Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Да слушам или да не слушам?

Go down

Да слушам или да не слушам? Empty Да слушам или да не слушам?

Писане by bambolina Чет 02 Апр 2009, 19:50

Да слушам или да не слушам? Zx450y250_699391

Да взимаме важните решение в живота си сами е повече от задължително. Да избираме как ще управляваме парите си - също (помислете за клиентите на Бърнард Мейдоф). Сканирането на мозъчната дейност на хора, решаващи как ще постъпят с парите си в присъствие на финансов експерт, обаче разкрива, че дяловете на мозъка, отговорни за избора и предвиждането на вероятностите, намаляват значително своята активност, ако е наличен авторитетен съвет.

С други думи, човек в голяма степен губи своята самостоятелност, когато има кой да му дава квалифицирани съвети. Това подсказват резултатите от експеримент на учени от университета Emory в САЩ, публикуван в списанието с отворен достъп PloS One.

Мозъчната дейност на участниците в изследването е наблюдавана чрез функционален магнитен резонанс, докато те са решавали дали да заложат

някаква сума на сигурно, или да я рискуват, но с вероятност за по-висока печалба. Методът за наблюдение позволява да се види кои дялове на мозъка са активни, тоест действат при определено действие.

В едни случаи участниците са били оставяни сами да взимат решенията си, като на екрана пред тях се е изписвало, че съвет не е наличен. Тогава дяловете от мозъка им, отговорни за избора и предвиждането на вероятностите, са били много активни, тоест хората реално са решавали сами. В другите случаи на екрана пред доброволците е излизало съобщение, че специалист ги съветва как да постъпят с парите си в дадената ситуация - да приемат ли инвестицията, или да я откажат. Дори преди да решат дали да последват съвета или не, мозъчната активност, характерна за решаването и преценката, силно намалява.

Тези резултати показват, че човек е много склонен да спре да поема отговорност за решенията и постъпките си в присъствие на авторитет поне в случая на финансовите операции. Както обаче може би сме забелязали, това е вярно и за много други области на живота.

Подобна интерпретация на изследването обаче би могла да бъде заблуждаваща. Всички експерименти са извършвани в рамките на много кратък времеви период, като участниците е трябвало да вземат своето решение за три до пет секунди. В реалния живот мнозинството от нас прекарват много повече време в умуване как конкретно да постъпят с парите си. В повечето случаи също така, ние се съветваме с повече от един "авторитет", преди да формираме преценката си. Надали някой гледа икономическо предаване по телевизията с ръце върху клавиатурата и веднага щом чуе някакво мнение, инвестира парите си.

И все пак никой не може да каже в кой момент и за колко време реално се взима едно решение. На мнозина се е случвало в рамките на миг да изберат алтернативата, която доскоро им се е струвала неразумна или рискована. Каквото и всъщност да се случва в главите ни, изследването на екипа психолози и икономисти ни подсказва да внимаваме повече, преди да обявяваме някой за авторитет, и повече да ценим и съхраняваме самостоятелността си в мисленето и преценката.

www.dnevnik.bg
bambolina
bambolina
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите