Мама Завинаги форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Правили ли сте прощъпулник?

+31
silvenaiv
petia_18
desi borisova
Беата Симеонова
natali 29
mimi281977
lusien
ili_8i
fionna_sv
Далия
Lindzi
Ani76
iordanka21
bebe6o4e
qna_georgieva
bobeto
malkata_v87
Cveti789
gerito_81
Bubsi
Дени :)
geri-777
деси
desimon
Pisanka
teqnstal
деси78
baby_188
malkashtaslivaMAMA
Dani
mamazavinagi
35 posters

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Правили ли сте прощъпулник?

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Vote_lcap75%Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Vote_rcap 75% 
[ 42 ]
Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Vote_lcap25%Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Vote_rcap 25% 
[ 14 ]
 
Общо гласове : 56
 
 

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by bobeto Чет 19 Фев 2009, 23:15

аз му правих на 11месеца и Боби 1хвана протмонето с пари и с другата ръка хвана отверката Търкалям се от смях
bobeto
bobeto
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by qna_georgieva Пет 20 Фев 2009, 18:18

От скоро ходим.Ще изчакам още малко и ще направим прощъпулник!
qna_georgieva
qna_georgieva
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by bebe6o4e Сря 04 Мар 2009, 14:37

Не, порпуснехме го. Докато се наканя да го направя, мина доста време и нямаше смисъл вече. Cool
bebe6o4e
bebe6o4e
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by iordanka21 Сря 15 Апр 2009, 14:39

да направихме прощапулник когато взе да вари стабилно,непомня какво слагахме,но помня че хвана химикала Усмивка
iordanka21
iordanka21
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Ani76 Чет 16 Апр 2009, 15:13

Правих,на 01.02.2009.Проходи на една година и пет дена.Свеки замеси питката,не аз.Сложих-книга,химикал,молив,очила,флашка,фотолента,четка за зъби,блистер лекарство,док слушалки.Избра си книга,а аз не останах много очарована от избора и,защото исках да избере флашката,но тя си знае...Преди да се хване за книгата има,няма пет минутки се мноооого зачуди какво да си избере,но като хвана книгата ,не я изпусна вече.
Ani76
Ani76
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Lindzi Чет 16 Апр 2009, 15:58

На Зоро направих на 10-т месеца, когато проходи.
Постлах бяла кърпа - после на стол поставих ножица, спринцовка, пари, химикал, чук, пагон, пистолет, самолет, черпак, английско-български речник, трико (за спортист), дърво.
Бях направила питка, която първо търкулнах пред детето. След това напръскахме с вода от менче и здравец, и детето тръгна по кърпата. Взе самолет и пагон - ще го правим или пилот или полицай.
Сега обожава да играе на войници.
След това с бягане раздадох питка на всички, като не спирах да подскачам, а на тези които давах, трябваше да вземат парчето и да се засилят към вратата, без да се спънат. Да върви на детето по вода. Върху питката имаше купичка с мед.
Подаръци получи - кърпа, чорапки и играчки.
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Гост Чет 16 Апр 2009, 22:37

Усмивка Много интересно и забавно,чакам с нетърпение да проходим.После и аз ще разказвам Razz
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Далия Пет 17 Апр 2009, 12:01

Правих и на двете деца.
Сега разглеждам снимките от Прощъпулника на голямата. Усмивка
Подредила съм ножица (шивач, моделиер), черпак (готвач), мед (пчелар като дядо), диск (комп. специалист като тати), книга, огледало, хомеопатично лекарство (хомеопат като леля), химикал (писател).
Тя си взе най-напред книгата (нарекохме я като символ на учителската професия), а след това черпак.
Далия
Далия
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by fionna_sv Нед 24 Май 2009, 18:45

Не съм правила. За годинката съм месила пита и за двете, но прощъпулник не съм правила.
fionna_sv
fionna_sv
любител
любител


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by ili_8i Сря 03 Юни 2009, 10:58

Прощъпулникът го направихме доста след като малката проходи. Бяхме сложили много предмети, но тя си избра два - блистера с хапчета, който беше наречен за фармаколог или фармацефт, и глобусът - който беше за екскурзовод или запален турист :).
ili_8i
ili_8i
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Гост Сря 03 Юни 2009, 14:59

Да правихме,хвана се за телефона.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Гост Чет 04 Юни 2009, 12:11

Правих на детето си прощъпулник когато проходи. Правиш питка и я раздаваш на съседи и приятели, като когато откъсваш от питката и им я подадеш им казвай да бягат. Това се символизира детето да тича както тези които получават от питката. След това наредих на една малка масичка различни предмети и ги наричах. Мойто мъниче си избра компютърна мишка и диск с музика. Две неща взе така, че не знам какво значи, ще разбера вбъдеще Намигане Аз ги бях нарекла за компютърен инженер и музикант.
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by lusien Чет 04 Юни 2009, 14:29

Направихме му прощапулник на 10.05.2009г., макар че той ходеше сам от поне месец. Хвана се за слушалките от апарата за кръвно и сега на шега му викаме "докторчето". С другата ръчичка хвана една банкнота от пет лева. Няма значение какъв ще стане, важното е да ми е жив и здрав Голяма усмивка
Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Dsc00270y.thПравили ли сте прощъпулник? - Page 2 Dsc00267t.th
lusien
lusien
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by mimi281977 Пон 10 Авг 2009, 09:13

Да правих,Емо взе първо часовник а после телефона
mimi281977
mimi281977
форум-фен
форум-фен


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Гост Пон 17 Авг 2009, 10:22

не не сме правили mislene
avatar
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by natali 29 Пон 17 Авг 2009, 16:15

ДА ПРАВИХМЕ
natali 29
natali 29
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Беата Симеонова Вто 18 Авг 2009, 14:35

Правих прощапулник и на двамата.На Анжи беше вече отдавна и не помня много какво точно съм наредила,но знам,че взе в едната ръка червило,а в другата-огледало.И непрекъснато с нея се караме за тези червила.Обожава да се мазоти Ядосан съм и да ходи с моите обувки с токчета...
Докато на Жорето бяхме сложили чук,отвертка,тетрадка,химикалка, мобилен телефон,четка за рисуване,ножица и ключове от автомобил.Загледа се за 10-на секунди и взе чука(аз бях сигурна за него),после четката за рисуване и ножицата,а накрая ключовете за колата.
Беата Симеонова
Беата Симеонова
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by desi borisova Вто 18 Авг 2009, 15:18

Ще правим в неделя.
desi borisova
desi borisova
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by petia_18 Пон 23 Ное 2009, 14:42

На нас ни предстой да правим прощъпулник на Вики,тя още не може да ходи стабилно сама.Надявам се скоро и ние да си купим крачета и да се похвалим с прощъпулник. Усмивка
petia_18
petia_18
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by silvenaiv Вто 24 Ное 2009, 08:21

Да и то два пъти Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 392713 единият проходи на 9 месеца другият на 10 Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 890153
silvenaiv
silvenaiv
VIP- персона
VIP- персона


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by g-gimova Вто 24 Ное 2009, 14:53

и азсъм правила
g-gimova
g-gimova
спечелен за каузата
спечелен за каузата


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by petia_18 Съб 05 Дек 2009, 14:36

Утре ще правим прощъпулник и ще пратя снимки,да видим какво ще хване Вики...... Изненадан
petia_18
petia_18
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by petia_18 Нед 06 Дек 2009, 16:54

Днес направихме на Вики прощъпулник да ви се похваля.Тя се хвана за микрофона Голяма усмивка ще става певица. Търкалям се от смях Второто което хвана беше паста за зъби-стоматолог. Малко късно проходи но на хубав празникГоляма усмивка
petia_18
petia_18
упорит
упорит


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Прощъпулник

Писане by Lindzi Вто 05 Яну 2010, 12:17

Прощъпулникът е ритуал, който се прави малко след като детето проходи. По него се гадае каква ще е професията на детето. В различните краища на България прощъпулникът се нарича по различен начин – престъпулка, пощръпулник, престъпване, преходница.

Прощъпулник се прави малко след като детето проходи. Важно е да е минало малко време, така че малчуганът да прави стабилни крачки и да не се налага да го държите за ръчички, както и да не пада в опитите си да върви. Обикновено прощъпулник се прави от десетия месец до втората годинка, в зависимост от това, кога е проходило детето.
Днес сме наследили разнообразни начини за реализиране на прощъпулник. В същото време сме видоизменили част от традицията на ритуала, за да го адаптираме към нашето съвремие. Ще ви предложим обобщен вариант на реализация на прощъпулник, обединявйки традицията и това, което ни позволяват днешните условия.

Как се осъществява прощъпулникът?

Според някои обичаи прощъпулникът се прави в сряда, но днес повечето семейства предпочитат уикенда. В деня на прощъпулника се меси погача. Добре е да е от майката на детето, но, ако не умеете, може и да купите. Събират се близки приятели и роднини. Питката се дава на човек, който ходи бързо и е пъргав. Той прави няколко бързи крачки из дома, имитирайки тичане, стремейки се да не се спъва.
Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 9542_1
Това се прави, за да расте детето пъргаво и сръчно и да не се спъва често като ходи. Постила се чист бял чаршаф или кърпа и питката се търкулва към масичка, на която са наредени предметите, така че детето да тръгне след нея. Някои хора поставят питката на маса и на нея нареждат предметите. Това се прави с цел детето да не тръгне и да хване питката, а не подредените вещи.

Според обичая на прощъпулника предметът, който детето си избере, ще бъде това, което ще го влече и ще стане негова професия. Родителите предварително трябва да са нарочили кой предмет коя професия ще символизира, а не да импровизират след като мъника вече е избрал предмета. Гадае се не само за това, което ще работи, но и дали ще бъде трудолюбив или мързелив човек. В миналото са се слагали предмети като чук, игли, куки. Днес обаче може да изберете богат избор от премети, които се свързват с различни професии. Не прекалявайте с броя на предметите и не слагайте любими на детето вещи, защото то логично ще се запъти към тях.

Питката се разчупва и от нея първите парчета се дават на детето или на най-сръчните и пъргави хора. Разчупването може да стане преди или след като детето избере своя предмет.

Какви предмети може да сложим на прощъпулника и какво символизират?

* Книга – учен, учител

* Химикал – писател, журналист

* Игла, кука, конец – шивач, моделиер

* Компютърна мишка или клавиатура – компютърен специалист, програмист

* Дреха – дизайнер, стилист

* Кубче – архитект, строител

* Спринцовка, слушалки, термометър – лекар, медицинска сестра

* Отвертка - техник

* Грим - гримьор

* Ножица, гребен – фризьор

* Топка – футболист, спортист

* Черпак – готвач, кулинар

* Вестник – журналист, репортер

* Играчка – актьор

* Касета, диск - музикант

Прощъпулникът може да се реализира по различни начини. Важното е в деня на събитието да има питка, която да се разчупи и подбрани вещи, от които детето да избере. Годините и традициите в различните региони са създали различни варианти на този обичай, от който важното е да вземем приятните емоции, гледайки как нашият малък наследник избира своята съдба. Дали има достоверност в резултата от прощъпулника само времето ще покаже.
Източник
Lindzi
Lindzi
SPAMMER
SPAMMER


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by dyesa Пон 31 Май 2010, 14:13

Направихме прощапулник, аз омесих питка, с което много се гордея. Малката не откъсна поглед от пиката, гония и доката не си опита от нея не погледна наредените предмети. Хвана лак за нокти, беше поставен най- отзад и не се виждаше. Да ни е жива и здрава, да поживеем и ще видим каква ще стане Целуувка
dyesa
dyesa
начинаещ
начинаещ


Върнете се в началото Go down

Правили ли сте прощъпулник? - Page 2 Empty Re: Правили ли сте прощъпулник?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите