Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Суеверия за сватба.

+6
cveti555
teqnstal
mavi
Schatzе
mamazavinagi
Dani
10 posters

Go down

Суеверия за сватба. Empty Суеверия за сватба.

Писане by Dani Нед 29 Юни 2008, 10:34

Отивайки в църквата, булката трябвало да излезе от дома, стъпвайки през прага с десния си крак, за да има повече радост в живота й. Ако го прекрачи с левия, мъжът й след това често ще "кръшка вляво".



Когато се отива към църквата никой не трябвало да пресича пътя на булката и младоженеца. За целта няколко крачки пред тях вървели приятелките или шаферите, като пресичали всякакви опити на недоброжелатели. По пътя към храма булката трябвало внимателно да следи бъдещия си съпруг. Ако той се спъне, значи не е уверен в избора си и не иска да върви към олтара. Ако стъпи в локва, може да се пристрасти към алкохола. И в двата случая булката трябва първа да стъпи на килима, постлан пред олтара. Тогава именно тя ще командва в дома и ще държи мъжа си изкъсо.


В самата църква новобрачните в никакъв случай не трябвало да изпускат нищо, иначе няма да избегнат сериозни загуби в семейния си живот. Много лоша поличба е да се изпусне венчалният пръстен - символ на вечността, преди да бъде поставен на пръста. Това предвещава, че бракът ще се разпадне.



Ако булката си изпусне кърпичката, значи ще остане вдовица. На който от двамата по-бързо догори свещта или съвсем угасне, той според поверието ще умре първи. Макар че никой не е водил подобна статистика.


След венчавката младите трябвало колкото може по-дълго да пазят мълчание, да не отговарят на поздравленията. Смятало се, че който е по-мълчалив, той ще бъде главен в семейството.
Когато булката излизала от църквата, някой от близките роднини счупвал пред нея сурово яйце, за да бъдат ражданията й в бъдеще леки, а децата - много.



От църквата младите се връщали у дома по друг път, за да не възникне у тях желание да се върнат към предишния си живот. Ако при това завали дъжд или сняг над сватбената процесия, се смятало за добра поличба - младите ще живеят богато.



Новобрачните трябвало да влязат у дома заедно, като едновременно престъпят през прага. Тогава всичко ще правят заедно, ще живеят в пълно съгласие. Още по-добре е, ако мъжът внесе жена си на ръце. Преди това пред прага слагат незаключен катинар. Когато младите преминат над него, катинарът се заключва, а ключът се изхвърля така, че никой да не го намери. Смята се, че по този начин мъжът и жената прекрачват през своя предишен "свободен" живот и в бъдеще ще са неразделни.



Преди да седнат младите на масата, три пъти я обикалят "за щастие", за да бъдат навеки заедно. След това булката трябва да счупи чиния, при това на колкото повече парченца, толкова по-дълъг ще се окаже съвместният им живот и по-щастливата ще бъде старостта. На масата новобрачните трябвало да седят изправени, да не се прегърбват, за да не се стовари върху тях товар от проблеми и несгоди.



По време на трапезата се вика "Горчиво!". Този обичай е свързан с това, че някога булката обхождала гостите с поднос. Гостът поставял на него пари за обзавеждане на домакинството, вземал стоящата на подноса чаша, изпивал я и казвал: "Горчиво!". Потвърждавайки, че е в чашата му е имало вино и той го е изпил за здравето на младоженците. След това той целувал булката. Тези, които не давали пари, просто изпивали чашата и произнасяли "Горчиво!", но без да целуват булката.



И накрая: когато подготвяли постелята на младите, поставяли възглавниците така, че те да се докосват от страната на копчетата. Това гарантирало на новобрачната любов за цял живот.

Дали да вярвате на тези суеверия за вашата сватба оставяме на вас. Но трябва да знаете, че в миналото изпълнението им е било задължително.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by Dani Нед 29 Юни 2008, 10:36

Хайде ,тези които са сключили брак да кажат ,дали са се съобразявали с подобни неща Голяма усмивка
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by mamazavinagi Нед 29 Юни 2008, 14:47

Сефте чувам за такива работи, ама и аз нямам църковен брак, така че и да е вярно мен няма да ме лови. Търкалям се от смях
Това дето аз съм го чувала, е че две булки не бива да се засичат пред входа на църквата или там където се венчават, за де не се разведат младоженците. Cool
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by Schatzе Нед 29 Юни 2008, 15:34

Ние също не сме имали църковна сватба. Но аз съм спазвала разни съвети - бабини или не - не мога да кажа.
Булката трябва да има в себе си
- нещо чуждо - взето назаем; - нещо синьо; - нещо ново;- нещо старо; и може би имаше още нещо, но в момента не мога да се сетя.
чуждото - означавало да не ви посрещат в къщата на мъжа ти като чужд човек;
синьото - символизирало небето, морето - извор на живот;
новото - новия път, който поемаш;
старото - да не забравиш старите си приятели.
Schatzе
Schatzе
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by mavi Нед 29 Юни 2008, 20:14

Ние като се женихме се венчахме и в църквата,ама за пръв
път чувам за тия неща. Чеша се по главата Е сега убийте ме не си спомням
нито с кой крак съм стъпила,нито накъде съм гледала. Ами не знам
mavi
mavi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by teqnstal Нед 29 Юни 2008, 20:58

Ние също нямаме църковен брак.И аз за първи път чувам за такива ритуали.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by mamazavinagi Вто 08 Юли 2008, 14:21

Ето и няколко от мен.

Някога хората са се женели веднъж и
за цял живот. Затова битувал изразът "Сватба - съдба" и към тази важна
крачка хората се отнасяли с цялата отговорност, стараейки се да спазват
за сватбата многобройни суеверия и поверия, които и днес могат да
направят семейния живот щастлив. Още повече че все по-често
младоженците се венчават и в църква.



Всичко започвало с избора на сватбения ден.
За най-благоприятни се смятали нечетните числа, особено 3, 5, 7, 9 от
всеки месец с изключение на май. Неблагоприятни за сватба били сряда и
петък.


Особено внимание се отделяло на булчинската рокля.
С изключение на булото, всичко трябвало да бъде ново, булото се заемало
от щастливо омъжена роднина. Но категорично се забранявало булката да
облича сватбения тоалет до деня на венчавката, иначе сватбата може да
не се състои. А тъй като жената много искала да разбере как ще
изглежда, се разрешавало да облече роклята, но без някой аксесоар -
було, ръкавици или обувки. Смятало се, че ако тоалетът е непълен, той
не е истински.
За да се запази булката от завист, булото трябвало да е червено или поне да има червена лента.


Новите обувки
трябвало да се разносват целия ден в навечерието на сватбата. При това
много внимателно. Не дай боже да се счупи токчето! Тогава и семейният
живот ще започне "да куца" - няма да има в семейството мир и хармония.


Ако предстояло булката да мине под венчило с нови обеци,
сутринта преди сватбата й ги поставяла жена, която била щастливо
омъжена, за да може и младата булка също да бъде щастлива в семейния
живот. А близките роднини поставяли в джобче под роклята против уроки,
завита в кърпичка скилидка чесън.


Освен това, за да живее бъдещото семейство безгрижно, в обувката на младоженеца поставяли по монета под двете пети.
Когато късно вечерта младата жена събличала мъжа, тези пари тя вземала
за себе си. Тогава според поверието съпругът ще помни, че трябва да
осигурява жената и децата си. На булката поставя ли монети само под
лявата пета - за защита от изкусителя, който стои зад лявото рамо.
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by cveti555 Сря 20 Авг 2008, 15:30

Аз имам всякакъв брак и в ритуалната и в църква,ама не съм чувала за тези поверия Чеша се по главата
Обаче това последното ме разби,за монетите в обувките Търкалям се от смях Горкия човечец,не стига че цял ден ще му стяга вратовръзката,ами ще стъпва и на панички Много смешно Много смешно Много смешно
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by petia_18 Вто 02 Юни 2009, 22:52

Някои съм ги чувала,други не.
petia_18
petia_18
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by dimitra.sashi Съб 27 Мар 2010, 18:45

аз знам някои неща,но не сме се замисляли да ги спазваме,нито помня с какъв крак съм тръгнала,нито було съм имала,знам че мъжа ми не се е спънал единственото,което спазих е да не обличам роклята,но защото не беше при Суеверия за сватба. 999340 мен
dimitra.sashi
dimitra.sashi
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by Lindzi Пон 05 Юли 2010, 12:52

Лешници вместо зарове Поставете два лешника един до друг на огън. Ако един от тях се опече добре, любовта ви ще е искрена. Ако един от лешниците подскочи от огъня, се предсказва изневяра. Ако лешниците се опекат едновременно, двойката ще се ожени безпроблемно.

Какво да носи булката
Традицията да се носи „нещо старо, нещо ново, нещо, взето на заем, и нещо синьо” произлиза от Викторианската епоха.
„Нещо старо” означава, че приятелите на младоженците ще им останат приятели и след сватбата. Може някоя щастливо омъжена жена да подари нещо старо на булката, за да й предаде щастието.
„Нещо ново” се свързва с бъдещето: здраве, щастие и победа.
„Нещото, взето на заем” е дадено на булката от нейното семейство и тя го носи през деня на сватбата, а после го връща, за да й носи щастие.
„Нещо синьо” е символ на късмет, тъй като синият цвят означава вярност и постоянство (в Израел булките са вплитали в косата си синя лента като знак за вярност).

Халката: защо на безимения пръст?

Някога са смятали, че на безимения пръст на лявата ръка е имало вена, която е стигала до сърцето. Тази вена била наричана „Vena Amori“, или „вената на любовта“. Във средновековните текстове се срещат надписи, че пръстенът трябва да се слага точно на тази вена.

Защо булката стои отдясно
Това не е случайно и има своето историческо обяснение. В миналото се е налагало мъжът да носи оръжие на дясното си рамо, в случай че било нужно да се защити от атака на някой от роднините на булката. Понякога членове на семейството й са искали да върнат със сила отнетата им девойка. Тя стояла отдясно, за да го прикрие.

Първата от трите целувки…
В древен Рим целувката е била символ на законовото обединение, с което са се подписвали договори. Християните са включили този обичай в сватбената церемония и се е вярвало, че когато младоженците се целунат, част от техните души се обединяват чрез обмена на въздух.
В далечното минало по българските земи мъжът е целувал жената три пъти в живота си: при сключването на брак, при раждането на мъжко отроче и при нейната смърт.

Година се съхранява парче от тортата
Според традицията младоженците трябва да си запазят парче или най-малкия етаж от сватбената торта, за да отпразнуват с него първата годишнина от сватбата си. Добре е парчето торта да се замрази още същата вечер. Обичай е също фигурките на младоженците от тортата да се подарят на двойката гости, които ще сключват брак най-скоро.

Първа стъпка

И не забравяйте: който пръв настъпи чепика на другия, ще е господар вкъщи.



ДВОУМЕНИЯ


Цветът на булчинската рокля
Римляните са въвели обичая белият цвят да се използва за всички случаи на значими тържества.
До VI век булката се е обличала в сребристо, докато кралица Виктория не наложила белия цвят като символ на чистота и непорочност. През XIX век булките са избирали по-ярки цветове, като синьо, розово, зелено и жълто. Жълтият цвят, често срещан днес при венчавки в САЩ и Англия, се свързва с дните на любов и плодородие.
В ислямската религия цветът на булката е черният, докато в Япония и Китай – червеният (вярва се, че той носи късмет).
Сега има богатство от форми и цветове по отношение на булчинските рокли. Много дизайнери имат сини, бледолилави, розови, червени и дори черни рокли в колекциите си. Те са символ на независимата и динамична жена през новия век и на тези, които не се съобразяват винаги с традициите. Допреди няколко години роклите се шиеха с шлейф, но сега той почти не присъства като част от роклята или е отделна част, която може да се махне по време на тържеството в ресторанта за по-голямо удобство. Булото, което е символ на булката и се вдига от младоженеца след размяната на сватбените халки, също вече не е задължително.
Така че бъдете себе си. Имайте избор. Проявете не просто вкуса, а същността си. За да опровергаете Шамфор, който иронично е подхвърлил, че облеклото е предговор към жената, а понякога – и цялото й съдържание…


ОБИЧАИ


Знаете ли, че…
… между годежа и сватбата трябва да мине поне месец, та да могат семействата на младоженците да си ошетат, да си довършат работата и да са подготвят.
… добре е сватбата да започне в петък. Тогава още шетат, колят животни, редят дарове, подготвят се. В събота се пече хлябът на младоженците за кумовете.
… у момата се прави кумов хляб с десет клечки, забучени в него, и с едно човече, женско, у ергена - човечето е мъж. С пуканки ги украсяват, нанизани, дават хлябовете в неделя на кумовете.
… вечерта ергени носят на младоженеца ризата от момата, а заложникът носи дрехите на булката.
… когато в неделя отидат у кръстника, носят в едно менче кокоша чорба, а той е нагласил трапеза. Първо сядат там, а след това отиват за булката.
… каруцата (колата) се украсява, по конете се слагат пешкири и се носи елха – украсен прът, който дават го на кръстника. Там при нея влиза кръстницата. Нагласят едно менче с вода, босилек и чиния с жито. Булката три пъти хвърля жито от тази чиния зад гърба си, Кръстницата я були и плете на две коси. Извежда я девера с кравайче и кърпа, дарена от него.
.. в колата младоженците се гледат през пръстен, ама тя е забулена. След църквата, когато отидат у свекървата на сватба, тя смъква булката от колата и правят по три кръста над вратата: който превари, той командва в къщата.
… младоженците ходят на гости на Заговезни у кръстника - с кокошка, с бъклица вино. А на Великден - с козунак и червени яйца.

Източник
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by Lindzi Пон 05 Юли 2010, 13:18

Нашите фигурки от сватбената пита, ги дадохме на двойка, която щеше да се бракува скоро след нас...но уви, момичето решило в последният момент че иска друг мъж до себе си и нашето момче остана само...
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by styyni Сря 10 Ное 2010, 23:11

*В Европа битувало поверието, че жената не трябва да се омъжва за човек,чиято фамилия започва със същата буква, с която започва девическото й име.

* За лоша поличба се смята да срещнеш на влизане вритуалната зала някой от охраната, лекар, адвокат, свещеник или сляпчовек.

* На сватбената рокля не трябва да има никакви рисунки. Рисунка на птица е много лош знак.

* В наши дни продължава повсеместно да битува поверието за това,че браковете, сключени през май, не са щастливи и, обратно – тези, коитоса сключени през юни – са смятани за вечни.

* Да се жениш в понеделник е на богатство, във вторник – на здраве, в сряда – нащастие, в четвъртък – животът ти ще бъде пълен с трудности и неуспехи.

* Ако четирима души, здрависвайки се или разделяйки се, си подадат ръка един на друг на кръст – ще има сватба.

* На където литне калинката, натам ще се омъжиш.

* Ако някой те замете с метлата няма да омъжиш.

* Женихът и невестата в никакъв случай не трябва да се снимат заедно до подписването, защото иначе сватбата ще пропадне.
styyni
styyni
властелина на форума
властелина на форума


Върнете се в началото Go down

Суеверия за сватба. Empty Re: Суеверия за сватба.

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите