Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

+9
matsata
vileto_b
im_stroi
mamazavinagi
Lindzi
teqnstal
Dani
Далия
nellyyy
13 posters

Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by nellyyy Съб 15 Мар 2008, 10:03

Първо да подчертая,че изброените идеи за самолечение вкъщи са за деца навършили поне 1г.Да се прилагат само при леки форми и начални фази на заболяване!При продължителност и ненамаляване на симптомите,се обърнете към лекуващия си лекар!

Компрес с ракия или спирт
Компресът е загряващ!Прилага се само,когато детето НЯМА температура.Използва се за леки простуди,възпалено гърло и при продължителна хрема,ако имате съмнения,че секретът е слязъл към белите дробове.
Необходимо ви е Голямо парче памук,един шал (да не е прекалено дебел),или парче плат(кърпичка или каквото измислите),парче вестник,найлоново пликче.
За вратлето: Слагате шала,отгоре найлоновото пликче,вестникът,памукът.Ръсите(с ръка е най-добре) ракия(ако е много силна,може да я разредите с вода),или спирт.Всичко,така подредено връзвате на врата на детето и оставяте минимум 2 часа.
За гърдите и гръбчето: Облечете детето с по тясна блузка,най-добре е тя да е за игра,защото може да избелее от спирта.По същия начин подреждате всичко,като заместите шала с кърпа.Слагате на гърдите и гръбчето и отново минимум 2 часа да престои.
Забележка:За да има ефект прилагайте винаги и на гърдите,и на гърба на детето.
Как действа: Спиртът,респективно и ракията,действат загряващо.Когато настинката е лека и продължителна,а организмът изтощен,той няма сили да се пребори сам.Борбата на тялото се изразява в побишаване на температурата.Когато се използва компресът,по "изкуствен" начин се повишава температурата,локално в определените зони.По този начин се намаляват вирусите и бактериите и организмът се справя по-лесно с болестта.
Не използваъте компреса повече от три дни.

Компрес с мед и мас
Компресът не е загряващ!Прилага се само на гърдите и гърба.С негова помощ по-лесно се отделя натрупания секрет от белите дробове.
Необходими са ви кърпа,найлоново пликче и парче вестник,Равни количества мед и мас.
Разбърквате ги добре.Ако медът е захаросан,няма хужда да се разтапя,дори е по лесно нанасянето.След като сместа е готова намазвате вестника,слагате го върху пликчето и кърпата.Детето отново да е с тясна блузка.От маста със сигурност се захабяват дрешките.Да престои минимум 2 часа.Ако не разполагате с мас,може да я замените с краве масло,но не и с маргарин.
Забележка:За да има ефект прилагайте винаги и на гърдите,и на гърба на детето.
Как действа:Маста служи за по-лесно проникване в кожата и за отпускане на мускулите.Медът е този който лекува,но как все още никой не е установил. Чеша се по главата

Компрес с Жевовлек (широк лист)
Компреса се прави само с пресни листа.Използва се за зачервявания с неизвестна причина,очистване на бели дробове,открити дълбоки рани.
Листата се измиват,подсушават и се слагат на желаното място.Ако е необходимо се превързва.Оставят се няколко часа.Щом спрат да действат,листата са като хербарий,абсолютно сухи.
Как действа: Жевовлякът (и двата вида) има способността да привлича секретите,които садържат гной.

Чай от Теснолист жевовлек
Вместо да тъпчете децата с Амброксол,Мукосулван и др.,направете им чай от Теснолист жевовлек,подсладете с мед или небед шекер(помага при кашлица,има го в аптеките).Може да се замени водата с този чай.Ако някой е ползвал Мукоплант на д-р Тайс,може би му е направило впечетление от какво е направен сиропа.
Как действа: Жевовлякът (и двата вида) има способността да привлича секретите,които садържат гной.

При висока температура - ЛЕД
Ако детето ви вдигне прекалено висока температура(имам предвид над 39,7 С),вземете лед,разпределете на 4части в пликчета и сложете под мишниците и на сгъвките на колената.Да постои така известно време,но не повече от 45мин.
Как действа:Това са единствените места по човешкото тяли,при които артериите са достатъчно близо до кожата.Това позволява бърз топлообмен между леда и кръвта.

При висока температура - ВЕНТИЛАТОР
Ако нямате лед,не може да чакате фризера да ви замръзи водата.Тогава съблечете детето,намокрете една кърпа и го мокрете периодично.Мокрете го цялото,без главата - крака,ръце,тяло.Всичко това срещу включен вентилатор.Не се притеснявайте,няма да настине.Стига на него да му е приятно,можете да продължите докато смъкне температурата.
Как действа:Водните капки по кожата на детето ви се загряват от високата температура и се отнасят от вятъра който прави вентилаторът.Този вятър пък от своя страна,охлажда допълнително току що нанесената вода по тялото и по този начин,то се охлажда.

Крем за всичко
Това подобие на крем,което знам от баба си е много ефикасно,стига да имате възможност да го приготвите.Вземате смрадлика (без филтър разбира се),и мас,каквато и да е.Слагате тигана,сагрявате маста и изпържвате смрадликата за няколко минути.Прецеждате докато е топло.Слагате в стара котийка от крем или в какото решите.Съхранява се в хладилник,докато не свърши,не се разваля.
Този "крем" е за рани,охлозвания,обриви,подсичане и за каквото се сетите.
Как действа.Предполагам се досещате,че маста служи за проникване в кожата,а лекува смрсдликата,просто като билка.


Последната промяна е направена от nellyyy на Нед 23 Мар 2008, 09:03; мнението е било променяно общо 2 пъти
nellyyy
nellyyy
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Гост Съб 15 Мар 2008, 11:12

Като бях малка мама ми ги прилагаше тия лечения По тиквата Много ми беше гадно,но поне имат ефект. Голяма усмивка Особено това с вестника ми бъркаше в здравето/то не беше рев,то не беше чудо/,но на следващия ден се чувствах доста по-добре.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Далия Сря 19 Мар 2008, 09:16

Наистина дават резултат, колкото и странно да звучат някои от тях. Аз лично не съм прилагала нито една от горепосочените "рецепти", но знам една от моята свекърва, която дава чудесен резултат при настинка с температура. Намазват се стъпалцата на детето обилно с мед и върху тях се поставят 2 чифта чорапки (понеже меда попива).
Далия
Далия
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by nellyyy Нед 23 Мар 2008, 09:06

Хайде,мами,давайте и вие рецепти,аз вече зациклих.
всяка рецепа ще се вписва погоре,с ваше позволение разбира се. mislene
nellyyy
nellyyy
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Dani Вто 01 Апр 2008, 22:05

Това с леда съм го правила,и действа.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by teqnstal Чет 03 Юли 2008, 07:33

Чакайте и аз да кажа нещо.

За кашлица.
Една супена лъжица мед
една супена лъжица масло
и една ванилия се разбъркват на водна
баня и се дава поне по 5-6 пъти на ден
но задължително след това 10 мин.Да не се пие вода за
да има ефект.

Ето и още една пак за кашлица.

Взема се една черна ряпа и се издълбава със лъжичка.
Прави се едно малко кладенче и се пълни със захар.
Така престоява докато захарта се стопи и след това
се изпива самата течност във кладенчето.

Или при болки във гърлото но това е за по-големи
Взема се една лъжичка мед и се смуче като лукче
прави се по няколко пъти през деня.


Ако се сетя нещо друго ще добавя пак.



П.п Всичко съм изпробвала и найстина действа.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Lindzi Чет 03 Юли 2008, 20:28

при ангина (правих го на моя син на 3 години) - Сложих му сварено яйце, разделено на две половини, като извадих жълтъка, напълних дупката с пудра захар и докато е топло го слагах от двете страни на сливиците и увивах с кърпа. Стои докато изстине. Прави се по веднъж на ден, 2-3 дни. Изтегля отока от сливиците и гнойта все едно че я е нямало.

за кашлица - 1 с. л. зехтин; 1 с. л. мед; 1 с. л. ракия - всичко се разбърква до еднородна смес и се взима няколко п ъти през деня и преди лягане.

при хрема: лук или чесън намачкан се слага в носа и после се слага и по едно памуче и се стои така, докато загрее.


Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by mamazavinagi Пет 17 Окт 2008, 20:37

При настинка

Изсипете в съдинка водна чаша с топло мляко, добавете едно сурово
яйце от пъдпъдък и по чаена лъжичка мед и разтопено масло. Сместа се
разбърква и се изпива вечер преди лягане.


При кашлица

1. Добавете към водна чаша мляко 4 смокини и ги варете на бавен
огън около 30 минути. Извадете смокините и давайте на детето по една
кафена чаша преди ядене.


2. За суха кашлица направете сок от един суров морков, добавете към
него една супена лъжица липов мед, разбъркайте сместа и давайте да се
пие сутрин.


3. Най-вкусната рецепта. Учените са установили, че шоколадът много
помага при кашлица. Давайте на детето си по едно парченце млечен
шоколад два-три пъти дневно.


4.При силна кашлица. Добавете към 100 г. сок от касис една чаена лъжица мед.


При болка в гърлото

В горещо мляко сложете една филия бял хляб. След две-три минути дайте на детето да изяде тази попара.


За подсилване на имунната система, обмяната на веществата и прочистване на черния дроб

Прави се напитка от равни части на сок от равнец и мед.


Пие се три пъти на ден по една чаена лъжичка.


При грип

Взимат се по 2 супени лъжици липови листа, ленено семе, необелени и
ситно нарязани тиквени семки, листа от къпини, жълт кантарион и една
супена лъжица лайка. От тази смес се вземат две супени лъжици и се
заливат с 0,5 л. вряла вода.


След 30-40 минути настойката се прецежда и се пие един час преди ядене по две супени лъжици.
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by mamazavinagi Вто 25 Ное 2008, 14:04

Тези лекове от кухнята на мама са изпитани във
времето и са предавани с поколения. Към тях обаче трябва да се прибягва
предпазливо, за да не нанесеш вреда вместо полза. Затова винаги преди
да предприемеш нещо, трябва да се консултираш първо с педиатъра.
Мед и лимонов сок при болно гърло.
Те мигновено ще облекчат болките в гърлото, трудното преглъщане и ще
успокоят кашлицата. Смеси двете съставки в супена лъжица и ги давай на
детето няколко пъти дневно, докато гърлото се успокои и симптомите
отшумят. Ако малкото още няма годинка, медът не се препоръчва заради
опасността от алергични реакции. Гаргарата със сода също може да бъде
ефективна.
Чай от лайка.
Доказано е, че лайката е изпитано противовъзпалително средство – както
при зачервено гърло, така и при болки в стомахчето (не се препоръчва
обаче за деца под една годинка). Сложи пакетчето с чай във водата за
около 4-5 минути, остави го да изстине на стайна температура и
прехвърли една-две дози от него в отделна чашка/шишенце.
Сода бикарбонат при ухапване от насекомо
Това
универсално „лекарство“ от кухнята на мама понякога може да се окаже
доста ефективно, особено ако нямаш под ръка подходящ медикамент. Содата
помага да се неутрализират киселините и така облекчава неприятното
чувство при ухапване. Смеси една супена лъжица сода със съвсем малко
вода, за да образуваш фина паста, намажи я на мястото на ухапването и я
остави да попие.
Носна кърпичка при главоболие
Увий
няколко кубчета лед в кърпата и ги постави върху челото на мъника –
това ще облекчи болката в главата. Никога обаче не бива да поставяш
леда директно върху кожата! Ако детето е с висока температура, потопи
няколко кърпи в разтвор от равни количества хладка вода и оцет и ги
постави върху челото и китките му. А крачетата обуй с чорапки.
Свеж чай от джинджифил при гадене по време на път
Джинджифилът
спира стомашните спазми, които предизвикват усещането за гадене. След
като свариш чая, го остави да изстине за около 4-5 минути. За да го
направиш по-добър на вкус, можеш да прибавиш малко захар и няколко
капки лимон. След като изстине добре, го дай на детето да го изпие
половин час преди пътуването. Това средство против гадене е подходящо
за деца над 2-годишна възраст!
Краставица при подутини
Виждала
си как краставиците се поставят върху очите при разкрасителни
процедури. Но освен за красота този зеленчук е полезен и за здравето.
Той успокоява подутата или изгоряла кожа. Можеш да поставиш малки
резенчета краставица (или картоф) навсякъде, където кожата на детето е
раздразнена, като от време на време ги подменяш с нови, съхранявани в
хладилника.
Дъвка при стомашно неразположение
Ако
детето ти е над 4 години и се оплаква от препълнен стомах след обилно
ядене, на помощ ще дойде дъвката. Слюнката, която ще се образува
благодарение на нея, ще неутрализира стомашните киселини.
Не прави това у дома!
Лекарите смятат, че някои „изпитани средства“ за домашно лечение на малчугана могат да бъдат опасни и не бива да се практикуват:
Алкохол при никнене на зъби.
Търкането дори със съвсем малко количество алкохол по бебешките венци
може да причини алкохолно отравяне. Затова, вместо да прибягваш до този
опасен метод, масажирай внимателно венците на бебчо с пръстче или
парченце морков (може и твърд плод). На пазара се предлагат и специални
чесалки за облекчаване на дискомфорта по време на пробива на зъбките.
Разтривки с ракия.
От тази рецепта също ще трябва да се откажеш, защото никак не е
безопасна – проникването на алкохола в кожата е изключително опасно за
здравето и живота на малкото.

Сода бикарбонат при стомашни болки.
Някои възрастни прибягват до употребата й при болки в стомаха или
киселини. Помни обаче, че онова, което е добре за теб, не винаги е
подходящо за малкото дете. Обсъждай задължително с педиатъра всички
методи на лечение, които предприемаш.


Ако не си сигурна, че домашният метод е безопасен, не рискувай, а потърси лекар!
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by im_stroi Чет 15 Яну 2009, 15:35

МНОГО ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ ЗАПИСАХ СИ НЯКОИ ОТ ТЯХ ЗА КОЕТО МЕРСИ !
И АЗ МИСЛЯ ЧЕ ПОМАГАТ БАБИНИТЕ РЕЦЕПТИ И АКО НЕ ПОМОГНАТ ПОНЕ НЕ ВРЕДЯТ НА ДЕЦАТА НИ, А ИНАЧЕ ЖЕЛАЯ МНОГО ДА СА НИ ЗДРАВИ И УСМИХНАТИ ДЕЧИЦАТА!
im_stroi
im_stroi
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Борова смола за колики

Писане by Lindzi Чет 22 Яну 2009, 15:38

Капка или топчица от борова смола, добита от кората на дървото или от връхчетата на стеблата, леко се загрява и се слага в храната или млякото на бебето. Ефектът е отличен. Смолата може да се дава и в чая на бебето.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by vileto_b Пет 01 Май 2009, 11:09

С/У ХРЕМА
Бадемово масло
. Подходящо е при хрема на алергична основа. Слага се в носа 5- 6 пъти по З- 4 капки.
vileto_b
vileto_b
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by vileto_b Пет 01 Май 2009, 11:11

За успокояване на гърлото

Кромид лук. 100
грама настърган лук и 200 грама мед (в отношение 1:2). По една чаена
лъжичка от сместа се взема 5 -10 пъ­ти през деня. Помага при суха
кашлица, като втечнява секретите и благодарение на фитонцидите на лука,
-прочиства" бронхи­те.


Последната промяна е направена от mamazavinagi на Съб 02 Май 2009, 12:50; мнението е било променяно общо 1 път (Reason for editing : Следващият път без линкове ако обичаш.)
vileto_b
vileto_b
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Lindzi Сря 06 Май 2009, 15:29

Е, мерси, ще го пробвам, но това е за кашлица, а за болно гърло?
Иначе аз за кашлица само зехтин, мед и ракия по една супена лъжица няколко пъти на ден.

И чая от подбел и къпини правя за гърло.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty моя опит

Писане by matsata Пет 30 Окт 2009, 01:24

Аз не отричам този начин на лечение,но всичко трябва да е разумно и изпробвано.Моя горчив опит от разтривката с ракия,която беше направила моята свекърва на сина ми когато беше на 3 год. е ходене в спешното след обилно повръщане миришешто на алкохол.Резултатът беше алкохолно натрявяне.От тогава не съм си помисляла за ракия.Иначе при тези грипни истории-дори и в момента слагам тампони със спирт в ушите и носа.След първата вечер носа му се отпуши.Също така по предписание на лекуващия ни лекар правиме инхалации с лайка и малко сода вътре.Но си ,мисля че тези лечения са деца над 3 годинки.Особенно като се има напредвит как обичат да дишат над горещата пара.
matsata
matsata
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Беата Симеонова Пет 30 Окт 2009, 07:13

Определено смятам,че има доста бабини методи за лечение,които са доста ефикасни!
Пробвала съм и съм доволна.Е,ако е нещо по-сложно и звучи опасно,ще се замисля сигурно дали да опитвам! Бабини диветини - помагат ли,как и защо? 287564
Например,за болка в ухото много помага напечен праз лук в бялата си част!
Напича се на котлона и в чашка се изстисква сока,който пуска,докато е топъл!Слагат се по 1-2 капки сутрин и вечер.Много облекчава!
Беата Симеонова
Беата Симеонова
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Гост Пет 20 Ное 2009, 20:12

Благодаря за съветите ,много от тях съм пробвала и съм оствала доволна.Но наистина трябва да сме разумни по отношение на здравето защото не винаги може да се излекуваме без намесата на лекарствата за съжаление.Ето нещо и от мен : крем от невен-разтопяваме мас в една купичка и изсипваме една две шепи цветове от невен запържва се докато цвета на маста се оцвети в оранжево от цветовете на невена сваляме от котлона и пожелание като поизстине добавяме 1-2 ампули витамин А,крема е подходящ за зачервено дупе,екземи ,лишеи,рани от изгаряния и др. Бабини диветини - помагат ли,как и защо? 540976
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by id79 Чет 03 Дек 2009, 16:21

Напоследък пробвах едни капки за нос, към които бях доста скептично настроена. За 2 дни хремата на дъщеря ми спря.
сок от лук, мед, концентриран чай от лайка-равни количества
Това слагам с капкомер поне 3 пъти на ден в двете ноздрички
Мирише много на лук, но е ефикасно!!!!
id79
id79
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by iletoili Нед 23 Май 2010, 13:01

аз съм против бабините деветини ! когато малкия беше на 1 месец свекървата беше в къщи /вече е бивша свекърва/малкия беше с жълтеница която знаете при бебетата е нормално ,тя донесла от село /жълтичко/дори незнаеше името му и искаше да дава на бебето отвара от това .за мое щастие в този момент беше педиатъра ми в нас и я попита какво е това тя незнаеше но била давала на децата си когато били с жълтеница ,педиатъра и каза да си го пие тя защото жълтеницата при възрастните няма нищо общо с тази при бебетата .след като си тръгнаха свекървата каза" незнам защо слушате тия доктори" ....искам да ви кажа мили мами само аз си знам на какъв тормоз психически и страх да не му даде на бебето нещо бях подложена ....внимавайте!
iletoili
iletoili
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by mara_83 Нед 14 Окт 2012, 11:41



Аз при висока температура, слагам чорапки с оцет, много ми помогна, вдигал ми е до 39.7 температура и сме я бутали с оцет 1 към 1 вода и оцет.


Мнението е редактирано от Администратор.
Точка 1.9 от Правилата - Писането на кирилица е задължително!
mara_83
mara_83
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Бабини диветини - помагат ли,как и защо? Empty Re: Бабини диветини - помагат ли,как и защо?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите