Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

+10
petia_18
iletoili
Tiny
cveti555
mamazavinagi
деси
teqnstal
Schatzе
Dani
nellyyy
14 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty КАК СЕ ЧИСТЯТ ЛЕКЕТА.ПО-ДОБРА ГРИЖА ЗА ОБЛЕКЛОТО

Писане by Гост Сря 23 Сеп 2009, 16:18

ЗА БЛАЖНИ ПЕТНА ИЗПОЛЗВАМ ТЕСТ ГЕЛ /НАМАЗВАМ ПЕТНОТО И ОСТАВЯМ ДЕН ДВА/,НО ОЩЕ ПО-ДОВОЛНА СЪМ ОТ МЕГЛЬО,ПРЪСКАШ ,СТОИ ЕДНА НОЩ И ПЕРЕШ.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by Lindzi Сря 23 Сеп 2009, 16:47

За петна от ръжда - с кока-кола, но за химикал ... Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 749287
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Сол и лимонов сок срещу петна от плодове и вино

Писане by Lindzi Сря 14 Юли 2010, 22:03

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Coutrylife
Петната от напитки или шоколадови изделия са винаги най-неприятни, тъй като е трудно да се отървем от тях, особено ако дрехата или плата на дивана са произведени от синтетични материи.

Пресни петна по дрехите от червено вино или ягоди се поръсва само един дебел пласт сол. Изчакава се 10 минути, след което се изплаква с хладка и чиста чешмяна вода. Използването на сапун в този случай не се препоръчва.

Ако изцапате дрехи или други тъкани от памук, намокрете зацапаното място с лимонов сок. След което посипете сол. А след това изплакването на дрехата, я оставете да изсъхне на открита слънчева светлина.

На цветни материи петната от плодове могат да бъдат отстранени с кисело мляко. Покрийте мястото на замърсенита дреха с мляко, което оставете да престои няколко минути. След това старателно изперете без препарати и изсушенете.

Като правило след всяко гости върху покривката ви остават следи от различни напитки и невинаги е възможно да се отървете от тях.

Но има все пак начини, с които да опитате да премахнете трудноизпираеми петна от любимата си покривка. Петно от червено вино внимателно се овлажнява с вода, след което поставете покривката в студена вода с глицерин. Изплакнете във вода с оцет. Оставете покривката да изсъхне в добре проветрено помещение.

Източник
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by BENI66 Пет 03 Дек 2010, 16:16

Здравейте! Много интересна тема и много поучителна и полезна. Аз искам да попитам дали някои знае как се махат петна от моторни масла и горива, че до сега опитах всичко но нищо не ми помогна.
Ще съм много благодарна ако някой ми даде информация.
BENI66
BENI66
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by Lindzi Пет 03 Дек 2010, 18:37

BENI66 написа:Здравейте! Много интересна тема и много поучителна и полезна. Аз искам да попитам дали някои знае как се махат петна от моторни масла и горива, че до сега опитах всичко но нищо не ми помогна.
Ще съм много благодарна ако някой ми даде информация.

Според мен един път стане ли белята с леке от моторно масло или гориво, няма изчистване. Ако е прясно петното, не старо, тогава може да се третира с кока-кола (която разяжда - използва се ефективно за изчистване на ръжда), Вениш или крем за бръснене "Каро" - колкото и да звучи налудничаво, помага много.
Но тъй като пишете че сте ги третирали петната и предполагам че са стари, поне аз не съм чувала друго ефикасно средство.
Тениската на мъжлето бялата успях да изичистя с Белина, но цветната - отиде на боклука.
Ако попадна обаче на нещо ново, ще пиша.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by Lindzi Пет 03 Дек 2010, 18:40

Намерих нещо интересно от "Полезни съвети и рецепти за всички" Петър Миладинов Държавно издателство "Техника" София 1984 г.

"
...

Рецепта 177 Почистване на петна от гас

Петна от гас върху всякакъв вид бели тъкани се почистват, като се посипят със сух хастърган тебешир или магнезиев окис, или каолин на прах, оставят се да престоят 2-3 дни и се изчеткват с мека четка.
Петна от гас могат да се почистят и с бензин.

Рецепта 178 Почиставане на петна от нафта

Петната от нафта се изтриват с тампон, напоен с лек бензин.
Върху плътни текстилни изделия и зимни дрехи петната се почистват, като се намажат с гъсто тесто, приготвено от 20 г суха бяла глина или каолин на прах, 20 г 95%-ен чист спирт (или обцветен спирт за горене) и 20 смкуб. дестилирана или дъждовна вода. Глинената корица се оставя да изсъхне, след което се изстъргва и мястото още веднъж се покрива с нов пласт от сместа. Това се повтаря, докато по нея не се забелязват повече мазни остатъци. Тъканта се изчетква от останалия по нея прах.

Петна от неизвестен произход
Почистват се по една от следните рецепти:

Рецепта 179 Петна върху бели тъкани

Приготвя се смес от 8 г 10%-ен амонячен разтвор, 4 г хастърган сух бял сапун на прах, 2 г сода за пране, 2 г боракс, 10 смкуб. спирт и 200 смкуб. дестилирана или дъждовна вода. Петната се намокрят с четка, потопена в силно разбитата смес, след което се почистват със суха мека кърпа и се изплакват със студена вода. Подсушават се със сухи хлебни трохи или със талк.


Рецепта 180 Почистване на петна върху всички видове тъкани

Петната се обработват със смес от 10 г 10%-ен амонячен разтвор, 6 г ацетон и 40 г сапунен спирт по начина описан в рецепта 179.


Рецепта 181 Почистване на петна от неизвестен произход

Петната се почистват със смес от 10 г 90%-ен спирт, 10 г етер и 16 г боров терпентин. Обработват се по начина, описан в рецепта 179.

...
"
Край на цитата.
По принцип рецептите от 42 до 185 се рецепти за почистване на петна от каквото се сетиш върху каквото се сетиш.

Ако потърсиш някой съсед може да има книга с подобни съвети.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by BENI66 Пон 06 Дек 2010, 08:15

Благодаря за отговорите! Ще опитам това което сте писали дано нещо помогне. Ще пиша за резултата.
BENI66
BENI66
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by amanda12 Вто 17 Юли 2012, 12:26

Имах петно от лютеница върху памучна блуза, което изчистих с препарата Spot. Преди това пробвах да го изчистя със сапун против петна Gallseife на Denk mit, почти нямаше ефект, след това го напръсках със спей за петна Vorwaschspray на фирма Denk mit (продават ги в магазини "dm")- също почти без ефект. Посъветвах се с майка ми и тя ми препоръча да го напръскам с обезмаслител Меглио-остана съвсем бледа следа, но се заканих,че ще го изкарам изцяло, много си харесвам синята блузка и искам да си я нося. Накрая се посъветвах с Гугъл и доста хора препоръчваха препарата Spot в розово шише за около 2 лв. С него не остана и следа от лекето от лютеница.Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 98163
amanda12
amanda12
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by Lindzi Съб 11 Авг 2012, 23:48

Интересно, ще опитаме тогава и този препарат. Много благодаря.
Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Dotore%5B121%5D
С настърган картоф малко настърган сапун и подходяща четка, можете да почистите килима, като оставите разтвора да действа около половин час, след което оставяте килима на проветриво място, да изсъхне или събирате излишната вода с прахосмукачката, ако има такава функция.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото - Page 2 Empty Re: Как се чистят лекета. По- добра грижа за облеклото

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите