Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Защо детето си смуче палеца

2 posters

Go down

Защо детето си смуче палеца Empty Защо детето си смуче палеца

Писане by cveteto Сря 27 Окт 2010, 20:05

Защо детето си смуче палеца File6550
Още първите месеци след раждането и бебето си смуче палеца – истински проблем в очите на акушерки, лели и баби. Защо всъщност мъничето си смуче палеца, каприз ли е това или нужда и от какво е продиктувана?
Много родители са обезпокоени, че бебето им си смуче палеца. Какво всъщност означава това? Вреден навик, признак на проблем или просто глезотия? Всъщност нищо от изброените.
Смученето на палеца най-често е израз на силния смукателен рефлекс у бебетата и децата, действа им успокояващо, приспиващо, дори смекчава донякъде чувството на самота, липсата на ласки или някаква физическа болка.
Още докато мама е бременна, мъничето в корема вече се е научило да смуче пръстче, по този начин то реагира на тревожните състояния на мама или просто развива сукателния инстинкт. Съществуват множество снимки на ембриони, на които ясно се вижда как са лапнали пръстче.
След раждане, още на втория или третия месец, а някои бебета и по-рано, лапват вкусното палче, което пък показва, че се развиват добре и нормално и правят координирано движение. Така че място за безпокойство няма, напротив, всичко е в реда на нещата.
Освен всичко, палецът или направо ръчичката в устата може да служи като сигнализация за мама. Често децата до около една годинка показват по този начин, че са гладни и имат нужда от храна или мляко. Ръчичката в устата може да е и признак, че на детето му е скучно, мама не е в полезрението му или че детето е неспокойно.
Ако детето е нахранено, ако е гушкано и обичано, постепенно до около първата или в краен случай втората година този навик постепенно изчезва. Ако това продължава и през третата година и след това, означава, че детето има проблем. Най-вероятно изпитва безпокойство, липса на внимание, любов, съпричастност. Може да е и поради стрес и притеснения от ясла, градина или болест, поради страх от нещо. Мъничето може да не смуче палеца, а ъгъла на любимото си одеяло, на играчката си или биберона – смисълът е същият.

Ако навикът продължава активно и след третата година, постепенно това се превръща във вредна привичка, отказването е трудно и може да премине в гризане на нокти и кожички. В такъв случай детето има нужда от нежна помощ, за да се откаже. Преди да предприемеш каквито и да било действия, анализирай добре в кои ситуации детето смуче палец, кое го предизвиква, какво му липсва и какво го притеснява. Ако неутрализираш причината, проблемът ще се стопи неусетно.
Какво да правиш?
При опита си да откажат детето от вредни навици, родителите допускат няколко често срещани грешки – стараят се да подтиснат бързо навика, наказват, карат се, заплашват, сърдят се или се опитват да обяснят на детето колко е лошо това, което прави. Само че тези похвати по-скоро биха затвърдили навика и биха създали повече емоционален дискомфорт на детето, отколкото да го предразположат да спре.
Не е нужно да се бориш с вредния навик, а да установиш какви са причините, поради които детето го прави;
Трябва да имаш приятелско отношение с детето, да го признаеш за личност и да спечелиш доверието му. Наблюдавай реакциите му и не спестявай прегръдки и утешение във време на притеснения и стрес за него.
Прекарвай възможно повече време с детето, говори с него, играйте си. Наблюдавай кога лапва пръстчето, питай го за емоциите му, говори с него за чувствата му.
Лимитирай забраните, не бива да са твърде много, ограничи забраните само до животозастрашаващите го неща. Нека детето не усеща прегради около себе си и не бъде подтиснато от прекомерна грижа и ограничения.
Осигурявай на детето разнообразие, нека ежедневните ви занимания не са еднотипни. Занимавай го както с физически игри, така и с такива, които изискват умствено усилие.
Защо детето си смуче палеца File6551
Поощрявай играта с други деца.
Ако детето смуче палец и си гризе ноктите, това може да е признак на тревожност и стрес. Намали умственото натоварване, спестявай му стрес и силни емоции и осигури спокойна семейна среда.

Намали до минимум стоенето пред телевизора, това само може да доведе до излишен стрес и пренатоварване на фантазията на детето, за компютър пък и дума не може да става. Често съвременните анимационни филмчета са изпълнени с насилие, грозни и неестествени герои. Изхвърли от забавленията и приказките със страшни герои.
Имай предвид, че:
Децата, които спадат по темперамент към групата на флегматиците имат склонност да смучат палец.
Семейните проблеми, липсата на желание у майката да има дете, притесненията на родителите, конфликтите, развод, липсата на внимание са повод за появата на вредните навици.
Влошеното здраве, честите респираторни заболявания, дизинтерията и глистите също могат да са в основата.



Източник
cveteto
cveteto
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

Защо детето си смуче палеца Empty Ако детето си смуче палеца...

Писане by pumpal21 Сря 27 Окт 2010, 23:55

Кога да подходим сериозно към този навик и как да го направим
Родителите смятат, че проблемът при детето, което смуче своя палец, има и положителен, и отрицателен ефект. От една страна детето се успокоява, но от друга – могат да се появят проблеми, свързани с правилното формиране на захапката.

Кога родителите трябва да подходят сериозно към разрешаването на този проблем?

Навикът за смучене на палеца е естествен за детето, тъй като той се развива още в майчината утроба. Малките деца започват да си смучат палеца, за да се успокоят и постигнат комфорт, а това способства за тяхното заспиване. Децата си смучат палеца и когато са уморени. Смята се, че децата, които имат този навик, спят по-добре през нощта, в сравнение с останалите деца.

Когато децата пораснат, те започват за изучават самите себе си и околния свят, като се опитват да смучат заобикалящите ги предмети. Децата смучат своите пръсти, дрехите, играчките. Именно при смученето те разбират, кое е вкусно и приятно и кое не е .

Според лекарите, навикът за смучене на палеца може да навреди на детето, когато у него започнат да се формират постоянните зъби. Става дума за децата на възраст 4-5 години. Вредният навик може да провокира проблеми с правилното формиране на челюстта, небцето и захапката. В този случай отрицателното въздействие върху зъбите зависи от това, как детето смуче палеца си. Ако то просто го поставя в устата си и рядко го смуче, няма особена вреда. Но ако детето прави това често и активно, дори след като са му паднали млечните зъбки, родителите трябва да предприемат някакви мерки.

За радост на родителите, много от децата сами престават да си смучат палеца с приближаването на 4-тата година.

Но ако вашето дете е на възраст 4-5 години и не престава да си смуче палеца, вие може да направите следното:

Създайте на детето обстановка, която ще го накара да се откаже от вредния навик. Обяснете му, че то вече е пораснало, не носи памперси, не пие мляко от шише, не седи на специално детско столче за хранене... Убедете го, че то вече е пораснало. Попитайте го от кой детски навик иска да се откаже. Ако детето не посочи навика за смучене на палеца, можете да му подскажете. Обяснете му, че това е присъщо само на малките деца, а то вече е станало голямо и самостоятелно.

Ако това не помага и детето продължава да си смуче палеца, постарайте се да го занимавате с нещо. То може да се увлече в игра, от нова играчка, детска книжка или филмче.

Разкажете му под формата на игра, че е срамно такова голямо момче или момиче да си смуче палеца и че вие сте готови да му помогнете да се откаже от този навик. Измислете си таен сигнал. Когато детето започне да си смуче палеца, подавайте му този таен сигнал и то веднага ще си изважда пръста от устата. По този начин вие ще помогнете на детето да избегне подигравките от страна на другите деца и възрастните.

Помолете педиатър да поговори с детето и да му обясни защо то не трябва да си смуче палеца. Лекарите се ползват с голям авторитет сред децата.
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

Защо детето си смуче палеца Empty Смукане на палеца

Писане by pumpal21 Чет 28 Окт 2010, 00:00

Защо детето си смуче палеца 1761157
Смукането на палеца е проблем, по който съществуват противоречиви мнения. По-рано се мислеше, че смукането на палеца е просто лош навик. Затова, когато майката за пръв път забележи, че бебето си смуче палеца, тя се мъчи да го отучи преди смукането да е станало "навик", но сега знаем, че поне в началото смукането на пръста не е навик. Главната причина за смукане на палеца е незадоволеният инстинкт за смукане било на гърдата или от шишето. Доктор Дейвид Леви посочва, че бебетата, които са хранени на три часа, не си смучат палеца толкова, колкото бебетата, които се хранят на четири часа, и че бебетата, които сучат 10 минути вместо 20, са по-склонни да смучат палеца си, отколкото бебетата, които трябва да сучат по 20 минути, за да се наситят.

Ако вашето бебе започне да се опитва да си смуче пръста или ръката, за предпочитане е да не го спирате веднага, а да му дадете по-голяма възможност по-дълго време да суче от гърдата, от шишето или да смуче биберон-залъгалка. Трябва да имате пред вид две неща: броя на храненията и тяхната продължителност.
Кога трябва да обърнете внимание на смукането на пръста. Трябва да обърнете внимание на смукането на палеца, когато бебето започне да се опитва да го смуче, а не когато окончателно свикне. Много бебета през първите месеци още не могат да координират движенията на ръцете си. Такова бебе може да се мъчи да си вдигне ръката и да я търси с уста. Ако успее да си докара юмручето до устата, то ожесточено го смуче, докато то е там. Тези опити свидетелствуват за това, че потребността на бебето да суче не е задоволена и, че е необходимо да се увеличи продължителността на сукането на гърдата или от шишето.

Потребността да суче е най-голяма у бебето през първите 3-4 месеца след раждането. След това тя постепенно намалява. Някои бебета искат да сучат само докъм седмия месец, у други потребността да сучат изчезва чак след една година.
Инстинктът за сукане е различен у различните бебета. Някои кърмачета не сучат повече от 15 минути и въпреки това никога не си смучат палеца, а други си изсукват млякото от шишето за 20 минути и повече и дълго време си смучат палеца. Има и някои, които започват да си смучат палеца още в родилния дом и след това продължават в къщи. Не трябва да се безпокоите, ако бебето си смуче пръста само няколко минути преди самото хранене. То прави това само защото е гладно. Но в случаите, когато бебето си смуче палеца след ядене и между храненията, трябва да помислите по какъв начин да задоволите нуждата му от сукане. Повечето бебета започват да си смучат палеца преди третия месец.
Гризането на палеца, пръста или ръката по време на поникването на зъби (най-често около четвъртия месец) не трябва да се бърка със смукане на палеца.

Смукане на пръста у естествено хранените бебета. Естествено хранените бебета са по-малко склонни да смучат палеца си. Това е може би, защото майката оставя бебето да суче, колкото си иска. Тя не знае дали гърдата й се е изпразнила и се осланя на бебето. Когато бебето свърши шишето, то спира, защото не обича да всмуква въздух или пък защото майка му отнема шишето. Ето защо първият въпрос при едно естествено хранено бебе, което си смуче палеца, е дали ще суче по-дълго, ако го оставите. Ако е така, оставете го да суче 30, даже и 40 минути, стига да имате време. Бебето изсуква по-голяма част от млякото в гърдата за 5-6 минути, останалата част от времето е за задоволи своя инстинкт за сукане, залъгвано от малката струйка мляко. С други думи, оставено на гърдата 35 минути, то получава почти толкова мляко, колкото ако суче само 20 минути. Ако оставите едно естествено хранено бебе да суче, колкото иска, ще се убедите, че на едно кърмене се задоволява с 10 минути, а на друго - с 40 минути. Този пример показва как млечната жлеза се нагажда към индивидуалните нужди на бебето.
Ако бебето на всяко кърмене суче само от едната гърда и спре, вие не можете да го накарате повече да суче. Бебето, което на всяко кърмене суче и от двете гърди и започне да си смуче палеца, представлява друг проблем. Да предположим, че след като е сукало 10 минути от едната гърда, му дадете втората, след 5 минути може да изсуче от втората гърда толкова мляко, че да има неприятно усещане вследствие преяждане. Тогава то спира да суче, въпреки че още не е задоволило смукателния си инстинкт, и затова започва да си смуче палеца. Можете да опитате два начина да го накарате да суче по-дълго. Вижте дали няма да се задоволи само с едната гърда на всяко кърмене, като го оставите да суче колкото иска. Ако гладът му не може да се задоволи, то поне го оставете да суче по-дълго от първата гърда. Вместо да го преместите на другата си гърда след 10 минути, оставете го да суче 20 минути, ако иска. След това му дайте да суче от втората гърда толкова, колкото иска.

Смукане на палеца у изкуствено хранени бебета. У изкуствено храненото бебе смукането на палеца най-често започва, когато то се научи да изпива шишето си за 10 вместо за 20 минути. Това става, защото с увеличаване на възрастта бебето закрепва, а гумените биберони стават по-меки. Независимо от това, за колко време се свършва шишето, първото нещо е да купите нови биберони. Оставете дупките им такива, каквито са, без да ги разширявате, и вижте дали това няма да удължи продължителността на храненето. Разбира се, ако дупките са много малки, някои бебета се изморяват и изобщо престават да се опитват да сучат. През първите 6 месеца дупките на биберона трябва да бъдат толкова малки, че бебето да може да изсуква млякото си за 20 минути. Тук става дума за времето, когато бебето действително суче, почивките не се включват.
Ако бебето си смуче палеца, не трябва да бързате с намаляване броя на храненията. За задоволяване сукателния инстинкт у бебето са от значение не само продължителността на всяко хранене, но и броят на храненията в денонощието. Ако въпреки че сте удължили продължителността на кърменето или на храненето с шише, то все още си смуче палеца, разумно е да не намалявате броя на храненията. Например, ако едно тримесечно бебе проспива храненето си в 22 часа, но доста много си смуче палеца, е по-добре да го будите в 22 часа, стига да не отказва храненето, като го разбудите. Това хранене ще може да се отмени вероятно след 2 месеца. Същото се отнася и до преминаването от 4 на 3 хранения на ден.
Отражения върху зъбите. Може би се безпокоите за отражението на смукането на палеца върху челюстите и зъбите. Наистина смукането на палеца често води до изкривяване на горните млечни зъби навън, а долните зъби се изкривяват малко навътре. Колкото повече детето си смуче палеца, толкова изкривяването е по-голямо. Изкривяването на зъбите зависи най-вече от положението на палеца в устата на детето. Но зъболекарите изтъкват, че това изкривяване не оказва влияние върху постоянните зъби, които започват да поникват около 6- годишна възраст. С други думи, ако детето престане да смуче палеца си преди 6-годишната възраст, както това става в повечето случаи, вероятността за увреждане на постоянните зъби е много малка.
Много бебета си смучат палеца само от време на време. Те сами изоставят този навик независимо от това, дали сте предприели нещо.
Смукането на палеца у по-големите деца. Когато детето наближи една година, смукането на палеца се превръща в нещо друго. То става един вид успокоително средство, което му е необходимо в определени моменти. Детето смуче палеца си, когато е изморено, отегчено или раздразнено или пък при заспиване. Когато не може да се справи с дадено положение и да постигне своето, то се връща към своя бебешки период, когато смукането на палеца е било най-голямото му удоволствие. Въпреки, че след една година смукането на пръста задоволява вече друга потребност, то се среща при същите деца, които още като бебета са започнали да го правят за задоволяване на своя инстинкт за сукане.

Много рядко смукането на палеца започва след първата година.
Няма смисъл да се мъчите да удължавате времето за сукане на 1-, 2- и 3-годишно дете. Има ли нещо, което трябва да предприемете? Ако през по-голямата част от времето си смуче палеца, вместо да играе, родителите трябва да се запитат дали не е необходимо да направят нещо, за да не бъде това единственото му занимание. Детето може да се отегчава от това, че няма достатъчен контакт с други деца, че няма много играчки или че е принудено с часове да седи в количката. Дете на година и половина може по цял ден да се сърди на майка си, ако тя непрекъснато му забранява да прави неща, които са привлекателни за него. По-добре е просто да се отвлече вниманието на детето с някакъв предмет за игра.
Друго дете пък има с кого да играе и има свобода на действие в къщи, но е твърде срамежливо, за да се отдаде на тези занимания. То само наблюдава отстрани и си смуче палеца. Множество малки деца, които редовно си смучат палеца, изобщо нямат нужда от промяна на отношението към тях, тъй като те са много щастливи. Ако се предприема нещо за детето, което твърде много смуче палеца си, то трябва да се направи живота му по-интересен и по-приятен.
Казаното дотук се отнася също така и до детето, което смуче ъгъла на одеялото или дъвче яката на палтото си, когато му се спи или е отегчено или когато се чувствува изоставено.
Използуването на ръкавички, мазането на палеца с неприятно на вкус вещество сами правят децата по-нещастни и не прекратяват навика по-бързо нито при големите деца, нито при бебетата. Често сте чували препоръката да дадете някаква играчка на детето, щом като започне да си смуче палеца. Наистина е разумно да имате достатъчно интересни неща, с които детето може да си играе така, че да не се отегчава. Но ако всеки път, когато то си сложи палеца в устата, вие скачате, за да му тикнете някоя играчка в ръцете, това скоро ще престане да дава резултати. Чрез награди? Ако вашето дете е от малкото деца, които на 5-годишна възраст все още си смучат палеца, и вие започнете да се тревожите, че то ще увреди постоянните си зъби. В тази възраст можете да успеете, ако му обещаете подходяща награда. Но на практика никое 2-3 годишно дете няма воля да превъзмогне инстинкта заради някаква награда и вие няма да получите резултат.
Така че, ако вашето дете си смуче палеца, погрижете се животът му да бъде по-приятен. Напомняйте му, че някой ден то ще бъде достатъчно голямо, за да престане да си смуче палеца. Това приятелско поощрение ще го накара само да поиска да се избави от този навик веднага щом като може. Не му натяквайте. Най-важното е изобщо да спрете да мислите за това. Ако продължавате да се тревожите, даже без да казвате, детето ще чувствува това и у него може да се предизвика обратна реакция. Помнете, че след време детето само ще престане да си смуче палеца. В голямото си мнозинство децата престават да си смучат палеца преди поникването на постоянните зъби.
Обаче този навик не изчезва изведнъж. За известно време той рязко намалява и след това отчасти се възвръща по време на болест или когато детето трудно се приспособява към нещо. След време напълно изчезва. Много рядко престава преди 3-годишна възраст. Обикновено изчезва между 3- и 6- годишна възраст.
Движения, които съпровождат смукането на палеца. Повечето бебета, които си смучат палеца до една или повече години, същевременно извършват и някои други движения. Едно търка или скубе одеяло, пелена или плюшена играчка. Друго глади ухото си или върти кичур от косичката си. Трето иска да държи парче плат близко до лицето си и евентуално да гали носа или устните си с едно от свободните си пръстчета. Тези движения напомнят за това, как малкото бебе леко опипва кожата или дрехите на майка си, когато суче от гърдата или от шишето. И когато детето притиска нещо до лицето си, то като че ли си спомня как се е чувствувало на гърдата на майка си. Тези навици обикновено изчезват заедно със смукането на палеца.
Когато детето силно се привърже към някое старо парче плат или някоя изтъркана мека играчка, които гали при смукането на палеца си, това може да смущава майката, която го смята за некрасиво. Тя може да успее да измъкне този предмет за няколко часа, да го изпере и изсуши, но извън това тя не може да направи нищо повече. Понякога детето позволява подмяната на стария предмет със също такъв нов предмет, но би било неправилно да накарате детето да изхвърли такъв предмет, който му носи спокойствие и го утешава. То само ще поиска да стори това, когато може, съзнавайки, че е бебешко. Детето постепенно изживява този навик, като ту се връща към него, ту отново се отказва, докато окончателно се освободи от него.
pumpal21
pumpal21
Глобален Модератор
Глобален Модератор


Върнете се в началото Go down

Защо детето си смуче палеца Empty Re: Защо детето си смуче палеца

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите