Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

+9
Bubsi
Schatzе
bambolina
iva
teqnstal
mamazavinagi
mavi
Dani
cveti555
13 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by cveti555 Пет 21 Мар 2008, 16:05

Какво мислите за тегленето на кредити?
Бреме ли са за финансовото състояние,или начин да имаме всичко на момента?
Теглили ли сте кредити? Или тепърва възнамерявате да го направите?
Тук е мястото да оплюем всички неверни реклами за банките.
И изобщо мисля,че ще ни е от полза да споделим личен опит,за да не си чупим токовете,в излишно обикаляне на калпави банки!
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Dani Пон 24 Мар 2008, 01:52

Ами ние постоянно изплащаме нещо.Защо да набиваш толкова пари в брой,като може спокойно да си вкарваш ежемесечните вноски.А кредит съм теглила 1 път.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by mavi Пон 24 Мар 2008, 10:58

Нито съм теглила кредит,нито съм изплащала нещо.За кредит
съм се замисляла,но не съм теглила.Предпочитам да плащам
кеш,не обичам да съм длъжница,но не се знае никога не е късно.
mavi
mavi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by mamazavinagi Пон 24 Мар 2008, 11:58

mavi написа:Нито съм теглила кредит,нито съм изплащала нещо.За кредит
съм се замисляла,но не съм теглила.Предпочитам да плащам
кеш,не обичам да съм длъжница,но не се знае никога не е късно.

Все едно че аз съм го писала- досега не ми се е налагало. Винаги в кеш сме плащали всичко, което сме си купили за квартирата, в която живеем от как се роди малката.Но както и Мави казва никога не е късно, не се знае някой ден за жилище може да ми послужи. И аз не обичам да дължа на някого, пък камоли на банка. Голяма усмивка
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by teqnstal Вто 01 Апр 2008, 00:25

Да аз съм за кредитите.Не всеки има възможност да си позволи това което му е нужно.Особенно когато единият от семейството не е на работа. Тъжен
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by mamazavinagi Нед 04 Май 2008, 19:05

Скачат лихвите по ипотечните кредити







Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! 0000050004-article
Снимка: БГНЕС
Близо
70% от кредитополучателите в България са потърпевши от покачването на
лихвите по жилищните кредити, съобщи Тихомир Тошев - изпълнителен
директор на консултантката компания КредитЦентър.

От април потребителите ще трябва да плащат по-високи месечни вноски,
като най-сериозна ще бъде разликата при левовите задължения.

По данни на компанията към днешна дата 15 на сто от хората, които са решили да облекчат плащанията по ипотечните кредити, избират това да стане чрез рефинансиране, а останалите предпочитат предоговаряне на заема.


70% от ползващите ипотечен кредит потърпевши от по-високите лихви*




Близо 70% от кредитополучателите в България са потърпевши от покачването на
лихвите по жилищните кредити, съобщи на пресконференция Тихомир Тошев -
изпълнителен директор на консултантката компания КредитЦентър.
От април потребителите ще трябва да плащат по-високи месечни вноски,
като най-сериозна ще бъде разликата при левовите задължения.
По данни на компанията
към днешна дата 15 на сто от хората, които са решили да облекчат
плащанията по ипотечните кредити, избират това да стане чрез
рефинансиране, а останалите предпочитат предоговаряне на заема. Според
компанията до края на годината се очаква броят на избралите
рефинансиране да достигне 25 на сто.
Най-засегнати са старите ипотечни кредити, където ръстът на лихвите
се движи от 0,25 процентни пункта до над 1,50 процентни пункта.
По данни на компанията средният размер на изтеглените кредити в
страната е 44 170 евро, като най-активните кредитополучатели са хората
на възраст между 25 и 35 години (общо 44,46% от всички, получили
кредит). Следват тези на възраст между 35 и 45 години (27,16%). Делът
на 18-25-годишните е 12,34%, а на хората над 45-годишна възраст –
16,04%.

Общо 40% от потребителите, изтеглили
ипотечен кредит, са с месечен доход между 750 и 1500 лв., 33% - с между
1500 и 2500 лв. Доходи от над 2500 лв. имат 16% от домакинствата с
ипотечен кредит, а 11 на сто имат доходи под 750 лв.


Срок на изтеглените ипотечни кредити – март 2008 г.
До 10 години 1,34%
10 до 15 години 8,64%
15 до 20 години 23,47%
20 до 25 години 23,45%
Над 25 години 32,10%


% на финансиране - март 2008 г.
До 40% 2,00%
40% - 50% 4,00%
50% - 60% 10,00%
60% - 70% 12,00%
70% - 80% 22,00%
80% - 90% 37,00%
90% - 100% 13,00%


*Актуализирано към 12:30 часа
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by teqnstal Пон 05 Май 2008, 01:44

Да така е Туци но понякога се налага.
teqnstal
teqnstal
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by iva Съб 17 Май 2008, 08:06

Момичета от тези банки ми е запушила главата в последно време Шокиран Но с две бюджетни заплати (еле тази на мед. сестра)не можеш да си позволиш да пестиш за нещо по голямо.Всички големи електроуреди сме си взели на лизинг, ана всичкото отгоре сега имаме и по голям кредит за ремонт.Ами тези неща са необходимото зло,в нашия живот. Хммм
iva
iva
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by bambolina Съб 17 Май 2008, 09:23

"внася ,внася .. ама после пак ги тегли ....."

Поне 3 потребителски сме теглили и на лизинг сме купували -3 климатика , пералня , печка ... плащаш лихви като луд ама ... няма начин налага се ...
bambolina
bambolina
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Schatzе Съб 17 Май 2008, 17:31

Единственото неща, което е на кредит е апартамента, който взехме преди 3 години. Друго не сме си купували. Пък и той моя мъж е много против кредитите. И честно казано - как се нави за този - не знам. Сигурно защото нямахме друг избор. Чеша се по главата
Schatzе
Schatzе
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Лесни ли са „лесните кредити”?

Писане by Dani Вто 07 Окт 2008, 00:47

Лесни ли са „лесните кредити”?

Бърз кредит, кредит срещу лична карта, кредит без доказване на доход

Предпоставки за появата на бърз кредит и кредит срещу лична карта

Напоследък на фона на силната конкуренция на банковия пазар за банките става все по-трудно да постигат по-големи пазарни дялове и съответно удоволетворение на техните акционери. Разбира се това от своя страна облагоприятства клиентите. Тъй като банките нямат голям избор по отношение промени в цените на своите продукти, те прибягват до маркетингови похвати и иновации в стремежа си да удоволетворят потребителските нужди до максимална степен.

По тази причина някои банки, след като преразгледаха своите правила, при които отпускат кредити решиха да представят на пазара два нови продукта – „Бърз кредит” и „Кредит срещу лична карта”, както и продължиха да развиват своите продукти „Без доказан доход”.

Информацията, която залива клиентите често води до желания ефект и голяма част от населението се насочва към съответната банка, за да се възползва максимално от изгодното предложение.
Самите наименования на кредитите биха довели даден потенциален клиент до мисълта, че за да кандидатства за такъв кредит не е необходимо наличието на трудов договор и доказване на трудови доходи. Често това води до разочарование, след като стане ясно, че всъщност не е така.

Що е то „Бърз кредит”?

Важно е да се отбележи, че независимо от типа и наименованието на потребителския кредит, условието за наличие на постоянен трудов договор остава задължително.

Бързият кредит не означава, че няма да Ви бъдат изискани документи, доказващи Вашите доходи, а че ще получите решението на банката в рамките на 24 ч. (средно около 4 дни в обичайните случаи).Разбира се тази бързина се заплаща от клиента под формата на по-висок лихвен процент по кредита. Ще го забележите при сравнение на ГПР (годишния процент на разходите).

Подобен вид кредит е примамливо предложение за всеки заемател и банките проявили по-голяма активност вече отдавна го предлагат.

Доказване на доход при кредит без доказване на доход

Мисълта, че банката може да отпусне заем, без да изиска удостоверяване на доход е мисъл блазнеща много кандидати за такъв. Подобни предложения са сред първите, които попадат в полезрението им, но едва при самото кандидатстване се разкрива реално какви са изискванията. Често се случва при кандидатстване за кредит клиентът да не може да докаже официално доходите, които получава или те да са прекалено ниски. Разбираемо е в този случай той да се насочи към оферти, където изискването за доход „не е водещо”. Дали, обаче, реално съществуват такива предложения? За жалост, не съвсем. И до този извод можем да стигнем, ако се поставим на мястото на банката. Нека всеки си отговори сам, ако той е банка, би ли отпуснал кредит на клиент, без да се поинтересува дали, колко и какви доходи има, ще може ли да му върне парите в този случай и т.н. Едва ли някой ще се съгласи да даде пари просто така.


Казано с думи прости, кредитът без доказан доход не означава, че банката не се интересува от дохода Ви, а именно, че не можете да го докажете. Това са оферти точно за клиенти, които освен официалния си доход получават и неофициален, който обаче, не могат да удостоверят.
И пак да повторим, за да е ясно - основно изискване си остава представянето на удостоверение от работодател относно размера на трудовото възнаграждение, както и копие на трудов договор.

Потребителския кредит срещу лична карта

Характерното за потребителския кредит срещу лична карта е, че се изисква кредитоискателят да има минимум 6 мес. трудов стаж на безсрочен (постоянен) трудов договор при настоящият работодател към датата на кандидатстване за кредит и възраст минимум 18 години. И отново да не забравяме – независимо от облекчената процедура, доказване на доход се изисква.

Този вид кредит е подходящ за кредитополучатели, които са регистрирани в НОИ, но не могат да докажат реалния си доход дори чрез служебна бележка. Клиентът декларира доход, който банката приема до определен размер в зависимост от местоработата.

Необходимостта от наличието на трудов договор

Всеки кредитополучател, би се замислил върху изискването за постоянен трудов договор, въпреки търговските наименования на тези кредити. Действително ако всеки се постави на мястото на съответната банка, възниква и въпроса: Как да се намали риска за банката, като в същото време се увеличи печалбата на фона на удоволетворени клиенти?
Следователно наличието на горепосочените изисквания не би трябвало да е изненада за потенциалните клиенти.



Женя Петрова
Анализатор потребителски финанси
„МОИТЕ ПАРИ” - Българският Финансов Пътеводител
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by cveti555 Вто 07 Окт 2008, 14:00

Да взема и аз да се включа вече. Теглили сме три кредита,потребителски. Купували сме техника на изплащане.Имам и три кредитни карти! Верно лихвите са големи,но без тези кредити нямаше да имаме нито къща,нито обзавеждане! За съжаление е така Усмивка
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by mamazavinagi Вто 07 Окт 2008, 14:03

На мен и семейството ми скоро щени се наложи да теглим кредит, защото има малка вероятност да ни продадат жилищата, в които сега живеем под наем. Но ще му мисля, като дойде момента. Голяма усмивка
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by cveti555 Вто 07 Окт 2008, 14:16

Туци ,по принцип не е толкова страшно.Притесненията са само първия път.Само да има живот и здраве да бачкаме че да си ги плащаме.
Не е толкова страшно да се изтегли кредит! Като се има предвид,че във всички цивилизовани държави се живее на кредит.Сега някой може да иска да ме обори че ние не сме от тези държави,но позволете ми да не се съглася! Можем да изтеглим кредит,според възможностите си.Да си направим сметка каква вноска можем да плащаме.В другите държави,също се плащат лихви и то не малки.Така че нещата са си специфични за всяка страна!
Аз съм за кредитите!
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by mamazavinagi Вто 07 Окт 2008, 14:20

Да миличка, съгласна съм с теб, но в момента онова с яслата ме притеснява, аз от бачкане не се плаша и знам, че можем да плащаме вноски всеки месец, но всичко зависи от това и аз да съм на работа, а не само мъжът ми, защото в момента, ако кажат да ги продадат и увяхваме, ако не вземат малката декември.
Зима- сметките за тока са блаааааааааааааааааааааааа...., надявам се, че ме разбираш и ти. Намигане
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by cveti555 Вто 07 Окт 2008, 14:26

Аз напълно те разбирам! А малката ще я вземат,така ми се дава "отгоре" Голяма усмивка ще видиш че нещата ще станат точно,както трябва!
Аз се изказах,за да ти дам кураж,че всъщност взимането на кредит не е чак такова бреме.Още повече ако го вложиш в нещо смислено Усмивка
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Bubsi Сря 08 Окт 2008, 09:58

Сега се разправявм с тея ш...ний...не стига, ще лихвите високи и се вдигат, не стига че връщаш 2 пъти повече и даже отгоре малко, не стига че се заробваш за цял живот, па и хиляди изисквания ...доказани доходи...Бе на всички е ясно , че взимаме повече от това на колкото ни осигуряват...кво ми дрънкат глупости иначе дали ще кандидатсвам за такава сума, ако не мога да покрия вноските Такива приказки да н Искам да им цакам, а те се правят на 2 и половина....дано ни отпуснат кредит, че иначе или на улицата или 5ма души в 2стаен Рева та се късам
АМа няма пък, ЩЕ СТАНЕ щото ще ги взривя всичките по тея банки. Ние сме млади и да ни отпускат парите, чееееееее Въртят ми се едни ми Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! 691628 heaven
Bubsi
Bubsi
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Банките вдигат лихвите по всички кредити

Писане by mamazavinagi Пет 10 Окт 2008, 22:47

Финансовите институции затягат и отпускането на кредити

Голяма
част от българските банки решиха да увеличат лихвите по ипотечните
кредити. Най-голямо е поскъпването на левовите заеми с между 1 и 2
процента. Кредитите в евро ще поскъпнат с до 1%. Новината идва ден след
решението на Европейската централна банка да намали лихвения процент в
еврозоната.

Увеличаването на лихвените проценти се дължи на
по-скъпия ресурс в лева и в евро, които банките си обменят, за да го
предоставят под формата на кредити на своите клиенти. Според кредитните
консултанти различните банки правят увеличение в различна степен.
Левовете остават най-скъпи, като средната лихва на пазара в момента е
около 10 на сто. 8% е цената на заемите в евро.

"За един среден
кредит от 50 000 евро, значи вноската, която плащаха до момента е 370
евро, ще отиде на 400-410 евро", обясни Тихомир Тошев, Председател на
асоциацията на кредитните консултанти.

Това е ако заемът ви е
нов. Но ако имате стар, покачването на лихвата ще е по-малко.
Еврокредитът ще се оскъпи с между 0.3 до 0.75 на сто, а левовият от
половин до един процент.

"За първи път на пазара тенденцията се обърна и в момента лихвата за нови клиенти става по-висока, отколкото за стари".

Очакването
на пазара е това да е последното увеличение на лихвите до края на
годината. Банките обаче затягат отпускането на кредити. Така например
вече има отказ на някои от тях да финансират покупки на панелни жилища.


Логиката е, че вече има достатъчно много ново строителство и
хората, които искат да си купят апартамент, могат да не вземат панелка.
Други банки обаче продължават кредитирането на тази част от пазара.
Повишават се и изискванията си към кредитополучателите.

"Ново
условие е увеличаване на процента на самоучастие. 80-90% отпускаха като
кредит преди. Сега този процент ще падне до около 70-80 на сто".

Кредитните
съветници смятат, че вече е важно за обслужването на вашия кредит вече
да отиват не 50, а едва 40 на сто от вашия доход

Една от
мерките, които задължително ще се изискват от банките, е всеки, който
иска да получи кредит, да има гарантиран доход. Възможността да се
получи кредит без такъв, ще се окаже нула.
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Младите семейства с ипотечни кредити ще ползват облекчения

Писане by mamazavinagi Чет 18 Дек 2008, 13:13

Сумата от годишните данъчни основи ще се намалява с направените през
годината лихвени плащания върху първите 100 хил. лева по ипотечни
кредити

Родните депутати решиха младите семейства, които имат ипотечен кредит до 100
хиляди лева да ползват данъчни облекчения. Звучи добре, нали? Да, но
само на пръв поглед.

За пореден път родните политици доказаха, че мисленето не им е
най-силната страна. Чудя се след като са решили да правят промени, що
не ги направиха като хората?! От промените ще могат да се възползват
САМО семейните двойки, които имат ипотечен кредит до 100 хиляди лева и
не са навършили 35 години. Уж узакониха съжителството на семейни
начала, а двойките, живеещи по този начин нямат право да ползват
данъчното облекчение. Другото много дразнещо изискване е възрастовата
граница. Защо хората, навършили и прехвърлили 35-те да не могат да се
възползват от облекченията? На мен тези промени ми намирисват на
дискриминация!

http://news.netinfo.bg
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by cveti555 Чет 18 Дек 2008, 14:32

Браво,браво! Страхотно! Ееее,ама вие какво искате,не мога да разбера?
Ми ще се жените по младички,подчертавам-ще се жените!
Не искате? Ама няма не искам,ще сключите брак и това е! И До 35години!
Не стига че държавата като майчица се грижи за вас,ами сте с претенции! Айде де!


П.П. Извинявам се за шеговития си пост(темата е сериозна) но не мога иначе.Просто в последно време от всеки новоприет закон на правителството,ме избива на идиотизъм girl_werewolf
cveti555
cveti555
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Lindzi Чет 18 Дек 2008, 16:09

Кредит не сме теглили, според мен и моя съпруг, си е адски голяма набудка - лихвите са огромни и покупката излиза златна.
На сметка са заемите от банките - е ние сме в трети заем мисля - един за кухненско обзажвеждане, един за колата и един за операция.
За момента е поносимо връщането на заема.
Само лихвите да не се покачват, и всички щяхме да сме щастливи и диви.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Жилищните кредити поскъпват

Писане by Cveti789 Сря 21 Яну 2009, 15:26

Жилищните заеми в левове и евро поскъпнаха с около 30% за една година. През януари м.г. лихвата и таксите по кредитите в левове са били 8.29%, а през декември - вече 11.03%. За заемите в евро процентът се е качил за една година от 7.6% на 9.9%.
Така цената на кредита се е върнала на високите си нива от края на 2005 г., съобщава вестник "Сега".

Статистиката на лихвите по най-изгодните продукти на банките оповести вчера финансовият сайт "Моите пари". 2008 г. ще се запомни с трите големи вълни на поскъпване на заемите.
Първата беше през пролетта, втората - през юли, а третата - през октомври. Половината от поскъпването за цялата година, т. е. 12-14%, стана именно през октомври, който беше най-черният месец на финансовите пазари. Някои банки, като Райфайзенбанк например, вдигаха лихвите всеки месец от октомври насам, понякога правеха повишения по 3 пъти на месец. При потребителските кредити положението е не по-малко драматично, защото лихвите само през октомври се качиха с 3-4%.
Финансистите като цяло са на мнение, че повишаването на лихвите вече е стигнало горната си граница, но все още е рано процентите да тръгнат надолу.
Наскоро финансовият министър Пламен Орешарски заяви, че фундаменталните предпоставки за поскъпването на кредитите за частния сектор са почти изчерпани и затова той очаква намаление на лихвите, но не уточни кога. Анализаторът от "Моите пари" Иван Стойков също смята, че поскъпването на заемите едва ли ще продължи, но заради задълбочаването на икономическата криза подобряването на банковите оферти се отлага.
Факт е, че нищо не може да накара родните трезори да подобрят условията по заемите, въпреки че в края на годината междубанковите лихви на българския пазар паднаха чувствително. Индексът Леония например от 6.13% в края на ноември се понижи до 4.04% на 19 януари.
В резултат основният лихвен процент (ОЛП) от 1 януари беше намален с 0.6%. Отделно след сериозното редуциране на минималните резерви през декември и януари БНБ освободи на банките между 2.5 млрд. лв. и 3 млрд. лв.
Това обаче засега не се е отразило в офертите на трезорите към потребителите. Само една от общо 15 изследвани банки - ПроКредит банк, е подобрила условията за жилищни заеми през декември. Намалението на лихвите и таксите за нейните кредити е с 0.41% за заемите в левове и с 0.90% за тези в евро

http://business.actualno.com
Cveti789
Cveti789
Модератор
Модератор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Задължават заложните къщи да искат ЕГН за заем

Писане by mamazavinagi Чет 05 Фев 2009, 17:13

Правителството прие Наредба за
дейността на заложните къщи, с която се регламентира дейността им и се
въвеждат ясни правила с цел защита на интересите на ползвателите на
тези услуги.
Определени са съдържанието и начинът на разполагане на информация на
таблата на заложните къщи, за да се ограничат възможностите за
злоупотреби и заблуждаване на клиентите.
В наредбата е постановено, че собствениците не може да дават кредит,
обезпечен с ипотека върху недвижим имот и на ограничени вещни права, да
придобиват собственост или право на ползване върху недвижими имоти,
както и да сключва договори за продажба с уговорка за обратно
изкупуване.
Заложните къщи не могат да приемат в залог и движими вещи –
паметници на културата от национално и световно значение, оръжие и
боеприпаси.
При сключването на сделка ще са необходими данни за залогодателя –
име, ЕГН, адресна регистрация, номер на документ за самоличност.
При вписването им служителят на заложната къща ще е необходимо да изиска документ за самоличност на лицето.
Задължителни са и данни за сключената сделка и заложената вещ –
номер и дата на сключване, размер на сумата, срок за връщането й и
плащане на начислените лихви и такси.
На видно за потребителите място трябва да е посочено наименованието
на заложната къща, общите й условия за дейност – цена на услугата,
такса, комисиони и други разходи, свързани със заема.

www.dnes.bg
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Данъчно облекчение за млади семейства

Писане by Lindzi Пет 26 Фев 2010, 11:38

Как младите семейства с ипотечен кредит да ползват новите данъчни облекчения?

С изменение в ЗДДФЛ се прие нова възможност за намаляване на данъчното бреме за семейства, закупили жилището си с ипотечен кредит. Идеята на законодателя е да облекчи младите семейства в условията на криза при повишени банкови лихви и намалели доходи. Отговарящите на изискванията могат да спестят с облекченията около една – две месечни вноски от кредита. Но има и много недоволни – всички, които не попадат в групата на ползващите облекченията. Това са двойките, които живеят на семейни начала, самотните родители, семействата, в които и двамата съпрузи са заети в собственото им ЕТ.Комисията за защита от дискриминация бе сезирана, за да прецени дали е налице неравнопоставеност по признаците възраст и семейно положение.
Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! 12319_0
Темата за облекченията събуди голям обществен интерес и очерта редица казуси и полемики относно това кой и как може да се възползва от облекченията. Указанията на ИД на НАП от 29.01.2010 г. внесоха светлина относно тълкуването на някои понятия, изисквания и документи, свързани с облекченията.

Кой може да се възползва от облекчението? Накратко, всяко младо семейство, което отговаря на следните две условия:

1.Да има официален брак, който през годината на ползване на облекчението /2009 година/ да не е разтрогнат.

2.Към датата на подписване на договора за кредит поне един от съпрузите да не е навършил 35 години.

За кои ипотечни кредити се отнася облекчението?

Ипотечният кредит да е теглен с цел закупуване на жилище – това е идеята на законодателя. Но същевременно закупеното жилище трябва да е ипотекирано за обезпечение по кредита, е становището на на НАП, тълкувайки текста от чл.22а от ЗДДФЛ „... ипотекираното жилище е единствено за семейството през данъчната година” като задължително условие за ползване на облекчение.

Кога семейството не може да се възползва от облекчението?

Няма да се възползвате от облекчението, когато:

* Вместо закупуваното жилище е ипотекиран друг имот. Има немалко такива случаи, във връзка с изискванията на банките по отношение на приемливите за тях обезпечения: степен на завършеност, ако е все още в строеж; размер на пазарна оценка спрямо кредита и други причини, които са принудили кредитопучателите да ипотекират други техни или на трети лица;

* Семейството е строило своя дом с помощта на кредити;

* Договорът за заем не е подписан от семейството в качеството на кредитоискатели, а това са направили техни роднини или въобще трети лица ( чл. 22а. ЗДДФЛ.... „договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак”). ;

* Семейството ви е притежавало идеални части или цели жилищни имоти дори за един ден от 2009 година. Жилищни имоти са апратмент, къща, вила, или по общо - имот, който служи за задоволяване на жилищни нужди. Семейството включва както двамата съпрузи, така и техните непълнолетни, несемейни деца.

Притежавани нежилищни имоти (магазин, офис, помещение със стопанско предназначение) не ви лишават от данъчните облекчения.

Ако целта на кредита е била ремонт, или текущи нужди, лихвите не могат да се ползват за намаляване данъка.

Съвет: Погледнете в договора за кредит, дали общата сума на заема не е разделен на две или повече части с различна цел, особено в случаите, в които част от сумата на кредита не е била преведена на продавачите по банков път.

Пример: Обща сума на ипотечния кредит 120 000 лева, от които:

* 80 000 лева са за покупка;
* 30 000 лева – за ремонт;
* 10 000 лева - за текущи нужди.

Данъчно облекчение ще се ползва само върху лихвите на 80 000 лева за покупка.

Данъчно облекчение за млади семействаСъпрузите могат едновременно да ползват облекчението, но само за доходи от 2009 година

За доходите от 2009 година данъчното облекчение ще може да се ползва и от двамата съпрузи едновременно, в рамките на общите лихвени плащания по кредита за същата година, но от догодина облекчението ще може да се ползва само от единия съпруг, във връзка с приети изменения в законодателството .

Облекчението се прилага под формата на намаляване на данъчните основи от доходите на младите семейства с платените през годината лихви по кредита.

Пример:

1. Данъчна основа по чл.17 - 15500 лв.

2. Размер на данъка без ползване на облекчение (ред 1 * 10%) - 1 550 лв.

3. Изплатени лихви през годината - 8 000 лв.

4. Данъчната основа след намаляване с лихви (ред 1 – ред 3)- 7 500 лв.

5. Дължим данък с ползване на облекчение (ред 4 *10%) - 750 лв.

Размер на облекчението за възстановяване/ прихващане (ред 3 *10%) - 800 лв.

Ако вноските по кредита за годината са по-голям размер от декларираните доходи, ще може да получите пълно възстановяване на годишния данък. Но органите на НАП могат да стартират проверка как успявате да плащате по-висока месечна вноска от общия ви семеен месечен доход.

Облекчението няма да бъде приложимо по отношение на доходи от дейност като ЕТ и за доходите , облагани с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси (чл.22 от ЗДДФЛ „Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17”).
Ако само единият съпруг отговаря на възрастовите условия за ненавършени 35 години към датата на подписване на договора за кредит, това не лишава другия (навършилия 35 г.) от правото на облекчение и за неговия доход.

Какво да направим:

1.Да подготвим данъчната си декларация. Задължително трябва да подадете годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ, във връзка с декларирането на обстоятелствата за ползване на облекченията.

- В данъчната декларация се попълва и сумата на внесените лихви през годината.

Как да изчислим сумата на платените лихви през 2009 г.?

Облекчението ще се изчислява на база платените през годината лихви върху първите 100 000 лева от главницата - ако кредита е по-голям ползвате облекчение, докато не погасите 100 000 лева от заема.

Единият вариант е да поискате официално удостоверение от банката, но то не е задължителен документ. Може да поискате погасителен план и приложете платежните нареждания за месечните вноски, или движение от банковата сметка, обслужваща кредита. Според закона погасителният план трябва задължително да бъде заверен от банката.

Не забравяйте да изчислите само лихвите по частта от кредита, който с цел покупка, ако има различни цели на кредита.

Да подготвим документите, които да приложим с ГДД:

* Акт за граждански брак:

* Справка за имотното състояние (Документът се издава от Агенцията по вписванията). Представя се за лицата, подписали договора за кредит – според указанията на ИД на НАП. Допълнителни проверки за притежавани жилищни имоти ще се извършват от органите на НАП в хода на разглеждане на документацията:

* Договор за ипотечен кредит:

* Заверен от банката погасителен план, в който са описани месечните вноски, както и размерите на главницата и лихвите по кредита:

* Документи, удостоверяващи направените през годината вноски. Това могат да бъдат: писмена справка, заверена от банката, или копия от платежните нареждания.


Процедура по възстановяване на сумите

Ако сумата, която НАП има да ви възстановява е до 500 лева, в рамките на 30 дни трябва да ви бъде преведена по посочена от вас сметка. Ако сумата за възстановяване е над 500 лева, ще трябва да посетите НАП да подпишете акт за прихващане или възстановяване. Ако имате неплатени дългове към републиканския бюджет, те ще бъдат прихванати от данъчното облекчение.


Цветанка Георгиева
Кредитланд - Българският кредитен посредник
www.creditland.bg

rozali.com
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Lindzi Вто 14 Дек 2010, 13:09

Ние за момента сме на Оувър Драфт - това е най-добре ако е за нещо малко.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти! Empty Re: Банкови кредити,лизинги,дебитни и кредитни карти!

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите