Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Отрицателен резус фактор

+3
Ванчето
mamazavinagi
Dani
7 posters

Go down

alert Отрицателен резус фактор

Писане by Dani Сря 28 Май 2008, 18:01

Отрицателен резус фактор


Този проблем не се среща често, затова се знае малко за него. Рисковете за бебето идват оттам, че когато майката е с Rh фактор отрицателен, а бебето съответно с положителен, могат да възникнат проблеми с червените кръвни телца на нероденото. Има вероятност тези кръвни телца да се кръстосат Rh отрицателната майка. Това е възможно да се случи по всяко време на бременността, при някои изследвания като амниоцентезата, при преждевременно частично отлепване на плацентата или при раждането, когато се отделя плацентата. Когато майката е с Rh фактор отрицателен имунната й система разпознава клетките на детето с положителен фактор като чужди. Така организмът на жената започва производството на антитела, които се борят срещу чуждите клетки.

Процесът е аналогичен като при производството на антитела, когато в тялото навлезе болестотворна бактерия или вирус. Когато веднъж са се образували тези антитела при майка с Rh фактор отрицателен се запазват и при последваща бременност. Той се проявява при втора бременност с бебе с Rh положителен. По време на този период антителата на майката проникват в плацентата, за да се борят с Rh положителните клетки в кръвта на бебето. По такъв начин антителата разрушават червените кръвни клетки и бебето може да бъде анемично. Анемията може да доведе до други усложнения, включително жълтеница и увеличаване на черен дроб и далака и други.

За да се назначи адекватно лечение първо заболяването трябва да се диагностицира. Важно е това да стане възможно най-рано. Тогава рисковете за бебето могат да се определят с кръвни тестове на двамата родители (майка с Rh отрицателен и баща с Rh положителен фактор).Задължително трябва да се знаят кръвните групи и на двамата родители.. Заболяването може да бъде диагностицирано, ако при предишната бременност бебето е било с Rh положителен фактор. Към прегледа могат и да се включат допълнителни изследвания като ултразвук, амниоцентеза и Rh антитела др.

Самото лечение може да включва вътрематочно преливане на червени кръвни клетки в кръвообращението на бебето. Тази процедура се извършва чрез вкарване на игла през матката на майката и през коремната кухина на плода-директно в кръвоносния съд на пъпната връв. Може да се наложи да се дават болкоуспокояващи, за да се предпази бебето от преместване.
Възможно е да се наложи и предизвикване на раждането, ако плодът развие усложнения. Това се прави в случай че бебето има развити дробове.
И при това заболяване е особена важна профилактиката. При почти всички жени с Rh отрицателна кръв тя се открива в ранна бременност с кръвни тестове.

Ако майката е с Rh отрицателен фактор, тя ще бъде изследвана за Rh антитела. Анти D-гама глобулин е желателно да се поставя след всяко раждане или аборт, профилактично. А ако след раждането се установи, че бебето е с Rh+, то тогава това е задължително. Това е специално разработен кръвен продукт, който може да предотврати антителата при майка с Rh отрицателен фактор, за да не реагират на положителните Rh клетки. Поставя се мускулно в рамките на 72 часа. Действието му се състои в това, че разрушава всякакви Rh антитела, които навлизат в кръвообращението на майката с отрицателен Rh преди нейната имунна система да стане чувствителна. Това помага за защита на бъдещото бебе с положителен резус фактор.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Dani Съб 21 Юни 2008, 10:47

Баща Майка Дете Вероятен конфликт
+ + + Няма
+ - 50%+ Има вероятност
- + 50%- Няма
- - - Няма
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Опасно ли е да се ражда с отрицателен резус-фактор?

Писане by mamazavinagi Вто 28 Окт 2008, 14:02

Отрицателен резус фактор Pregnancy
Вярно
ли е, че при жени с отрицателен резусфактор раждането протича много
тежко? И може ли след това да си позволи да роди второ дете? Има ли
опасност за живота – на майката и на детето?



При първото раждане почти не няма усложнения. В организма на
майката има защитни тела, предназначени да се борят с “неподходящата”
кръв на бебето още в момента, в който то започва да се формира.


Но при евентуално второ раждане тези защитни тела вече са активни и
могат да увредят бебето. При тежка форма на резус-конфликти съществува
риск от вътреутробна смърт на плода или от аборт.


Но това се случва изключително рядко. Една жена не трябва да се отказва от възпроизвеждане заради резус-фактора.


При съвременните възможности на медицината резус-отрицателните жени
могат без особени проблеми да раждат и две, и три деца. Важно е обаче
по време на бременността да ги наблюдава специалист.


В момента такива резус-конфликти могат да се избегнат по пътя на
вкарване на специална ваксина - антирезус-имуноглобулин. Тя се поставя
веднага след първото раждане или след прекъсване на бременността.


Този препарат изкарва агресивните антитела от организма на майката.

www.lekar.bg
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Ванчето Пон 04 Май 2009, 13:29

Аз съм с отрицателен резус фактор,по време на бренменността не се появиха антитела и след раждането не се наложи да ми бият анти D гамаглобулин,понеже и малкият се роди с отрицателен резус фактор.Дано и при повторно забременяване нямам проблеми,но и да се появят анти тела,с поставянето на тези препарати,няма проблеми.
Ванчето
Ванчето
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by malkata_v87 Вто 05 Май 2009, 00:07

Аз също съм с отрицателен резус фактор,само че когато бях бременна в 6-7 месец някъде ми биха такава инжекция .След това като родих пак ми биха.Детето ми се роди със същата кръвна група като мен АВ- .Мъжът ми е положителна . Тук я бият в 6-7 месец,а в България не е така чувала съм не веднъж.На мен тук ми обясниха че е задължително да го направиш за да няма опасност с евентуална друга бременност.
malkata_v87
malkata_v87
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Ванчето Вто 05 Май 2009, 09:27

В Българият не бият такава инжекция по време на бременност,понеже те изследват почти всеки месец за анти тела,ако нямаш такива не е нужно да се бие,ако има се откриват при изследванията и тогава се бие препарата.В твоят случай не е било нужно от такава инжекция,щом бебчо е същият резус фактор.В чужбина ги бият профилактично,защото не следят всеки месец бременната.Все пак България не е толкова зле от към лекари Усмивка
Ванчето
Ванчето
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by malkata_v87 Вто 05 Май 2009, 14:43

Може и така да е.Само че в България процедурите са други тук са други.Аз съдя и по това за ваксините на децата тези тук дето се бият в България още не са задължителни ,но се чува че ще станат .Мисля че за менингитната бях чула, но не съм сигурна.
malkata_v87
malkata_v87
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Ванчето Вто 05 Май 2009, 22:07

Да това за ваксините наистина е така.Пожелание се закупуват отделно.Ние така направихме.Дано наистина станат задължителни,защото на много деца не се слагат(понеже са скъпички),а все пак си е необходимо.
Ванчето
Ванчето
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by mimi_dani Чет 07 Май 2009, 14:47

Аз също съм с отрицателен Rh.В третият месец от бременноста ми правиха иследвания за антитела и в четвъртият месец ми биха някаква инжекция за бебето.Сега малката е също с отрицателен фактор.
mimi_dani
mimi_dani
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by mi0316 Вто 26 Май 2009, 21:26

Преди месец и половина дъщеря ми роди тризнаци-две момиченца и едно момче.Тя е кръвна група А Rh+,зет ми също.Едното момиченце и момченцето са А Rh+ ,а другото момиченце е А Rh-.Възможно ли е това?
mi0316
mi0316
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Гост Чет 04 Юни 2009, 11:38

Здравей mi0316, напълно е възможно децата да са с различен резус фактор. Това се дължи, тъй като някой от бабите и дядовците имат Rh-. Усмивка
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Гост Чет 04 Юни 2009, 11:42

Rh- е опасен за бебето, особено за второто дете (второто раждане), това е така защото майката изгражда антитела и при второто забременяване може да отхвърли плода, т.е. организма й ще приеме, че плода е "чуждо тяло" и може да се стигне до аборт.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by mi0316 Чет 04 Юни 2009, 21:52

Благодаря на radidio за отговора
mi0316
mi0316
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Гост Нед 16 Май 2010, 18:27

Здравейте,аз съм бременна в 4 месец и съм с (-) резус фактор, а бащата е с (+) резус фактор. Преди година направих спонтанен аборт,но тогава все още не си знаех кръвната група и не са ми били анти д - глобулин веднага след аборта. След няколко дни ще ми направят изследвания за анти тела.
Въпросът ми е възможно ли е като е не са ми били ваксината бебето ми да е с увреждания? Отрицателен резус фактор 749287
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Dani Нед 16 Май 2010, 18:42

Здравей,mell !
Най-добре е да се консултираш с гинеколага си.Той/тя,компетентно ще може да ти отговори.
Пиши когато изследванията са готови.Ще се радваме да споделяш как вървят нещата при теб.
Успех!
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Гост Чет 24 Юни 2010, 16:47

Здравейте отново!
Исках да се похваля, че направените изследвания бяха много добри, антителата ми са в норма.
Профилактично ми пускат изследвания, но засега няма причина за притеснения. На бебчо му направиха ехогравски биохимичен скрининг - и е напълно здраво и нормално развиважо се бебче :)
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by gala7116 Съб 19 Мар 2011, 21:40

Здравейте,
Вълнуват ме и мен няколко въпроса, ако може да получа отговорите тук,ще съм Ви много благодарна Отрицателен резус фактор Icon_smile
На
40г.съм,с кръвна група/ А - / и имам син на 7г,родих го без проблем ,
баща му бе /О-/, детето също е взело неговата -/О-/.Износих го леко,не
повръщах...е, раждането беше с много шевове,но както и да е,вече отмина
Отрицателен резус фактор Icon_confused
Сега
вече живея с друг мъж, обичаме се и искаме да си имаме наше дете, но
той е /В+/. Аз имам само 1 раждане, но имам назад във времето /преди
раждането/ 3 аборта,тоест, по мое желание прекратявах бременностите
преди 3-я мес. Честно казано не помня дали са ми били антитела след
абортите Отрицателен резус фактор Icon_rolleyesСега при това положение, ще има ли огромен риск за детето,което искаме да създадем Отрицателен резус фактор Icon_neutral ? Изобщо трите аборта каква роля играят сега,може ли да бъде фатална тя?
Преди да предприемем зачеване ми се иска да съм на ясно с тези въпроси.
Личната ми лекарка казва да забременявам и да не му мисия толкова
много,но аз съм някак неспокойна...тъжно би било да обрека нас и бебето
на сляп риск . Освен това , вече съм на 40г и не знам дали имам много
време да отлагам и умувам Отрицателен резус фактор Icon_rolleyes
Моля, ако имате мнение или становище,да го обсъдим...благодаря Отрицателен резус фактор Icon_cool
gala7116
gala7116
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

alert Re: Отрицателен резус фактор

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите