Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Музиката и работният процес

5 posters

Go down

Музиката и работният процес Empty Музиката и работният процес

Писане by Lindzi Нед 01 Ное 2009, 10:24

Слушането на музика по време на работа е предпочитано от много млади хора. Как влияе музиката на работния процес? И има ли значение дали избираме Пол ван Дайк, Селин Дион или Моцарт?
Музиката и работният процес 11615
Има професии, които физически не позволяват слушането на музика по време наработа. За много от хората, които работят в о фис обаче, това е напълно постижимо занимание.

Не е учудващо, че вече има проведени проучвания за ефекта от слушането на музика докато работим. Има основно два вида хора – такива, на които им влияе добре и такива, на които им действа разконцентриращо. 32% от служителите, чиято работа позволява, слушат музика на работа. 90% от тях усещат положителен ефект върху резултатите от работата и продуктивността си.

След направени проучвания се стигнало до извода, че разликата в продуктивността от преди и след слушането на музика по време на работа е между 6% и 10% в полза на работния процес под звуците на музика. Друг интересен извод е, че музиката увеличава удовлетворението от положения труд. В края на работния ден човек не се чувства толкова затормозен, както обикновено. Настроението и тонусът през целия ден са на ниво и по-рядко се получава следобедната сънливост. Музиката повишава концентрацията поради факта, че изолира околния шум и ни откъсва от обкръжението.
Сами се досещате, че това не е подходящо занимание за всички професии.
Музиката и работният процес 11615_2
Какво трябва да знаем за слушането на музика по време на работа?

  • Най-важно е използването на слушалки.
    Изследователите твърдят, че има огромна разлика между слушането на музика от всички в офиса и индивидуалното слушане на всеки един от служителите. Колективното слушане има по-скоро разконцентриращ ефект.

    • Избирайте позната за вас музика. Непознатата музика действа разконцентриращо и задържа вниманието по-скоро върху музиката отколкото върху работния процес.



  • Най-добре е да слушате музика без текст или, ако е с текст, да не си концентрирате вниманието върху него или върху значението на думите. Важен е ритъмът.

  • Бързата ритмична музика е подходяща за забързване на темпото, докато вършите механична работа.


  • Нежната, бавна музика (но не прекалено) е подходяща за креативна работа.


  • Най-добър ефект върху работния процес ще има любимата ви музика.
    Причината е, че ви е позната и не се концентрирате върху нея, повдига ви настроението и ви кара да се чувствате комфортно и много по-уверени.
Музиката и работният процес 11615_1

Ефектът Моцарт


Ефектът Моцарт е базиран на група изследвания, според които слушането на музиката на Моцарт подобрява концентрацията, паметта и подготовката на децата, учениците и студентите. Направени са много проучвания, които категорично сочат тези резултати. Някои по-широки тълкувания на изследването твърдят, че слушането на Моцартовата музика прави децата по-умни и развива интелекта им като цяло. Ефектът Моцарт се усеща дори само при петнадесет минутно слушане на ден на музиката на Моцарт. Музикалните критици и учените твърдят, че ефектът Моцарт може да се постигне и с друг вид класическа музика, но не със същия успех.
Някои учебни заведения го използват като методика в образователната си система. Ефектът се получава не само при деца, но и при възрастни хора.
Основната критика срещу ефекта Моцарт е, че има краткотраен ефект, т.е. оказва благоприятно влияние на мозъчна дейност в момента, когато слушате музиката и известно време след това, но не повдига цялостното интелектуално ниво на човек.
Щом при 90% от хората слушането на музика действа положително върху работния процес, значи най-вероятно
ще ви помогне и на вас. Струва си да опитате.

rozali.com
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by деси Нед 01 Ное 2009, 19:15

Незнам проучвания,експерименти,но ако си касиер как ли би работил едновременно с пари и да слушаш хеви метъл например. Хммм
Всичко зависи какво работиш и до колко би се средоточил с музика или без.
Все пак мое мнение.
деси
деси
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by Tedi_Viki Пет 08 Яну 2010, 10:29

Здравейте аз работя като печатар на ароматизатори. При нас във цеха постоянно звучи музика и някакси работата върви по добре. Слуша се радио 1 рок радой Музиката и работният процес 6_14_12629392850.34191500_3_2_14522.833333333_000000_eec1dbc5d4cf20d3ccdfcedec9c3c520
Tedi_Viki
Tedi_Viki
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by Lindzi Пет 08 Яну 2010, 10:55

И аз на музика работя по- добре, спокойно ми е и весело на душата.
А вида музика вече зависи от нас самите, не е казано да слушаме всички едно и също. Например тези на Елвис Пресли ме влудяват и се изнервям, но на Ингрид Куп примерно..е друго нещо.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by Tedi_Viki Съб 09 Яну 2010, 17:56

При нас това е кофти че шефа определя какво ще се слуша. Например той не слуша алфа радио и на нас не дава.
Tedi_Viki
Tedi_Viki
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by KALI Сря 16 Юни 2010, 23:14

Аз много обичам да слушам музика като работя
KALI
KALI
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by pumpal21 Пон 21 Юни 2010, 01:31

докато бях на работа винаги съм слушала музика.с шефа имахме малки проблеми,но когато застанаха и други зад гърба ми нещата се пооправиха.действало ми е винаги отпускащо,колкото и да съм била напрегната
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

Музиката и работният процес Empty Re: Музиката и работният процес

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите