Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как да изберете столче за кола?

+15
mavi
Ani76
styyni
schatz
blueflower
krasiraikova
didoni 27
iletoili
Cveti789
Lindzi
Dani
cveti555
teqnstal
mamazavinagi
деси
19 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Пон 24 Май 2010, 09:32


имам марката ми не я знам,но моя син никога не е
седял в столче


За мен това е безотговорно отношение към безопасността на детето.
Столовете за коли не са измислени за да ви глобяват от КАТ, а за да опазят живота и здравето на вашето дете.
Знам, че повечето родители мислят, че на тях неможе да им се случи да претърпят злополука, но всъщност не е така.
Статистиката за 2009г. година показва, че в България при пътно-транспортни произшествия са загинали 30 и са ранени 757 деца на възраст между 0 и 14 години, при това само за година.
Нека всеки сам си направи сметка колко струва живота и здравето на детето му и дали си струва детето да седи в обезопасителна седалка (дори пряко волята му) или не.
Следните два линка се надявам да бъдат много полезни на всички загрижени родители:

Видове и начин на употреба на детските столове за автомобили

Най - безопасните столове за автомобили
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Пон 24 Май 2010, 17:30

Даже е изключително безотговорно.
Детето Ви няма как да знае какво е безопасно за него, за това сте родител, за да го научите.
Ето какво може да се случи на всяко дете, което не е обезопасено в стол за кола.



Да вероятно си мислите, че на Вас това неможе да Ви се случи, но дали е така ?
Колкото и добър шофьор да сте, колкото и да сте внимателна на пътя, освен Вас има и други шофьори, които може би не са толкова прецизни като Вас.

Скоростта с която се изтрелва детето напред при челна катастрофа е толкова голяма, че няма да имате възможност да го хванете, последствията могат да бъдат много сериозни.

Що се отнася до седалката на Бени, тя е подходяща за деца над 22 кг., но дори за тях не е особено безопасна, тъй като не се фиксира и не на последно място, защото не осигурява странична защита за детето. Според статистиката около 40 процента от катастрофите с последствия са при страничен удар.

Аз лично бих препоръчал столът за кола за деца от 15 до 36 кг. да е с облегалка, която да осигури странична защита за раменете, главата и врата на детето.

Другото което бих посъветвал всички родители е внимателно да прочетат защо и как се обезопасяват децата в автомобила, да прочетат тестове на детските автомобилни седалки и добре да помислят преди да си купят обезопасителна детска седалка. Причината за това е, че дори най - добрите седалки с монтаж в посоката на движение осигуряват до 60 % безопасност, как мислите колко осигуряват тези които не са толкова добри ????
Мили родители, четете внимателно за да не попадат децата ви в статистиката, разбира се другото което трябва да направите е да шофирате разумно.

Трябва да призная, че съм учуден от разсъжденията Ви като модератор в сайт за родители. Ако не искате това което пишете да са сладки раздумки които може да си правите и по скайп, то би следвало да четете материали по темите.
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Cveti789 Пон 24 Май 2010, 19:50

schatz написа:Ами с полицаите как се оправяте?Доколкото знам вече и в БГ е задължително

Честно казано рядко ни спират,а и когато е заспал в мен ни пускат.
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by schatz Вто 15 Юни 2010, 09:48

Лошият вълк,тук съм съгласна с теб,наистина е важно за детето,та дори и за нас коланите,но всеки си прави избора,Цвети е направила своя,това ние го правим за нас (да се предпазим с колани а децата със столчета) който не иска пък си има работа с полицаите
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by schatz Вто 15 Юни 2010, 09:50

А аз защо си мисля че поставянето на столче на предната седалка не е позволено
schatz
schatz
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Вто 15 Юни 2010, 11:39

Група 0 за деца от 2.5 до 9 кг. (от раждането до около 1 годишна възраст)
Столчетата от тази група трябва винаги да бъдат монтирани с гръб към движението и НИКОГА да не се поставят на седалка, оборудвана с air bag.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty С бебе в колата

Писане by Lindzi Вто 15 Юни 2010, 11:43

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Bebe_v_kolata
На английски има една много хубава сентенция, която даже е римувана – Prepare and prevent, don’t repair and repent. В превод и с опит за рима, това означава „Подготви се и се предпази, за да не поправяш грешки и да съжаляваш ти.”

Децата са ни най-скъпото, нали? За да запазим най-скъпото да расте здраво и щастливо, трябва добре да се погрижим за него и да му осигурим сигурност, но и да го научим как да се пази само. Темата за безопасността е много широка, но на границата между пролетта и лятото, когато е времето на дългите разходки до близки и далечни места – без и по-често – с кола, ще обърна внимание на безопасността. В колата. Лепенката на задното ви стъкло „С бебе в колата”, сигурна съм, осъзнавате, не е достатъчна.

Въпреки уводните рими, съветите ми ще бъдат не толкова поетични, а по-скоро практични, защото за мен като родител, най-важно е всеки път, когато сядам зад волана и возя децата си, да стигнем за където сме тръгнали. Предполагам и за вас е така.

С бебе в колата

Бебето се качва в колата още щом го изпишат от родилното отделение. Неизбежно и много улесняващо е това, стига да подходим правилно.

Първата и най-важна стъпка е осигуряването и правилното монтиране на детско столче в колата. Винаги следвайте точно инструкциите, не ги изхвърляйте, след като сте монтирали столчето – най-добре ги дръжте в колата.

Кое столче за кола е най-доброто?

Истината е, че нито едно столче не е най-доброто или най-сигурното. Най-добро е това, което е по размерите на бебето, инсталирано е правилно и се използва правилно всеки път, когато шофирате. Ето няколко неща, които трябва да имате предвид, когато избирате столче за кола.

* Не решавайте само на база цената. По-високите цени може да (не) означават допълнителни функции, които да правят столчето по-обезопасяващо или по-лесно за ползване. Както и не значи че столчето за 150-180 лв. ще ви върши работа като това от 300-350 лв.
* Когато изберете столче, пробвайте го. Сложете детето вътре и го закопчайте с всички колани. Още в магазина. Убедете се и че то става във вашата кола и може да се инсталира безопасно. Имайте предвид, че снимките и рекламите на столчетата за кола може да не показват правилния начин на поставяне и употреба.
* Проверявайте и максимално допустимите килограми. Ако след монтиране, столчето може да се мести с по 2,5 см напред, назад или встрани, то не е монтирано правилно. За деца от 0 до 12 месеца може да изберете столче, което директно се монтира в колата или пък такова, което освен в колата, приляга и на шасито на детската количка.
* При деца, тежащи до 13 кг и на възраст между 9 и 12 месеца, столчетата са с гръб към движението, поставят се на задната седалка на автомобила и са обезопасени с колан. Ако седалката на колата има въздушна възглавница, столчето никога не се поставя там. Когато бебето достигне максималните за кошчето 65-68 см, столчето се подменя с по-голямо. Главата на детето не трябва да стърчи извън кошчето на столчето.
* При деца, тежащи от 9 до 18 кг и на възраст между 9 месеца и 4 години, столчетата са с лице към движението, обезопасени с колан. Поставят се на задната седалка. Облегалката им може да променя положението си, като максималното смъкване е до 45 градуса. За дете от тази възрастова група може да се вземе и възглавница за предпазване на врата. Не вадете детето от столчето, не го хранете или преобличайте, докато сте на път.
* Седалките са предназначени за деца от 15 до 36 кг и на възраст над 4 години. Тези столчета могат да са с или без колани, с или без облегалка. Седалките без облегалка и колани повдигат детето и по този начин то може да използва колана на колата, който преминава през гърдите и скута му. За 4 и 6 годишните си синове аз предпочитам този вариант.
* Ако решите да вземете столче втора употреба, то задължително трябва да има пълните инструкции и части за монтиране, да не е употребявано повече от 5 години и да не е претърпявало катастрофа в предишната кола.

На път и по принцип

Когато возите деца в колата, уверете се, че са с колани. Ако трябва да изберете най-безопасното място за детето в колата си – това е дясната страна на задната седалка – по диагонал на шофьора. И въпреки това има и други неща, с които е добре да се съобразите:

* Ако детето се чувства комфортно, то ще е по-малко капризно. Плюшени играчки, възглавничка, меко одеялце – не само, че тези неща ще накарат детето да се чувства по-спокойно и като у дома, но те са особено важни за малките, които спят под определен режим.
* Ако искате да завиете детето по време на път – първо поставете предпазните колани на седалката и тогава, върху цялото столче – одеалцето.
* Рисковано е по време на движение да се дават шишета, близалки или други остри предмети на детето.
* Не оставяйте незакрепени из колата по време на път тежки предмети, които могат да наранят вас или някой от пътниците.
* Дете до 13 годишна възраст не бива да се поставя срещу седалка с въздушна възглавница, за да не пострада от силата на отварянето й в случай на инцидент.
* Вие, а също и детето в колата – ако спрете за малко и престоят не налага слизане от автомобила – не махайте предпазните колани. Макар и редки, се случват и инциценти със спрели в платното отстрани коли.

Може би се повторих в някои от съветите си. Откакто съм майка, това е неизбежно и ако може да запази децата здрави и невредими по време на път, си е струвало препрочитането.

Сега започва сезонът на семейните пътувания и ако ви предстои първото за вашето бебе, направете го приятно за него и спокойно за вас.

Източник
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Вто 22 Юни 2010, 23:02

Личи си, че някой е писал статията без да знае за какво пише.
Много и объркващи грешки са допуснати в горецитираната статия.

За да не съм многословен ще цитирам само 1 от тях:

"При деца, тежащи до 13 кг и на възраст между 9 и 12 месеца, столчетата
са с гръб към движението, поставят се на задната седалка на автомобила и
са обезопасени с колан. Ако седалката на колата има въздушна
възглавница, столчето никога не се поставя там. Когато бебето достигне
максималните за кошчето 65-68 см, столчето се подменя с по-голямо.
Главата на детето не трябва да стърчи извън кошчето на столчето."

Първо - няма такава група столове за коли, която да е от за деца до 13 кг. и да е за възраст 9 и 12 месеца Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556

групите са:

група 0 - от 0 до 10 кг./приблизително от раждането до 9 месеца/.
група 0+ от 0 до 13 кг./приблизително от раждането до 12 месеца/
група 1 от 9 до 18 кг. /прибл. от 9 месеца до 4 години/.
група 2 от 15 до 25 кг./прибл. от 3 год. до 7 год./.
група 3 от 22 до 36 кг./прибл. от 5 год. до 12 год./

има и комбинирани столове които обхващат повече от една група, напр.:
група 0+/1 от 0 до 18 кг./прибл. от 6 месеца до 4 год./
група 1/2 от 9 до 25 кг. /прибл. от 9 месеца до 7 год./
група 1/2/3 от 9 до 36 кг. /прибл. от 9 месеца до 12 год./
група 2/3 от 15 до 36 кг. /прибл. от 3 год. до 12 год./

Второ - столчетата за коли могат да и е желателно да бъдат монтирани обратно на движението до 3-4-5 год.

Трето - столовете за коли не се монтират на седалки с фронтална въздушна възглавница /т.с. отпред пред стола и зад него/ а не въобще където има възглавница, защото има странични възглавници - завеси и те в случая нямат касателство.

Четвърто - столът за кола се подменя, не когато детето достигне определени сантиметри, а когато главата на детето излиза извън стола за кола или коланите на столът за кола в най - горната си точка са под рамото на детето или когато килограмите на детето са повече от указаните за стола за кола или когато със стола е претърпян инцидент. Иначе казано има доста неща които трябва да бъдат съобразени.

Общо взето, както казах и в началото доста ...............

Как да коментирам "Седалките са предназначени за деца от 15 до 36 кг и на възраст над 4
години. Тези столчета могат да са с или без колани, с или без облегалка."

Няма стол за кола от група 2/3 /от 15 до 36 кг./ който да има собствени колани !!!!

Лошият вълк,тук съм съгласна с теб,наистина е важно за детето,та дори и
за нас коланите,но всеки си прави избора,Цвети е направила своя,това ние
го правим за нас (да се предпазим с колани а децата със столчета) който
не иска пък си има работа с полицаите


Проблема е там, че в случая децата нямат избор, вместо тях решава родителят им.
Що
се отнася до полицията, аз до сега не съм видял да осъдят /макар да има
възможност и смисъл/ някого за това, че в следствие на липсата на
столче за кола детето е било наранено или е починало при катастрофа,
най - много да отнесеш някоя глоба или бакшиш.
Както и да е, всеки си носи кръста.
Дано всички шофираме безаварийно.
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by pumpal21 Вто 22 Юни 2010, 23:40

големият ми син изкара без стол4е,но сега с тези нови закони май ще трябва да купувам за малкия Как да изберете столче за кола? - Page 2 34184
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Сря 23 Юни 2010, 09:16

големият ми син изкара без стол4е,но сега с тези нови закони май ще
трябва да купувам за малкия

Ако снимката в подписа е актуална то и големия син има нужда от стол, като гледам няма 150 см или 36 кг. Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Сря 23 Юни 2010, 10:34

Столчето е сигурност за децата.
Вие слагате ли колани?
Щом шофьора слага и се подсигурява, какво остава за децата?

Учат се, няма такива ненаучени, стига родителите да обесняват, защото в повечето случаи става така, че родителите казват сядай на стола и детето не ща, ми като не щеш и ок и край. Ми иска се настояване и обесняване, те ще разберат и ще свикнат.
Аз съм неспокойна да тръгна на някъде и детето отзад без столче.
Не са скъпи има ги и по втора употреба, а има и седалки.
Така че съм съгласна с Вълчо.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by mavi Сря 23 Юни 2010, 11:13

Аз също подкрепям Вълкът. При нас е така - или всеки си знае мястото в колата или пеш. Няма не искам. В началото много се дърпаше и не искаше да стои вързан, но ние настоявахме. По-добре да возя разплакано, но живо дете. Има много клипове в нета на деца изхвърчащи през предното стъкло, който не иска да ползва столче нека да потърси. Сигурна съм, че след като ги види няма да вози детето си необезопасено. А това че майката е отзад и детето в нея е също е много опасно.

Карайте внимателно! Как да изберете столче за кола? - Page 2 999340
mavi
mavi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Neli Petrova Сря 23 Юни 2010, 12:35

Аз съм за столчетата.Имам две деца и двете вързани,да съм спокойна Как да изберете столче за кола? - Page 2 999340
Neli Petrova
Neli Petrova
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Сря 23 Юни 2010, 12:49

Еми да, така е най-сигурно.

Ние махаме столчето, като ляга да спи по цяла дължина.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Сря 23 Юни 2010, 13:59

Ние махаме столчето, като ляга да спи по цяла дължина.

Груба грешка.
Ще взема да ви глобявам за всяко неправилно действие при обезопасяването и ще ви се завие свят от сметки
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Сря 23 Юни 2010, 15:39

Знам че е грешно, но пък като увисне на детето вратлето, по - добре ли е?
Знам ги законите отлично, все пак и аз съм бивш полицай. Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Cveti789 Сря 23 Юни 2010, 15:42

Lindzi написа:Знам че е грешно, но пък като увисне на детето вратлето, по - добре ли е?
Знам ги законите отлично, все пак и аз съм бивш полицай. Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556
Да не се окаже че вълчко е полицай Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Сря 23 Юни 2010, 16:33

Май, май ще ни глобява всичките.

Я кажи, колко е глобата?
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by лошият вълк Сря 23 Юни 2010, 19:05

Знам че е грешно, но пък като увисне на детето вратлето, по - добре ли
е?
Знам ги законите отлично, все пак и аз съм бивш полицай. Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556

Аааа аз не съм полицай, те обикновено не са особено в час със законите Как да изберете столче за кола? - Page 2 84556 , но пък си носят Закон за движение по пътищата

Глобата я оставете, трябва да мислите в друга посока: БЕЗОПАСНОСТ

Чл. 183.
..........................
(4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба
50 лв. водач, който:
.................................................
10. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) превозва деца в нарушение на изискванията на
глава втора, раздел ХХV.
Глобата се плаща, но помислете колко струва живота на детето ви дали тези 200 - 500 лв.
Замислете се колко наистина бихте платили за детето си ?

Само за информация ще кажа, че дете без колан при скорост 90 км/ч все едно сте го хвърлили от 11 етаж, независимо дали спи легнало на седалката или е седнало и гледа през задното стъкло или е седнало в скута на майка си.

Хайде сега скачайте с по 20 кинта за да не пишем актове Как да изберете столче за кола? - Page 2 392713
лошият вълк
лошият вълк
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Lindzi Чет 24 Юни 2010, 10:40

Права си няма какво да споря.

Столчето е най-сигурно, затова сме купили и такова и го използваме по предназначение, с малки изключения.

Но пък не стои в багажника да събира прахоляк.

Днес присъствах на верижна катастрофа - микробус спира на пешеходна за да пропусне минувачи и зад него - два автомобила. Първият Мерцедес, влиза отдолу под автобуса, а вторият - опел се блъска зад мерцедеса. Пострадали няма, но двамата шофьори на леките коли са с натъртени чела, а на единия му се е отворило възд. възглавницата и беше със счупен нос...не че има връзка с темата, но ми направи впечатление.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by lady sibel Чет 24 Юни 2010, 12:10

И ние все още не сме си закупили столче,знам,че допускаме голяма грешка.Парите се възвръщат,но едва ли човешкия живот би се върнал.Скоро действаме по въпроса. Как да изберете столче за кола? - Page 2 Icon_flower
lady sibel
lady sibel
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Безопасност в колата

Писане by styyni Пон 18 Апр 2011, 18:31

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Babyseat
Автомобилът в днешно време е като член на нашето семейство. Ние рядко отиваме
някъде без него. Разстоянията и времето, с което разполагаме за да
отидем от точка А до точка Б са такива, че днес почти всеки има собствен
автомобил. В това няма нищо лошо, напротив автомобилът е невероятно
удобство, стига да умеем да го използваме правилно.

Когато возим детето си в колата е наложително да бъдем много по-внимателни и
прецизни. За щастие в днешно време има решение за почти всички проблеми,
които ни се изпречват в ежедневието. За удобството и спокойствието на
родителия и най-вече за безопасността на детето е задължително
използването на столчета за кола. Те представляват малки седалки, които
се прикрепят в колата. Съобразени са с теглото и ръстта на детето,
обезопасени са с колани, които осигуряват комфорта на детето, така то
няма да се “търкаля” по големите седалки по време на завои или рязки
спирания. Има различни видове седалки, такива, които се поставят в
колата и са предназначени да стоят там и такива, които имат дръжка и
детето лесно се взема от колата директно със столчето. Това е стока, с
която трябва да се сдобиете редом с креватчето и бибероните. Не се
изхвърляйте да купувате най-скъпото столче, защото ще се наложи да го
смените съвсем скоро с порастването на детето.
Освен, че са удобни и безопасни столчета за кола са и
задължителни. Важно е да изберете правилно столче, съобразено с
възрастта на детето. Консултантите в магазините винаги ще могат да ви
помогнат в избора, но не е зле и вие да знаете, какво точно трябва да
търсите.
Първата група столчета е Група 0
( деца от 2.5 до 9 кг. )
Тези столчета се монтират винаги с гръб към движението и никога
не се поставят на седалка оборудвана с air bag. Поради факта, че са
предназначени за новородени и съвсем малки деца, столчетата са преносими
и не се налага посточно да вадите и слагате детето от столчето в
количка и т.н. Някои видове имат заоблено дъно и могат да се използват
като люлка за приспиване на детето. Тази група столчета са за деца до
около годинка. Важно е да знаете обаче, че главата на детето в никакъв
случай не трябва да се подава над рамката на столчето. Столчетата са за
деца до около 65-66 см. При достигане на максималната височина или тегло
на детето веднага трябва да се сдобиете с друго столче, което ще
обхване цялото тяло на детето и ще го предпазва ефективно.
Група 1 за деца от 9 до 18 кг.
(от 1 до 4 годишна възраст)
Основно за столчето е, че не трябва да се монтира на седалка снабдена с air bag.
Можете да монтирате съоръжението и с гръб и с лице към дживението,
препоръчително е обаче за децата от 9 до 12-13 кг да се монтира все още с
гръб към движението. Понеже децата в тази възраст обожават да се
въртят, движат и да разглеждат света около тях столчето е снабдено с 3
или 5-точкови предпазни колана. Има различни позиции за стоене, от
седнало положение, до положение за сън. Максималният наклон обаче не е
напълно хоризонтален, а достига около 30-45 градуса.
Ако решите столчето да няма възможности за промяна на положението за седене, но
пътувате много и детето често заспива в колата, тогава се постарайте да
вземете такова столче, което има широка облегалка, за да може детето да
се обляга. В такъв случай купете и възглавничка за предпазване на врата
на малчугана. Ако облегалката е под нивото на ушите на детето или ако то
вече тежи повече от 18 кг, това значи, че сте достигнали до третата
група столчета.
Група 2 и 3 за деца от 15 до 27-36 кг.
( от 4 до 8 годишна възраст )
Тези столчета се монтират с лице към движението и отново никога
не се монтират на седалка с air bag. При закупуването внимателно
прочетете дали столчето е за деца до 27 или до 36 кг, за да не останете
неприятно изненадани след време. Детето вече е израстнало и това
позволява разнообразие на видовете столчета, с и без колани, с и без
облегалка и т.н. Тези седалки, които не са снабдени с колани се
използват със стандартните коланите на автомобила. Един колан никога не
трябва да минава през корема на детето, а през неговите бедра. Горната
част на колана трябва да се опира на ключицата на детето. Ако върхът на
ушите на детето ви се подават над облегалката или ако детската седалка
се подава над автомобилната, това значи, че вашето дете е готово да се
вози без детски седалки в автомобила ви.
Съвет, който е актуален за всички – никога не
късайте лепенките с инструкции как се поставят коланите на детето и как
се захваща столчето за автомобила. Нека винаги са пред очите ви за да не
се налага в един момент да импровизирате. Също така често този тип
седалки се препродават или разменят между приятелски семейства. Редно е
всички да са наясно и да видят как точно се използва столчето. Ако
взимате от някой столче, не забравяйте да се информирате как да го
използвате и се уверете, че всички колани и предпазни средства са
здрави.
За да сме напълно полезни прилагаме и част от закона за движение по пътищата, който касае най-малките.
Чл.137б. (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на
децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0 - за деца с тегло под 10 кг;
2. група 0 - за деца с тегло под 13 кг;
3. група I - за деца с тегло между 9 и 18 кг;
4. група II - за деца с тегло между 15 и 25 кг;
5. група III - за деца с тегло между 22 и 36 кг.
(2) Системите за обезопасяване на деца се подразделят на два класа:
1.пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с
осигуряваща ключалка, регулиращи и присъединителни устройства и в някои
случаи допълнителна седалка и/или защитна преграда, и могат да се
закрепват чрез нейната вградена лента или ленти;
2. непълен клас,
който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да
включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен
колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа
устройството, в което детето е поставено.
Чл. 137в. (1) Пътниците
в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в
движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни
средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра,
които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и
N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за
обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл.
137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б,
ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и
N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска
превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и
повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е
предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със
системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се
превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска
превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в
посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство,
когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена
въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

Източник!

styyni
styyni
властелина на форума
властелина на форума


Върнете се в началото Go down

Как да изберете столче за кола? - Page 2 Empty Re: Как да изберете столче за кола?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите