Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

8 причини защо хората не отслабват....

4 posters

Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty 8 причини защо хората не отслабват....

Писане by styyni Пет 08 Окт 2010, 10:55

Понякога човек иска да отслабне, но резултати липсват въпреки усилията. В такъв случай е добре да анализирате хранителните си навици и да разберете какво ви пречи да свалите ненужните килограми.

Причина 1:

Не преценявате добре размера на порциите.
Резултатите от изследвания соча, че обикновено хората потребяват средно дневно 700 ккал повече, отколкото им се струва.
Изходът е един – правете точна сметка на всичко изядено, като предварително знаете колко калории съдържа всяка храна, включена в дневната ви диета.

Причина2:
Употребявате твърде много мазнини.
Стараейки се да избегнем мартарина, кравето масло, майонезата, мазните сосове, често забравяме, че продукти като месото, млякото, кашкавалът също съдържат доста мазнини.
Изходът е прост. Първо, организмът трябва да получи достатъчно целулоза, витамини А и С, фолиева киселина - всички те помагат за процеса на отслабване. Второ – откажете се от всичко пържено. Дори “полезните” растителни мазнини в разгорещения тиган стават вредни. Трето, купувайки си полуфабрикат, обращайте внимание върху етикета - мазнините трябва да са колкото се може по-малко.

Причина 3:
Обикновено пропускате закуската.
Изследванията показват, че 35% от хората пропускат сутрешното хранене, защото смятат, че по този начин ще намалят количеството приемни калории. Практиката обаче показва, че пропуснатото сутринта количество храна се наваксва в течение на деня и в резултат на това се изяждат много “по-нездравословни” продукти, отколкото би трябвало.
Освен това да се закусва е полезно – неслучайно повечето специалисти твърдят, че това е най-важното хранене през деня.
От друга страна, най.много се пълнее, когато се яде преди сън.
Затова, вместо да бързате за работа с празен стомах, си пригответе овесени ядки или мюсли с мляко, изяжте някакъв плод или изпийте чаша сок.

Причина 4:

Обичате да хапвате чипс и да пиете газираните напитки.
Ако наистина искате да свалите някой килограм, ще трябва да се откажете от този навик. На мястото на похапванията между основните хранения, най-полезни ще ви бъдат плодовете - ябълка, портокал, дори морков.

Причина 5:

Пренебрегвате пълнозърнестия хляб.
А той не се прави от брашно, богат е на целулоза, сложни въглехидрати, витамини и микроелементи. Обичайните рафинирани хлебни изделия съдържат значително повече мазнини, захар, сол, вредни добавки и консерванти.
Изход: откажете се от белия хляб в полза на пълнозърнестия и овесените ядки.

Причина 6:
Употребявате твърде малко калций.
Калцият заздравява костите и намалява риска от остеопороза – това е добре известен факт. По-малко хора обаче знаят, че този микроелемент спомага и за намаляване на теглото. Доказано е, че, за да запазим костите си здрави и да се преборим ефективно с излишните килограми, е необходимо да получаваме 1000-1200 мг калций дневно, при това желателно с храната.
Затова: изпивайте ежедневно 4 чаши мляко (по-добре нискомаслено) - това ще удовлетвори ежедневната ви потребност от калций. Млякото може да се замени с портокалов сок. Изварата, повечето риби, киселото мляко, нискомасленият кашкавал, смокините, морковите, ябълките също са добър източник на калций.

Причина 7:
Не оценявате достатъчно бобовите култури.
Соята, грахът и фасулът са превъзходен източник на растителни белтъчини, целулоза и сложни въглехидрати, при това напълно лишени от наситени мазнини и холестерол.
Препоръчително е този тип храна да присъства всекидневно в храната – поне по веднъж..

Причина 8:
Мислите, че не можете да живеете без захар.
Средно по статистика всеки човек употребява около 80 кг захар годишно. 75% от захарта се съдържа в продукти като бонбоните, сладките, подсладеното мляко, газираните напитки и т.н.
Вместо да се “глезите” с подобни лакомства всеки ден, поставете си като правило: сладко - веднъж седмично. Ако четете внимателно етикетите на храните, няма да е толкова трудно да намалите в диетата си тези с голямо количество захароза, фруктоза и глюкоза.
styyni
styyni
властелина на форума
властелина на форума


Върнете се в началото Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty Защо не отслабваме (или какви грешки допускаме при диетите)

Писане by pumpal21 Пет 15 Окт 2010, 13:52

Случвало ли Ви се е да ядете в пъти по-малко от преди, а стрелката на кантара все така да сочи едни и същи килограми? Ако сте преживявали това и то не веднъж, тогава тази статия е за Вас! Четейки я най-сетне ще осъзнаем къде грешим и какво трябва да коригираме в хранителния си режим, за да постигнем така заветната цел. Преди това обаче ще разгледаме най-честите заблуди за диетите, които имат не по-малка вина за неуспеха ни.
Диети, които трябва да избягваме

Диети за малък период от време, обещаващи драстични промени в теглото ни – при започването на всяка диета повечето килограми се свалят през първите две седмици от режима. Но ако продължите да олеквате с над килограм на седмица през следващите дни, съществува риск да започнете да губите мускулна маса и в отговор метаболизмът ви ще се забави. Ето защо диетолозите препоръчват отслабването да става постепенно и за по-дълъг период от време. Така се топят мазнините, а не мускулите. Освен това тези диети крият сериозен риск за здравето ни.

Диети на основата на "специалната съставка или компонент" – всекидневно ни засипват с реклами на различни хапчета, прахчета и отвари с чудотворен ефект, с които килограмите се свалят без никакви физически усилия, просто докато си седите във фотьойла. Ако звучи прекалено хубаво, за да е истина, значи вероятно случаят е точно такъв. Не забравяйте, че спортът е важна част от всяка програма за редукция на теглото.

Диети, които съществено се различават от нашия нормален режим на хранене – въпреки че може да Ви звучи чудесно и лесно изпълнимо от утре да преминете само на плодове, зеленчуци и риба, но ако новата програма за хранене е напълно несъвместима с досегашния ви начин на живот, шансовете да се придържате към нея намаляват. В дългосрочен план тези диети се оказват неефективни и йо-йо ефектът почти винаги е факт. Скоро първоначалната ви решителност ще изчезне и ще ви е все по-трудно да я спазвате. Така че проведете индивидуална консултация с диетолог, който ще се поинтересува от навиците ви, преди да състави подходяща за вас програма за отслабване.

Диети, които Ви набавят под минималния праг калории (обикновено под 1000) – освен че ще си останете гладни, гарантирано ще се сдобиете и с някой друг здравословен проблем. Недостатъчното количество калории също така води до раздразнителност, сънливост и липса на концентрация. Здравословният прием на калории е най-често два пъти повече.

Диети, които ограничават разнообразието на храна до минимум – разковничето на здравословното хранене се крие в балансиране на количеството на всяка една от хранителните групи. Идеална храна няма, следователно: Никой отделен продукт или група не включва всички необходими за организма вещества. За да си осигурим пълноценно хранене, трябва да ядем разнообразно.

Грешки при спазване на диети
Ядем не каквото трябва или пресмятаме калориите, като не отчитате засищането на храните. Нека си представим 1 лъжица растителни мазнини и купичка варен кафяв ориз – и в двете се съдържат почти еднакъв брой калории (около 150), но оризът ще ни засити много повече. Може би често се отказваме от гарнитури, които смятате за твърде калорични и разчитаме главно на плодовете като източник на въглехидрати.

Почти всяка от нас приема плодовете като символ за лека храна. Но много от съвременните плодове (на практика далеч от естествените сортове) са твърде сладки и високо калорични, при това не засищат. Освен това фруктовите киселини раздразват лигавицата на стомаха и повишават апетита.Ако си забранявате хляб, било то пънозърнест или типов, или макарони, за да поддържате чувството си за ситост, ще ядете повече от нещо друго, което е значително по-калорично.

Затова - отчитайте не само калоричността, но и засищането. Старайте се да ядете по-малко мазна храна и не консумирайте неограничено плодове!

Ядем по-рядко от необходимото, защото смятаме, че гладен=слаб и "по-малко"="по-рядко". Поради това грешно схващане рядко успяваме да закусим, след това пропускаме обяда, а с вечерята също не трябва да прекаляваме. И така за целия ден сме изпили 3 чаши кафе и сме изяли няколко солети, една ябълка и половин парче салам (често изяден посред нощ поради силното чувство за глад).

Изследванията показват, че недояждането днес поражда проблеми с преяждането утре. Или казано по друг начин: Гладолечението ще доведе в бъдеще до постоянно чувство за глад и доста по-обилно хранене, когато успеем да се доберем до трапезата (или хладилника).

Затова нашият съвет е да ядете често и по малки порции. За да отслабнете, трябва да консумираме храна не по-малко от 4-5 пъти дневно през 3 часове интервал от време. Доказано е, че при подобен режим ще намалите общото количество на всекидневно приеманите калории поне с 10-15%, поради чувството за ситост през целия ден.

Ядем твърде бързо – понякога за 5 мин, а понякога дори и за по-кратко време омитаме всичко, що е пред нас. Сякаш тайно се надяваме, че ако намалим времето за обяд или вечеря, ще приемем и по-малко калории. А в редица случаи бързото хранене е просто един отдавна придобит лош навик.
За да не се стига до преяждане поради скорострелно хранене – яжте възможно най-бавно. Чувството за ситост не идва веднага! За да “забавите” храненето си, съставяйте си сложни ястия – две различни гарнитури, нарязани зеленчуци... Всеки път ще усещате в устата си различен вкус и инстинктивно ще забавяте храненето, за да почувствате по-добре храната. Освен това ще получите и много по-голямо удоволствие от храненето.

Опитваме се всячески да се преборим с глада, като не ядем. Въпреки това винаги идва момента, когато чувството за глад ще ни пречи да се концентрирате и ще създаде различни неприятни усещания, които ни потикват към преяждане с некачествена храна. След това обвиняваме себе си и липсата на воля и се докарваме на прага на депресията.

За да не се случва това, трябва да се научим как да лъжем глада. За това ще ни помогне методът на т.нар. “предварително хранене”. Малката закуска (чаша мляко с лъжица мюсли, препечена филийка с малко извара) преди основното хранене ще понижат апетита. Този метод е особено полезен преди обилните трапези по време на празници.

Изследванията дори сочат, че "предварителното хранене" ще ни помогне да понижим калоричността на последващия обяд или вечеря с цели 30-35%.

Малко движение – стриктните диети обикновено убиват желанието ни за спорт и каквото и да е било движение. Трябва да ги забравите, защото в повечето случаи ограничението в храненето не е напълно достатъчно да отслабнем ефективно. Тук идва на помощ както спорта, така и позитивната нагласа. Затова при първа възможност: бягайте, посещавайте фитнес залата, спортувайте или просто ходете!

В крайна сметка, ако сте решили да отслабвате, си изберете подходящия хранителен режим от раздела за отслабване и не забравяйте, че ефективното отслабване почива на следните принципи:

•известна промяна в хранителния режим (но не драстична)
•спортуване и всякакъв род физическа дейност
•позитивна нагласа и добро настроение

Източник
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty Жените лъжат за диетата си 474 пъти в годината

Писане by pumpal21 Пет 06 Яну 2012, 19:48



Жените послъгват 474 пъти годишно за храните и напитките, които приемат, сочи
британско изследване.
8 причини защо хората не отслабват.... 16552
"Беше само една малка
порция"
, е любимата лъжа на жените и тя е една от деветте неистини,
които средностатистическите дами казват на седмица. След нея се нареждат
"Ще обядвам обилно, така че няма да ям много след това" и
"Угаждам си само веднъж на няколко дни".

Твърденията на
дамите, че винаги ядат по пет порции плодове и зеленчуци на ден, че
никога не хапват бисквити и че пият само по една чаша вино на ден
също
са сред честите им лъжи, показва изследване на компанията производител на
часовници Таймекс.

Жените често твърдят, че ядат само
"неизядената от децата им храна"
или че "пропускат
вечерята"
, а в действителност се хранят обилно, показало изследването.
Сред другите съмнителни твърдения на жените са, че никога не ядат фаст фууд,
пият само една чаша по специален повод и че червеното вино е
здравословно.

Шоколадът, чипсът, тортите, виното, сиренето и
хлябът са сред другите храни, за които жените най-често послъгват
,
установило изследването сред 3000 души. /БГНЕС

Източник!

pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty От захарните заместители също се дебелее

Писане by cveteto Чет 09 Фев 2012, 21:41

Ето защо, за да не страдате от наднормено тегло, контролирайте приема


Много хора пазещи диети и разчитат на изкуствените подсладители и захарни заместители. С тях се подслаждат кафета, чай или други храни без да им се повишава калорийния индекс.
8 причини защо хората не отслабват.... Popsladiteli-150x150
За да не страдате от наднормено тегло, контролирайте приема на изкуствени подсладители


Предвид факта, че калорийната им стойност е нищожна е очевидно, че заместителите на захарта
притежават предимството да не се преработват за енергия от човешкото
тяло. Това ги прави доста ценна придобивка в арсенала на трениращия, но
дали знаем всичко за тях ? Много от тези субстанции са разработени през
последните десетилетия и се модифицират за да имат по-добър вкус и
по-широко приложение. Има такива, които остават със същата струкутра и
вкус дори след термична обработка, което ги прави идеални за
сладкарската промишленост.

След поемане на нискокалорични захарни заместители
организмът получава вкусов сигнал за преработване на сладко, т. е. на
глюкоза. Тогава в тялото се отделя хормонът инсулин. Реално обаче
глюкоза и много калории в заместителите няма и излъганият организъм,
настроил се да получи енергия, започва да я изисква с удвоена сила. Така
лесно се стига до пристъп на глад. За да нормализира състоянието си,
човек поглъща храна в количество много по-голямо от нормалното. Ето
защо, за да не страдате от наднормено тегло, контролирайте приема на
храна, като давате предимство на натуралните, а не на изкуствените
продукти.

Източник
cveteto
cveteto
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty Защо мнозина не отслабват въпреки диетите

Писане by Lindzi Пет 28 Фев 2014, 16:30

8 причини защо хората не отслабват.... 937

Основната причина е, че много диети препоръчват малко, но неправилно хранене, твърдят италиански специалисти.
здраве.bg

Съществуват две основни категории хора, които търпят неуспех в опитите да отслабнат. Първата е от такива, които отслабват, но скоро си връщат първоначалното тегло. Вторите се подлагат на всякакви ограничения в храненето, но въпреки това не могат да намалят теглото си. Те са лишени дори от временната възможност да се видят по-стройни.

Именно на тях е посветен специален брой на италианското списание OK Salute. В една от публикуваните статии авторът на популярната книга за средиземноморската диета Андреа Гизели (Andrea Giselli) обяснява защо тези хора не отслабват, въпреки че ядат “като птички” и какво да направят, за да променят нещата.

Авторът предлага и своеобразна игра със снимки. Фотографиите на хора с наднормено тегло се обработват с помощта на компютърна програма. Показват се фотографиите на хора, които не са в състояние да отслабнат, въпреки че по техните собствени думи са опитвали всичко. И противоположни примери: Рене Зелуегер по времето, когато е ядяла огромни количества сладолед и пържени картофки, защото според сценария на филмите за Бриджит Джоунс е трябвало да бъде дебеланка. Авторът на статията подчертава, че отказвайки се от картофите и намалявайки порциите, в последствие тя е отслабнала “за един миг”.

Може ли някоя диета да бъде наречена най-добрата?
Защо на нея и се отдава това, а на други не?
Това не е риторичен въпрос. Андреа Страта (Andrea Stratta), доцент по въпросите на лечебното хранене от Университета в Парма (Universita Di Parma) анализира причините за неудачните опити за отслабване. Според нея грешката е една и съща - хората ядат малко, но неправилно.

Като следствие провалът в борбата с излишното тегло се отразява негативно както на психичното състояние, така и на желанието да се продължат опитите за отслабване.

Основният проблем е в това, че вниманието се концентрира върху храненето, а не върху физическите упражнения. Всеки човек трябва да отчита не само колко е изял, но и колко е изразходвал.

Специалистите също трябва да предписват режим на двигателна активност с такава точност, с каквато предписват режима на хранене, съветва Андреа Страта.

Тя подчертава също, че за съставянето на програма за отслабване трябва да се прилага индивидуален подход, защото съществуват безброй погрешни и неприемливи диети. Според нея към тях се отнасят и някои от най-популярните в момента - диетата на Аткинс, разделното хранене, а също диетите с грейпфрут и супи. Лозунгът на всички тези диети е “Яж без ограничения!”

Средиземноморската диета не е причислена към погрешните, защото “Тя не значи само макарони, а включва употребата на голямо количество зеленчуци, умерено количество плодове и е насочена към намаляване на употребяваните мазнини и въглехидрати”.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

8 причини защо хората не отслабват.... Empty Re: 8 причини защо хората не отслабват....

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите