Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Навици при децата!

+5
id79
mamazavinagi
светли1103
jul4e
Dani
9 posters

Go down

Навици при децата! Empty Навици при децата!

Писане by Dani Вто 25 Мар 2008, 13:00

Когато детето си смуче пръста

Смученето на пръстите е относително чест проблем, който притеснява родителите, особено на по-големите деца. То се приема като израз на детска невроза и е свързано със затруднени контакти между детето и околните. Най-честите причини за това са прекалени грижи или пък високи изисквания на родителите.


Кога трябва да се притесняваме и какво можем да направим?

В кърмаческа възраст смучeнето на пръстите (най-често палеца) е рефлекторен акт. Детето прибягва към него, когато е гладно или жадно, но това може да е и израз на емоционално разтоварване. По-късно обаче това се превръща в навик, който е трудно изкореним, защото пръстчето е винаги на разположение. Ако продължи и след петата година, вече е причина за безпокойство и е необходимо да се търси компетентна помощ от психолог и дори психиатър.

Освен психологичните проблеми, смученето на пръстите крие риск и от внасяне на инфекции (на устната кухина, стомашно-чревни, паразитози), както и от деформация на захапката.


И все пак какво можем да направим?

Необходимо е на първо място да отстраним причините за този навик. Биберонът залъгалка е незаменим помощник в тези случаи. Няма защо родителите да се страхуват от него. Съвременните биберони са съобразени с особеностите на детето и употребата им не крие никакви рискове. А и много по-добре е биберон в устата вместо пръст. По-трудно е в случаите, когато детето не иска биберон и го изплюва, а предпочита пръстчето. В тези случаи намазването с безвредни, но с неприятен вкус и/или миризма вещества е от полза. Може да се прибегне и до ръкавички, които правят неприятно лапането на пръста.

Ако не постигнем успех или детето е по-голямо, е необходимо да променим отношението си към него. В тези случаи е добре да се осъществи среща между психолог и детето заедно с родителите, защото по правило мама и татко винаги са убедени, че правят най-доброто за него.
Dani
Dani
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by jul4e Сря 26 Мар 2008, 20:18

повечето деца минават през това, особено тези които не искат биберон, при мен започна с палеца, после другите пръстчета, слагах ръкавички но не помагаше, оставих го и вече сам се отказа Усмивка
jul4e
jul4e
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty За смукането на пръста

Писане by светли1103 Пет 28 Мар 2008, 21:04

Ами незная какво да кажа аз вече 3 години се мъча с какво ли не да я откажа от този навик и не мога да се справя.Опитвах лак ,люта чушка,хинин и какво ли още не сега се мъчем като си вързваме вечер пръстите с анкерпласт но и това ми се струва че няма да помогне .Така че ако можете помагайте.
светли1103
светли1103
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by mamazavinagi Сря 23 Апр 2008, 14:10

светли1103 написа:Ами незная какво да кажа аз вече 3 години се мъча с какво ли не да я откажа от този навик и не мога да се справя.Опитвах лак ,люта чушка,хинин и какво ли още не сега се мъчем като си вързваме вечер пръстите с анкерпласт но и това ми се струва че няма да помогне .Така че ако можете помагайте.
Написах това в един друг форум и сега ще го напиша и на теб- дано да имаш успех.
Пробвай леко да вадиш палчето на дъщеря си от устенцата и да и насочваш
вниманието на друго място, например към играчките или пък нещо което и
е интересно да прави. Ако това не върши работа поговорете с нея и и
обяснете съвсем внимателно, че ако продължава да го смуче то ще се
разсърди и ще си тръгне и тя няма да може да си хваща играчките(или
нещо подобно- Вие си решете кака точно ще Ви разбере)
Успех! Намигане
mamazavinagi
mamazavinagi
Администратор
Администратор


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Смуче си пръста-как да се избавя!

Писане by id79 Пон 07 Дек 2009, 10:07

Към модераторите-ако темета не е за този подфорум, моля преместете я!
Дъщеря ми е на 2г и половина и си смуче палеца преди и след сън, понякога и като се пробуди нощем. Пробвах с Daum Exzol, но само предоби страх от него. Когато го намаже не го смуче, но го ближе и търка по дрехите докато се изтрие.
Някой сблъсквал ли се е с този проблем.
За сега като че зъбките не са се изкривили, но ме е страх..
id79
id79
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by fionna_sv Пон 07 Дек 2009, 12:58

С голямата ми дъщеря Дарина имах този голям проблем. Тя започна да си смуче пръста, след като сама захвърли биберона в началото на първата си година. И аз се измъчих много и бях се отчаяла. Защото знаех, че ако не успея навреме ще стигнем до ортодонт. Какво ли не опитвах. И с чушка съм й мазала палеца и с крем от аптеката, и с вълнени ръкавици... и никъкъв ефект.В един момент Дарина сама започна да разбира, че това не е правилно. Сама си наложи да спре и наистина спря. Но това осъзнаване стана след като навърши четири години. Преди да спре се консултирах с ортодонт и той ми препоръча да се сложи на пръста някакво пръстенче, което имало нещо като шипче и когато детето си смуче пръсти и усети боцването само си изважда пръста. При голям процент от децата имало желаният ефект.
fionna_sv
fionna_sv
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by id79 Пон 07 Дек 2009, 14:16

fionna_sv Те разбират! Съмнява ме , че ще извади пръстенчето, след като я убоде! Но от къде може да намеря такова пръстенче?
Явно ще трябва да повлияя на психиката й!
id79
id79
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by styyni Чет 29 Апр 2010, 09:15

styyni
styyni
властелина на форума
властелина на форума


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by Рени Пон 26 Сеп 2011, 12:19

Малката въпреки, че е на 4 г. от известно време я забелязвам , че се опитва да си гризе ноктите.Мислех, че е голяма за такива навици и се опитвам да ги пресека в зародиш с говорене и обясняване най-вече,че това е много вредно и до какво ще доведе.Мисля си че се дължи на това,че тя е доста притеснителна, но се надявам да го преодолее-ходи на детска градина и там има приятелчета
Рени
Рени
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by Lindzi Вто 27 Сеп 2011, 19:33

Никога няма точно определена възраст за гризене или каквото и да е, всяко дете проявява в зависимост от характера си, Лазар например като се замисли ръцете в устата, но търпеливо всеки път му казвам махни ги, че има микроби, дори и малки разбират всичко. Няма нужда от нерви и викове.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Навици при децата! Empty Re: Навици при децата!

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите