,освен по желание на ученика?! Е защо тогава се прави? Ами нали правят контролни,класни,от там да разберат на какво ниво са. Айде стига съм се обяснявала,това ми е мнението: не виждам смисъл. Шокиран Шокиран Шокиран
\
Само едно ще ти кажа:
-В нашето даскало и ученика да каже не се взима оценката под внимание....Така говорят журналиститеАми, ко да направя
Дени :)
Дени :)
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by gerito_81 Чет 15 Май 2008, 08:17

Аз пък сам ЗА матурите
Аз също се освободих от тях, но държах 2 държавни изпита, и те не се взимаха под внимание при кандидатстването ми във ВУЗ, но ние си ги държахме и смея да твэърдя че бяха доста тежки
Та сега накараха децата да седната да поучат малко повечко и леле....
И без туй 70 процента от учениците висят само по кафенетата и хал хабер си нямат от това какво е матурата и точно те протестират
gerito_81
gerito_81
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by momoni Пет 06 Юни 2008, 23:43

cveti789 написа:аз завърших 2006 год и се отървах от матурите
но имах държавни изпити и то 2 на брой
не съм сигурна дали за да или против матурите
И аз завърших тогава и се разминах.Но аз съм ЗА матурите!
momoni
momoni
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by teqnstal Пет 06 Юни 2008, 23:54

Ами според мен матурите са важни за да се разбере през годините какво си научил.Но само по Български и Математика другите който на времето се полагаха бяха безмислени .По Философия по Исторея и тем подобни.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

alert Няма да има задължителни матури по математика

Писане by mamazavinagi Чет 11 Сеп 2008, 11:48

Тази година няма да има задължителна матура по математика.

Това може да стане през следващия мандат на правителството. Това каза министърът на образованието Даниел Вълчев в предаването "Коритаров LIVE" на Нова телевизия, предаде агенция Фокус.

Той
изрази очакване, че през следващите една-две години системата ще се
стабилизира около сегашния формат на държавните зрелостни изпити, а
след това би могло да се мисли за въвеждане на втори задължителен
матуритетен предмет.

Това може да бъде математика или комбинация между математика или природни науки.

Тази
година ще има съвсем малки промени в съотношението на въпросите по
няколко матуритетни предмети, които скоро ще излязат в "Държавен
вестник", обяви министърът.

Идеята за матура по математика е
дошла след анализ на резултатите от матурата през тази година, където
училищата с хуманитарна насоченост са показали по-високи резултати, за
разлика от математическите.

Една трета от оценките на редовната сесия на държавните зрелостни изпити през тази година са двойки.

Според него е необходима стандартизация на контрола във всички училища.

Министърът каза, че в населени места, където се увеличава броят на децата, училища не се затварят.

"При
условията на делегираните бюджети има възможност за едно по-икономично
и по-целенасочено използване на средствата. Това даде възможност тази
година да имаме 220 милиона за национални програми", допълни Вълчев.

http://education.actualno.com
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Отпадна втората задължителна матура

Писане by mamazavinagi Чет 12 Мар 2009, 14:58

"Втора задължителна матура за зрелостниците няма да има", каза Даниел Вълчев, министър на образованието и науката пред журналисти.

Матура ще има само по български език и литература, и по един избираем от ученика предмет.

По въпроса за исканите 700 места повече от Софийския университет, министърът отговори, че това искане е напълно легитимно.

"Университетът има законово основание, но в рамките на капацитета, признат от Национална агенция по оценяване и акредитация. Признатият капацитет на Софийски университет (СУ) е над 26 хиляди студенти, но това, че университетът е обявил толкова места, не означава, че те ще бъдат запълнени", добави министърът.

По отношение на кандидат-студентските изпити, които предстоят през лятото Вълчев заяви: "Ако питате мен кандидат-студентските изпити трябваше да останат само за онези специалности, към които има твърде голям интерес и тежка програма, която да изисква предварителен изпит".

Той даде за пример френските и немски университети, където приемът протича само по диплома.

"Не всеки записал се студент непременно трябва да завърши", коментира още образователният министър

"Въпросът за приема с матури, а не по диплома може да бъде уреден законодателно, но според него академичните ръководства трябва сами да преценят ситуацията с приема", коментира още Вълчев.

www.actualno.com
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Зрелостниците могат да подават заявления за матурите

Писане by mamazavinagi Пон 16 Мар 2009, 13:55

От днес до 27 март учениците от
12-ти клас ще подадат заявления в училищата за явяването на държавните
зрелостни изпити, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
До 15 май зрелостниците ще получат служебна бележка с информация за това къде и кога трябва да се явят на матурите.
През тази година държавният зрелостен изпит по български език и
литература ще се състои на 17 май, а вторият държавен зрелостен изпит -
на 19 май. Началото и на двата изпита е от 8.00 часа.
От 26 май до 1 юни ще се състоят матурите по предмети по желание.
Датите на двете задължителни матури през тази година са изтеглени
преди 24 май заради абитуриентските балове, матури няма да има и в
дни, в които се очаква да има избори, коментира на месечната си
пресконференция в началото на март министърът на образованието и
науката Даниел Вълчев.
Той съобщи тогава, че около 10 000 информационни табла ще бъдат
разпространени във всички училища, за да научат от тях учениците всичко
необходимо за зрелостните изпити.
Всички ученици от четвърти до 12-ти клас ще получат от МОН "календар
на ученика", съдържащ информация за ваканциите през годината, за
изпитите след седми клас, за юнската и за септемврийската изпитни сесии
на матурите.
www.dnes.bg
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Ani76 Пон 23 Мар 2009, 14:18

С риск да си навлека гнева на ученици и родители-гласувах "ЗА"
Аз съм учител и според мен е необходимо наличието на държавен изпит.
Ani76
Ani76
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by schatz Сря 21 Апр 2010, 00:50

Попринцип съм твърдо ЗА!
Хванаха ме матурите и държах по БЕЛ и чужд език-немски.

Срамота е толкова неграмотни хора да излизат от училище!Макар че е всеизвестна тайна,как в малките градчета и селца учителите подсказват на учениците и идва моментът в който,тези дечица идват с дипломите 6.00 в София/Варна/Пловдив и.т.н и избутват всички кадърни деца,които са си изкарали оценките със собствен труд,но не са с пълни шестици.
Преди 3 години не се приемаха оценки от матурите в нито един ВУЗ в София,но доколкото знам тази година СУ зачита матурите за почти всичките си специалности!И гледайте сега какво ще става ... влиза куцо и сакато!Убедена съм,че догодина вече няма да се приема с матури ...

Аз уча в УНСС,там матури не се признават за нито една специалност,но се гледа дипломата при кандидатстване.На изпитите масово се преписва (няма да ви казвам аз като кандидатствах как едно момче съседче по чин си беше направило таблички,кое съседче на кой въпрос какво е писало) Ми влезна си пичът без проблем,ама не издържа и прекъсна!
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by schatz Пет 14 Май 2010, 15:16

Горките 12-класничета .... чух че им се е паднал Вазов и одата Левски,не знам как точно е била формулирана темата,ама само като чух и ми стана жал.
Когато аз завършвах само и единствено се молих да не се пада Вазов с одите си
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Lindzi Пет 14 Май 2010, 16:04

Трудни теми са да - на мен се беше паднал Дебелянов.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Lindzi Пет 14 Май 2010, 16:07

Темата е "Силата на словото" по откъси от одата "Левски" от Иван Вазов. Трудна тема.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by schatz Пет 14 Май 2010, 16:41

Ох,да има къде по-благоприятни автори за коментар.Вазов е много труден за анализ,ама дано са се справили децата!Голяма забивка ...точно тази възрожденска литература ни е много чужда,просто не я разбираме и не можем да я тълкуваме.
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by mimi281977 Нед 23 Май 2010, 20:25

аз завърших 95 г и се освободих Матурите!!!! 84556
mimi281977
mimi281977
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Надя Сря 01 Сеп 2010, 14:39

Аз да Ви кажа днес бях на матура по география.Тя започна в 8:15 в 9:15 вече нямаше никой.Останахме 2 момичета и ни казаха че трябва да предадем заедно и аз бях принудена да си я предам в 10:00 и още не бях готова.Имаше момиче което преписваше и не я наказаха по никакав на4ин (анулиране на работата).Кажете ми чесно ли е хора които не са били в часовете да вземат диплома а хора които са учили но са нямали късмет или поне са се старали да си съсипват нервите че не са изкарали.Само искам да кажа че от матурите няма никакъв смисъл.Дори вариянта на матурата се знаеше още вчера. Ами, ко да направя никак, ама никак не

Надя
Надя
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Lindzi Чет 02 Сеп 2010, 13:43

Навремето имаше смисъл, както беше при нас - от трите години, ако има човек поне 5-ца на български и литература, се освобождава от матура, останалите се явяват задължително. Така човек има стимул да учи и го прави, а сега му е все едно дали ще учи или не.
А щом има матура и дори се явяват двама човека, би трябвало да се изчака крайният час, а не да се дава по-рано от обявения.
Против съм.
Например, някои са по-добри при устното говорене, други при писменото, а повечето блокират, когато чуят темата.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Да има ли матури?

Писане by Lindzi Чет 02 Сеп 2010, 13:44

Целият курс на обучение в основното училище преминава в преподаване (учител) и учене (ученик). За придобитите знания ученикът получава съответната оценка, а на базата на всички оценки през учебния срок се оформят срочните и годишните оценки.
Тук възниква въпросът, защо въпреки цялото това изпитване и оценяване на учениците, накрая на тяхното обучение те трябва да държат и матури.

Много учители обясняват матурите с това, че по този начин се вижда кой какво е научил през годините. Ами защо тогава трябва да ги има текущите, срочните и годишните оценки. Би трябвало, ако с матурите се проверяват придобити знания, в учебният процес да има само преподаване. И накрая всички ученици да положат матури за придобити знания. Много хора тук ще кажат, че матури не се държат по всички учебни предмети и няма как тази система да се приложи. Ами много просто да се прилага само при учебните предмети, по които се държат матури.
Голям брой ученици пък изказват наученото много по-добре устно отколкото писмено (и аз лично познавам много такива деца) и на матурите не могат да покажат целия си потенциал. Трябва ли тези деца да се подценяват за сметка на някой зубрач назубрил всичко, което би му се паднало на матурата и пишейки дори да не разбира какво пише. И какво се случва с ученикът, който през цялото време е доказвал на всички учители, че е способно дете и точно на матурата по някаква причина не се справи добре? Трябва всички да помислим за това.
Други защитници на матурите ще кажат пък, че успешно издържаната матури дава шанс на ученикът да влезе във ВУЗ без приеман изпит.
Що за глупост е това? Та кандидат-студентският изпит си е право на висшите учебни заведения. Или какво, училищата трябва да изземат функциите на университетите ли?
И може пък ученикът да не иска да учи специалността, която може да учи чрез положената матура. И тогава се налага да държи втори кандидат-студентски изпит. Това наистина е едно тъпчене на едно и също място. И защо се прави всичко това – никой не знае. Знае се само едно, че с всяка изминала година българската образователна система осакатява и отвръщава учениците все повече и повече. И после се питаме защо децата ни са толкова зле настроени към училището и защо стават все по-неграмотни.
Наскоро попитах едни ученици, защо бягат от час. Те ми отговориха, че няма смисъл да слушат глупости, защото така или иначе на матурите всеки „ще изкара”. Аз това не го разбрах, дано всички които чеат тази статия, поне те да го разберат.

Автор: Виктория Ангелова
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by schatz Вто 07 Сеп 2010, 12:54

Кажете ми чесно ли е хора които не са били в часовете да вземат диплома а
хора които са учили но са нямали късмет или поне са се старали да си
съсипват нервите че не са изкарали.Само искам да кажа че от матурите
няма никакъв смисъл.Дори вариянта на матурата се знаеше още вчера
Миличка,тук не съм съгласна с теб.
Нивото на матурата за 3-ка е смешно,още повече,че ти сама си избираш втория предмет по който да държиш матура.Вярно е,има тема,това вече не е лесно и е голяма доза късмет ако си учил 50 на 50 например.Но темата ти сваля много малко от оценката,не знам дали не е променена скалата за оценяване,но преди 3 години ненаписана тема сваляше до 5.50.
Доколкото дочух информация беше изтекла и за трите теми по БЕЛ,които се паднаха на първата матура,но виновници за това естествено НЯМА!

Тъжното е че в малките градчета и селца в които има училища на матурите масово се преписва изкарват 6-иците,идват да кандидатстват с матурите в университети,които признават матурите (а те вече са доста) а избутват такива,които със собствения си труд и усилия са изкарали оценката си.

Lindzi не съм изчела цитираното от теб,ще е в по-късните часове на деня
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Надя Вто 07 Сеп 2010, 16:21

Тъжното е че в малките градчета и селца в които има училища на матурите
масово се преписва изкарват 6-иците,идват да кандидатстват с матурите в
университети,които признават матурите (а те вече са доста) а избутват
такива,които със собствения си труд и усилия са изкарали оценката си.
Това искам да кажа. Няма смисъл от тези матури. Матурите!!!! 59330
Надя
Надя
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

alert Re: Матурите!!!!

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите