Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За или против найлоновите торбички?

+18
mimi281977
iletoili
mariela82
qna_georgieva
Дени :)
Lindzi
gabigabi 3399
SuNNy
Cveti789
jul4e
momoni
teqnstal
Schatzе
bambolina
gti
mavi
Dani
mamazavinagi
22 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

За или против найлоновите торбички?

За или против найлоновите торбички? Vote_lcap14%За или против найлоновите торбички? Vote_rcap 14% 
[ 5 ]
За или против найлоновите торбички? Vote_lcap60%За или против найлоновите торбички? Vote_rcap 60% 
[ 21 ]
За или против найлоновите торбички? Vote_lcap26%За или против найлоновите торбички? Vote_rcap 26% 
[ 9 ]
 
Общо гласове : 35
 
 

За или против найлоновите торбички? Empty За или против найлоновите торбички?

Писане by mamazavinagi Нед 16 Мар 2008, 23:06

За или против найлоновите торбички? Голяма усмивка
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Dani Пон 17 Мар 2008, 18:40

Не съм много сигурна.От гледна точка на екологията съм против,но иначе пък вършат работа.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by mavi Пон 17 Мар 2008, 19:01

За торбичките и против безразборното им хвърляне къде ли не по улиците.
А ако се произвеждат и от материали,които се разграждат още по-добре.
mavi
mavi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by gti Пон 17 Мар 2008, 19:08

Против никак, ама никак не
gti
gti
любител
любител


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by bambolina Вто 18 Мар 2008, 10:54

ПРОТИВ
Много повече вредни емисии се отделят да се направи найлон от колкото хартия. Ако хартията остане в природата изгнива и се усвоява от почвата а найлона -НЕ. Това е най- малкото, което мога да напиша.
bambolina
bambolina
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Schatzе Вто 18 Мар 2008, 18:10

За или против найлоновите торбички? Nailonovi%20torbichkiБританското правителство заплаши, че през 2009 г. ще въведе такса върху найлоновите торбички за еднократна употреба поради липсата на видим напредък в ограничаването на тяхното ползване.

Предвид щетите, които те нанасят на природата, тъй като не се разграждат по естествен път, бихме искали да вземем нужните мерки, обявиха властите.

Ще бъде приет закон за такса върху тях, ако използването им не се ограничи в достатъчна степен доброволно, заяви британският финансов министър Алистър Дарлинг при представянето вчера на бюджета за 2008-2009 г.

Законът ще влезе евентуално в сила през 2009 г. и опирайки се на опита на други страни, би могъл да допринесе за намаляване с 90%, т.е. с около 12 млрд. броя, на използваните годишно торбички, уточни той пред Камарата на общините.

По въпроса с ограниченото ползване на найлоновите торбички Великобритания изостава от повечето държави в ЕС, а дори и от някои африкански страни и Китай, пише АФП.

Досега правителството отказваше да въведе закон за забрана, предпочитайки свободната търговия сама да избере метода за ограничаване на ползването.

През 2006 г. шотландският парламент гласува срещу заплащането на торбичките. През 2002 г. Ирландия въведе т. нар. "пластакс" от 22 евроцента на торбичка, които се внасят във фонд за опазване на околната среда. Мярката доведе до намаляване на употребата с 90 на сто.

В германските супермаркети торбичките струват между 5 и 25 евроцента, а в някои магазини се предлагат пликове за многократна употреба.

В Белгия от юли м.г. найлоновите пликове се таксуват по 3 евро на килограм. Усилията на големите магазини през последните три години доведоха до спад от 40% в използването на този вид амбалаж. Започнаха да се появяват и разграждащи се торбички.

През 1996 г. френската верига супермаркети "Льоклер" въведе първите торбички за многократна употреба, които могат да се рециклират, а от 2007 г. в хипермаркетите пликовете се заплащат.

Европейската комисия преразгледа разпоредба от 2006 г., който предвижда от 2010 г. неразграждащите се торбички да бъдат забранени.

У нас кметът на Сливен Йордан Лечков е първият българин с власт, който настоява да бъдат забранени найлоновите торбички и приканва търговските вериги да се откажат от тази опаковка.

В Кения, Руанда, Уганда и Танзания от 2007 г. найлоновите пликове са забранени. През март същата година Сан Франциско стана първият град в САЩ, забранил от началото 2008 г. предлагането на неразграждащи се торбички в супермаркетите. И Ню Йорк също смята да им обяви война.

От юни 2008 г. тънките пликове в Китай ще бъдат забранени, а плътните ще се заплащат. В края на февруари бе закрито най-голямото предприятие за производство на найлонови торбички в страната, където работеха 20 хил. души.
Schatzе
Schatzе
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by teqnstal Вто 18 Мар 2008, 21:33

Против.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by momoni Пет 21 Мар 2008, 23:14

Против.
momoni
momoni
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by jul4e Пет 25 Апр 2008, 14:48

против, страшно ме дразнят особено шумолящите, а тях ти ги дават за какво ли не и къде ли не Ядосан съм
jul4e
jul4e
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Cveti789 Пет 25 Апр 2008, 19:06

Ядосан съм против съм
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Вто 29 Апр 2008, 14:47

Категорично против.Събрала съм в къщи куп от тях.Крайно време е по супермаркетите да ги заменят с книжни!!!

За или против найлоновите торбички? M21531

За или против найлоновите торбички? Glitteryourway2305f55ejp6
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by SuNNy Съб 07 Юни 2008, 00:37

Против.
Имат си заместители съобразени с екологията.
Това чудо няма разлагане.Където го хвърлиш там си остава.
SuNNy
SuNNy
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Топ 5 начина да откажем торбичка в магазина

Писане by mamazavinagi Чет 16 Окт 2008, 23:51

Ето ти пет лесни начина да откажеш найлоново пликче в магазин, без да
те вземат за превъртял. Измислили сме по един лаф за всеки, според
случая.



Топ 5

1. Ако си много оригинален: "А имате ли жълти на червени райета? Не? Еее, жалко... тогава не искам. Тия са грозни."

2. Ако си младо симпатично момиче с минижуп: "Не ползвам пликчета",
поглеждайки към младия симпатичен младеж след теб на опашката.

3. Ако си дете: "Татко каза, че ако пак ми дадете пликче ще слезе и ще ви го нахлузи на главата."

4. Ако си симпатична баба: "Няма нужда, девойче, имам едно от
лятото на 74-та, от гедерето. Обещала съм да го оставя на внучката."

5. Ако си в аптека: "Добър ден, може ли един аспирин?", "Да ви го сложа ли в пликче?", "Не благодаря, ще си го търкалям."



Имаме и още:

6. Ако си с очила: "Не, мерси, във вестника пише да ги отказваме."

7. Ако си звезда: "Не благодаря, по договор със спонсора нямам право да нося пликчета на други марки."

8. Ако не си нищо особено: "Не благодаря, ще си взема от някое дърво."

9. Ако не знаеш защо искаме от теб да не взимаш пликчета от
магазина, а да си носиш от къщи: "Нямам право да ви казвам защо, но не
мога да приема пликчето ... ъъъ ... Някой може ли да ми помогне да си
занеса нещата до колата?"

Търкалям се от смях Търкалям се от смях Търкалям се от смях
www.chudesa.net
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by gabigabi 3399 Нед 19 Окт 2008, 12:18

Против -да ,това е моя глас
нека не замърсяваме с торби
а книжните дори са по-добри
и рециклират се дори в зори
и по всяко време отпадъци не
правете,че децата ви ще лазят
и ще се търкалят в тях-
НЕКА ДА ЗАПАЗИМЕ ЗЕМЯТА
ЗА ДА ИМАТ БЕБЕТАТА НИ КЪДЕ
УТРЕ ДА ЖИВЕЯТ В ЧИСТОТА!
gabigabi 3399
gabigabi 3399
любител
любител


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Нед 19 Окт 2008, 20:02

Против,хартиените са по-добър вариянт Евала
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Чет 30 Окт 2008, 20:24

Dani написа:Не съм много сигурна.От гледна точка на екологията съм против,но иначе пък вършат работа.
Евала
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Пет 31 Окт 2008, 10:41

Dani написа:Не съм много сигурна.От гледна точка на екологията съм против,но иначе пък вършат работа.
И аз не съм много сигурна, но тук в Русе в CBA- то, торбичките им се разграждат след време, така че и това е вариант. В анкетата гласувах с против.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Lindzi Чет 18 Дек 2008, 10:01

Твърдо Против - предпочитам хартиените или торбите за многократна употреба, та дори и от плат - имам много хубави на "Роса", те наскоро имаха промоция и за събрани капачета от мляко, даваха по една еко-торбичка.
А ето и защо не желая найлоновите:

Защо са вредни за околната среда
?
На първо място, за производството им се използва петрол – невъзобновяем енергиен ресурс и голям замърсител.

Те не се разлагат, не можем да ги върнем обратно в кръговрата на
веществата в природата. Независимо дали се намирате в голям град или в
село, няма начин да ходите 5 минути пеша, без да видите поне една
изхвърлена мръсна найлонова торбичка. Те вече са навсякъде. Засега не
са чак застрашително много, но ако продължаваме да изхвърляме, без да
събираме и да произвеждаме, без да рециклираме...

Сигурно поне веднъж ви се е случвало, докато ходите по улицата, в
краката ви да се оплете мръсен найлон. Отвратително усещане. А ако беше
така всеки ден? Или по няколко пъти на ден?

Особено в градовете, смешно-трагични са дърветата, накичени с
найлонови торбички. Не искам след години децата ми да ме питат защо в
буквара не пише, че кестенът ражда освен кестени през есента и
найлонови торбички през лятото. Искам също, след години пак да
използвам асансьора, а да не се пускам с шейна по стигналата до седмия
етаж планина от найлонови боклуци.
Много трудно е хората сами, доброволно да извадят найлона от живота си.
Има много неща, които не зависят от тях. Ако в магазина поискате от
продавачката да не ви слага покупките в торбичка, тя насила ще го
направи – така й е наредил шефът. Ако търговецът сам престане да
предлага найлонови торбички, ще загуби клиентела – хората са отвикнали
да си носят пазарски чанти и ще ходят там, където им дават такива за
еднократна употреба. Ако ли пък магазинерът избере да бъде “еко” и
започне да купува хартиени торбички или такива от разградима пластмаса
(които както всичко “еко”, са по-скъпи), ще трябва да прави повече
разходи, които няма да бъдат компенсирани от каквото и да е.

Затова мисля и че има нужда от малко намеса и поемане на отговорност от държавните институции.

Извадки от Аз-жената

Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Дени :) Нед 04 Яну 2009, 17:24

Против, но с тия хартиените...ддз....
Попринцип съм ПРОТИВ!
Дени :)
Дени :)
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Съб 21 Фев 2009, 18:14

Против съм само по отношение на замърсяването на околната ни среда! Голяма усмивка Е......обаче съм силно "ЗА" понеже съвсем скоро открих прекрасен начин да ги оползотворявам-плета си чанта за лятото dance
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Съб 21 Фев 2009, 18:43

avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by qna_georgieva Нед 01 Мар 2009, 23:34

Против!
qna_georgieva
qna_georgieva
любител
любител


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by mariela82 Пон 06 Апр 2009, 07:48

Dani написа:Не съм много сигурна.От гледна точка на екологията съм против,но иначе пък вършат работа.
На същото мнение.Когато мога не взимам торбичка.
mariela82
mariela82
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Lindzi Пет 10 Апр 2009, 15:02

Знаете ли, че си ги плащате все пак тези торбички. Колко по добре е да ходите с ваша - то капка по капка - вир става.
Аз ги употребявам за кошчетата, но иначе купувам от черните чували.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Гост Пет 15 Май 2009, 08:43

ПРотив съм!Купила съм си от плат и си ходя с нея до магазина.Вземам ,ако са ми свършили торбите за боклук.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

За или против найлоновите торбички? Empty Re: За или против найлоновите торбички?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите